Mrazivá zima pripomenula, že v zateplenom sa býva lepšie

15.02.2012, ABC-bývanie.sk | Úsporné bývanie, energie

Mrazivé dni tejto zimy obyvateľom bytových domov pripomenuli, čo znamená bývať v teple. Zateplené bytovky starosti nemajú. Domy, čo sa na zateplenie pripravujú, si možno povedali, že je najvyšší čas.

Činností, úkonov a povinností v dome, čo sa má zatepliť a zrekonštruovať, je toľko, že postup prác by si mali vlastníci bytov a nebytových priestorov starostlivo naplánovať. A mať medzi sebou ľudí, ktorí dokážu obnovu potiahnuť, vybavia, čo treba, a nedajú sa trebárs ani odradiť problémami či šomraním nespokojných susedov.

Ak je v bytovom dome spoločenstvo vlastníkov, vzťahy a kompetencie sú viac-menej jasné. Ak má bytovka zmluvu so správcom – teda s firmou, čo sa profesionálne stará o údržbu a správu domu, veľa vecí by mala zariadiť táto spoločnosť. Skúsenosti však vravia, že je dobré sa na to nespoliehať.

Dôležitou súčasťou obnovy a zateplenia budovy je vyregulovanie vykurovacej sústavy. Účelom hydraulického vyregulovania je správne prerozdeliť prietok medzi vykurovacie telesá v dome, zabezpečiť hydraulickú stabilitu vykurovacej sústavy a podporiť úspory tepla. Po tomto kroku treba radiátory v bytoch vybaviť termostatickými hlavicami a žiaduce je na ne namontovať aj merače tepla (tzv. pomerové rozdeľovače vykurovacích nákladov).

Ešte pred samotnou rekonštrukciou domu je potrebné si v bytoch vymeniť staré okná, keďže do fasády by sa po obnove vzhľadom na záruku nemalo istý čas zasahovať. Na trhu je veľký výber riešení, jednou z možností sú napríklad aj drevené eurookná, ktoré vynikajú veľmi dlhou životnosťou. Ak by mali byť pri úpravách v byte obmedzením peniaze, preklenúť tento problém umožnia tie najvýhodnejšie pôžičky.

Odmenou za trpezlivosť a dôslednosť pri rekonštrukcii bude pre vlastníkov skutočná tepelná pohoda v bytoch a isteže, aj úspory nákladov na kúrenie. To všetko má viesť k príjemnému bývaniu za rozumnú cenu, k naozaj domáckemu ovzdušiu v bytoch. Umocniť vôňu domova môže potom aj kvalitná zrnková káva, ktorej chuť dokáže dodať zimným chvíľam osobitné čaro.

Podobné články