Mobilná klimatizácia: inteligentné riešenie pre váš domov

04.11.2021, ABC-bývanie.sk | Úsporné bývanie, energie

S pojmom klimatizácia si zväčša spájame letné horúčavy a príjemný pocit ochladenia v miestnosti, v aute či dovolenkovom apartmáne. Hoci je primárnou funkciou klimatizácie chladiť vzduch, toto zariadenie má svoje využitie aj počas jesenných a zimných dní.

Kúrenie klimatizáciou je energeticky úsporné, rýchle a ekologické riešenie na ohrievanie miestností. Tento spôsob vykurovania je na Slovensku pomerne nový, v zahraničí sa však klimatizácia využíva na ohrievanie bežne.

Klima-mobilna-4-X.jpg


Ako funguje kúrenie klimatizáciou?

Ak chcete klimatizáciu využívať na vykurovanie, základnou podmienkou, ktorú musí zariadenie spĺňať, je fungovanie na princípe tepelného čerpadla. Klimatizácie s funkciou vykurovania dokážu vzduch v miestnosti ohrievať vďaka tepelnému čerpadlu pracujúcemu na princípe vzduch - vzduch.

Ide o veľmi úsporný spôsob kúrenia, keď si čerpadlo odoberá teplo z vonkajšieho vzduchu a to potom využíva na ohrev vzduchu v miestnosti. Ak uvažujete ekologicky, klimatizácia fungujúca na báze ochladenia vzduchu pomocou vodného filtra je pre vás tou správnou alternatívou.

Vo všeobecnosti sú dva druhy klimatizácie, z ktorých si môžete vybrať:

 • Mobilná klimatizácia
 • Nástenná klimatizácia

V tomto článku sa bližšie budeme venovať mobilnej (prenosnej) klimatizácii, jej prednostiam a dôležitým parametrom, ktoré pri výbere treba sledovať.

Klima-mobilna-1-X.jpg


Benefity mobilnej klimatizácie

Klima-mobilna-2-X.jpgMobilná klimatizácia je inteligentným riešením, ako regulovať teplotu v miestnosti. Vďaka tomu, že klimatizácia je prenosná, možno ju jednoducho umiestniť, kdekoľvek chcete. Stačí ju zapojiť do elektriny a výfukovú hadicu odviesť von oknom či otvorom v stene. Mobilné klimatizácie sú ideálnym riešením do interiéru, ktorý využívate príležitostne, napríklad do chaty či chalupy, kde potrebujete teplo či ochladenie práve vtedy, keď tam ste.

Aké sú ďalšie benefity mobilnej klimatizácie?

 • Pri klimatizáciách bez hadice sa nevyžaduje trvalá inštalácia zariadenia.
 • Klimatizácie majú širokú škálu regulácie teploty – najčastejšie od 16 do 31 °C.
 • Rýchly pocit zmeny teploty bezprostredne po spustení klimatizácie.
 • Nízke náklady na prevádzku: oproti vykurovaniu plynom má kúrenie klimatizáciou o 50 percent nižšie náklady, ba v porovnaní s elektrickym priamotopom náklady klesnú až o 70 perc.
 • Pri správnej údržbe klimatizácia vďaka svojim filtrom funguje aj ako čistička vzduchu od baktérií a prachu.
 • Niektoré zariadenia možno využiť aj ako odvlhčovač vzduchu a prevenciu proti plesniam.

Na čo si treba dať pozor pri výbere mobilnej klimatizácie?

 • Pri nesprávnom utesnení hadice na odvádzanie teplého vzduchu z miestnosti sa môže tvoriť podtlak. V prípade potreby je možné dokúpiť si aj tesnenie okien pre mobilné klimatizácie.
 • Lacnejšie modely mobilnej klimatizácie môžu byť hlučnejšie.
 • Klimatizáciu treba pravidelne čistiť, v opačnom prípade klesá kvalita vzduchu a účinnosť zariadenia. Odporúča sa vyčistiť filtre aspoň raz mesačne.


Dôležité parametre mobilnej klimatizácie

Pri výbere mobilnej klimatizácie si treba dať pozor na niekoľko parametrov. Každá klimatizácia funguje na princípe výmeny vzduchu medzi interiérom a vonkajším prostredím. Najdôležitejším technickým kritériom, na ktoré je potrebné sa sústrediť, je výkon klimatizácie – vzduchový a chladiaci.

Klima-mobilna-3-X.jpg


Výkon klimatizácie

Vzduchový výkon sa udáva v jednotkách m³ a označuje objem vzduchu, ktorý dokáže prístroj spracovať za jednu hodinu. Chladiaci výkon býva vyjadrený v kilowattoch (kW) alebo v BTU (British Thermal Unit), pričom platí vzťah 1 kW = 3 500 BTU/h. Chladiaci výkon udáva tepelný tok klimatizácie, ktorý je potrebný na ochladenie alebo ohrev vzduchu v miestnosti.

Veľký výkon spôsobuje časté zapínanie a vypínanie klimatizácie, naopak, príliš malý výkon necháva klimatizáciu v prevádzke nepretržite, čím narastá spotreba energie a klesá efektívnosť. Optimálny výkon klimatizácie si môžete vypočítať podľa plochy miestnosti, kde chcete zariadenie umiestniť, pričom na klimatizovanie plochy 10 m² je potrebný chladiaci výkon 1 kW. Na dosiahnutie čo najlepšieho efektu klimatizačnej jednotky odporúčame použiť kalkulátor klimatizácie, kde na základe presných údajov zistíte, aké parametre by mala vaša klimatizácia spĺňať.


Odvádzanie vodného kondenzátu

Ďalším dôležitým kritériom pri výbere klimatizácie je odvádzanie kondenzátu vody, ktorý vzniká v dôsledku ochladzovania vzduchu a skvapalňovania vody. Moderné mobilné klimatizácie majú zabudovaný automatický odparník, ktorý kvapalný kondenzát vody mení na plynné skupenstvo a vylučuje ho spolu so vzduchom.

Foto: electronic.star

Podobné články