Moderné spôsoby, ako efektívne a úsporne vykurovať domácnosť

22.05.2023, ABC-bývanie.sk | Úsporné bývanie, energie

Efektívnosť vo vykurovaní, a to nielen domácností, je zo dňa na deň naliehavejšia. Dôvodom je úspora peňazí aj čoraz väčší ohľad na životné prostredie. Práve preto sa do popredia dostávajú obnoviteľné zdroje energií a energeticky úsporné budovy.

9b-Depositphotos_40955089_kolektor-1-X.jpg

 

Kvalitné solárne panely

Slnečná energia sa využíva už dosť dlho a teší sa čoraz väčšej obľube, pretože nás zbavuje závislosti od verejných zdrojov elektrickej energie. Ak ju však chcete využívať aj vy, budete potrebovať kvalitné solárne panely.

Pod týmto pojmom sa ukrývajú tak fotovoltické panely, ako aj solárne kolektory. Rozdiel medzi fotovoltickým panelom a solárnym kolektorom je zásadný: kým fotovoltika premieňa slnečnú energiu na elektrickú, solárne kolektory ju menia na teplo.

Jednoducho povedané, s fotovoltickými panelmi sa dá slnko využívať ako zdroj elektrickej energie na napájanie elektrospotrebičov či dobíjanie elektromobilu. So solárnymi kolektormi môžete ohrievať vodu v zásobníku, ktorú použijete na sprchovanie, umývanie, alebo ich využijete na ohrev vody v bazéne. V oboch prípadoch dochádza k úspore energie, resp. plynu v závislosti od toho, či máte elektrický alebo plynový kotol.


Vyskúšajte vykurovacie infra fólie

Elektrické vykurovanie je ekologickejším riešením ako kúrenie plynom či tuhým palivom. V tomto prípade máte na výber niekoľko efektívnych spôsobov vykurovania. Pri podlahovom sú to špeciálne vykurovacie fólie a rohože, ako hlavné alebo doplnkové vykurovanie priestoru môžete zvoliť infra panely.

Vykurovanie-shutterstock-2080302790-1-X.jpg

Vykurovacie fólie Heat Decor majú výhodu v tom, že nie sú ako bežné kotly a pece s vysokou produkciou emisií a smogu, ale pracujú, resp. fungujú na princípe využitia sily drobných čiastočiek čistého uhlíka.

Tie, naopak, neprodukujú žiadne škodlivé emisie, a pritom pre vás stále pracujú a v kombinácii s elektrickou energiou dokážu v akejkoľvek miestnosti vytvoriť príjemné teplo. Navyše ide o unikátnu formu zeleného vykurovania, ktorým myslíte nielen na svoje pohodlie, ale aj na prírodu a lepšiu budúcnosť.


Podlahové vykurovanie s rohožami

Podobné, rovnako moderné a veľmi obľúbené sú aj vykurovacie rohože. Predstavujú moderné riešenie podlahového vykurovania umiestneného priamo pod keramickou, kamennou aj gresovou dlažbou. Najčastejšie sa teda v domácnostiach používajú na podlahové vykurovanie kúpeľne či chodby.

Ich výnimočnou vlastnosťou je, že odovzdávajú teplo dlažbe a tá ho sála do miestnosti. Určite si však vyberte kvalitné vykurovacie rohože, pretože prípadné poruchy môžu znamenať komplikované opravy. Rohože Heat Decor sú odolné voči vysokým teplotám aj mechanickému poškodeniu.

 

Jednoduchá inštalácia a nízke náklady

Vykurovacie fólie môžete použiť v miestnostiach s laminátovou a vinylovou podlahou alebo s parketami. Sú teda ideálnou voľbou pre suché procesy. Ich výhodou je tiež jednoduchá inštalácia aj nízke vstupné a prevádzkové náklady. V kombinácií s kvalitnými rohožami HD-MAT môžete efektívnym podlahovým vykurovaním vybaviť v podstate celý dom alebo byt.


Prečo vykurovať infra panelmi?

Ďalšou možnosťou sú infra panely, ktoré vykurujú miestnosť na princípe infračerveného žiarenia. To znamená, že neohrievajú vzduch, ale predmety v okolí, ktoré sálajú teplo a následne ohrievajú aj vzduch.

Infra panely sú v podstate tenké a elegantné elektrické radiátory, ktorých možnosti umiestnenia sú flexibilné: dajú sa uchytiť na stenu, na strop, a to aj v podkroví. Ich výhodou je najmä to, že miestnosť dokážu vykúriť rýchlejšie ako bežný radiátor a zohriate predmety potom sálajú teplo aj v čase, keď už je panel vypnutý.

Foto: Elizaveta Galitckaia / Shutterstock.com, Depositphotos

Podobné články