Na tepelné čerpadlá opäť prispeje štát. Ako fungujú a prečo sa oplatia?

05.06.2022, Petra Benczyová | Úsporné bývanie, energie

Slovenská inovačná a energetická agentúra už tretíkrát vyhlasuje projekt Zelená domácnostiam. V týchto dňoch môžu domácnosti získať podporu na inštaláciu zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energií.

Zdražovanie zasiahlo domácnosti v mnohých krajinách, hlbšie do vrecka má každý z nás. Preto sa aj každý z nás zaujíma o to, ako si s vysokými cenami poradiť čo najefektívnejšie a ako možno ušetriť i v budúcnosti. Priplatiť si musíme za potraviny či služby, viac eur nechávame aj na čerpacích staniciach.

tepelne-cerpadlo-siebel-1-X.jpg

Záujem Slovákov bol v predchádzajúcich dvoch vlnách projektu Zelená domácnostiam veľký. Podmienky na získanie poukážky zostávajú nezmenené, k dispozícii je takmer 16 miliónov eur.


Svetový vynález zo Slovenska

Efektívnym spôsobom šetrenia je tepelné čerpadlo, ktoré je tiež rýchlejšou cestou k energetickému certifikátu A0. Prvé tepelné čerpadlo zostrojil liptovský rodák Aurel Stodola ešte na prelome 19 a 20. storočia.

Funguje dodnes a možno ho nájsť vo švajčiarskej Ženeve, kde vykuruje tamojšiu radnicu. Za ten čas sa však aj tepelné čerpadlá neustále vyvíjali. Dnes umožňujú spoľahlivé vykurovanie aj ohrev vody s využitím energie z okolitého prostredia.

„Tepelné čerpadlá majú hneď niekoľko výhod. Znižujú spotrebu elektriny až o dve tretiny, jednoducho sa inštalujú, nezaberú veľa miesta a ak sú správne navrhnuté pre potreby objektu, majú aj veľmi dlhú životnosť. Ideálne sú pre ľudí, ktorým sa nechce rok čo rok prepočítavať ceny za plyn či elektrinu. Oproti plynovým kotlom si nevyžadujú žiadne špeciálne podmienky na ventiláciu a odsávanie splodín,“ hovorí Alžbeta Jendrichovská z popradskej spoločnosti Stiebel Eltron Slovakia.

tepelne-cerpadlo-siebel-2-X.jpg


Jedno čerpadlo, tri funkcie

Tepelné čerpadlo dokáže vykurovať interiér v zime, ohriať vodu a takisto chladiť vnútorné prostredie počas horúcich letných dní. „Vhodné je zaujímať sa o tepelné čerpadlá typu monoblok. Tie sa vyrábajú a montujú ako celok v továrni. Všetky komponenty, ako ventilátor, výparník, kompresor, expanzný ventil a kondenzátor, sú súčasťou jedného kompaktného zariadenia. Výhodou je nízka hlučnosť tohto zariadenia, keďže vonkajšia jednotka a všetky pohyblivé časti sú v exteriéri,“ pokračuje A. Jendrichovská.


Ako to funguje?

Tepelné čerpadlo využíva obnoviteľné zdroje energií, ktoré sú voľne dostupné a zadarmo. Aj preto funguje na viacerých princípoch: vzduch-voda, zem-voda alebo voda-voda.

Jadrom tepelných čerpadiel je kompresor s motorom, ktorého výkon je niekoľko kilowattov. Pri systéme vzduch-voda má aj ventilátor, ktorý na výparník dopraví pomerne veľké množstvo vzduchu, až niekoľkotisíc kubických metrov za hodinu.

Ide o chladiaci okruh s ďalším príslušenstvom, v ktorom cirkuluje chladivo. To vo výparníku s veľmi nízkou teplotou (napríklad -30 °C) môže preberať teplo zo vzduchu aj v zime pri teplotách až -20 °C. Alebo výhodnejšie zo zeme prostredníctvom nemrznúcej zmesi z vrtov alebo plošného kolektora (obvykle s teplotou 2-12 °C).

Chladivo s energiou odobratou z okolitého prostredia je potom prudko stlačené kompresorom. Tým jeho teplota rýchlo vzrastie na hodnoty potrebné na vykurovanie. Podobné je to napríklad pri nafukovaní pneumatiky, keď sa dolný koniec pumpičky zahreje. Chladivo potom celkovú energiu z okolitého prostredia a elektrickú energiu z kompresora odovzdá v kondenzátore vykurovacej vode.

tepelne-cerpadlo-siebel-3-X.jpg


Koniec mýtom

Ľudia zvyknú mať rešpekt pred tým, čo nepoznajú. Tepelné čerpadlá nie sú výnimkou. Aj v ich prípade koluje vo verejnosti niekoľko mýtov, ktoré je veľmi jednoduché vyvrátiť. Vraví sa povedzme, že nedokážu dodávať dosť tepla na vykurovanie, keďže energiu získavajú z okolitého prostredia. Dnes však už vieme, že súčasné technológie umožňujú vyprodukovať dostatok tepla aj počas mrazivých zimných nocí.

Tepelné čerpadlá vedia dokonca pokryť tepelnú potrebu starších objektov s konvekčným vykurovacím systémom (radiátory) pri rekonštrukcii. Tepelné čerpadlá z Popradu spĺňajú aj tie najprísnejšie normy a požiadavky.

„Je pravdou, že tepelné čerpadlo má vyššie obstarávacie náklady, no ide o jednorazovú investíciu. Z dlhodobého hľadiska sa to používateľovi vráti na oveľa nižších prevádzkových nákladoch v porovnaní s prevádzkovaním iného zdroja,“ dodáva A. Jendrichovská.

Vďaka príspevku z dotačného programu Zelená domácnostiam možno na nové zariadenie získať poukážku vo výške maximálne 50 percent z oprávnených nákladov na inštaláciu. Suma uvedená na poukážke závisí od inštalovaného výkonu zariadenia. Pri tepelných čerpadlách je príspevok najviac 3 400 eur.

Foto: Stiebel Eltron Slovakia

Podobné články

 • Teplé dni sa blížia. Viete, ako sa doma postarať o príjemnú klímu?

  Rekuperacia-4-X.jpg

  Prichádza máj s ním aj teplé dni. Je to príprava na leto, keď môžu teploty vystúpiť naozaj vysoko. Pred horúčavou sa často chceme skryť práve vo svojom obydlí, kde očakávame príjemnú teplotu. To však u niektorých domov a bytov nemusí byť pravidlom. Prinášame preto zopár rád, ako dosiahnuť doma príjemnú teplotu aj v teplých dňoch.

 • Uniká vám z domu teplo? Pozor, aby vás zima nevyšla pridraho

  5c-Depositphotos_11942296_dom-2-X.jpg

  Ceny energií závratne stúpajú, ich rast sa nezastaví ani v ďalších rokoch. Sú však spôsoby, ako ušetriť. Pozrime sa na úniky tepla z obydlia a na to, ako ich odstrániť. Vykurovať ulicu je drahé a zbytočné.

 • Spoznajte prednosti moderného montovaného drevodomu

  Shutterstock_1106796800-dom-2-X.jpg

  Rýchla výstavba, plánovanie, bezpečnosť, rozumné náklady, vysoká energetická účinnosť. To všetko sú dnes pri výbere bývania dôležité faktory. A práve moderný montovaný drevodom nimi vyniká.

 • Nová generácia tepelných čerpadiel prináša množstvo vylepšení

  Tepelne-cerpadlo-Zubadan-4-X.jpg

  Zubadan Inverter je nová generácia tepelných čerpadiel vzduch-voda od spoločnosti Mitsubishi Electric. Aktuálny rad nadväzuje na jedno z najpredávanejších tepelných čerpadiel vzduch-voda na Slovensku.

 • Mobilná klimatizácia: inteligentné riešenie pre váš domov

  Klima-mobilna-5-X.jpg

  S pojmom klimatizácia si zväčša spájame letné horúčavy a príjemný pocit ochladenia v miestnosti, v aute či dovolenkovom apartmáne. Hoci je primárnou funkciou klimatizácie chladiť vzduch, toto zariadenie má svoje využitie aj počas jesenných a zimných dní.

 • Šesť tipov, ako správne zatepliť fasádu rodinného domu

  Hornbach-zateplenie-3-X.jpg

  Tepelná izolácia múrov domu zabráni prehrievaniu interiéru v lete, v zime v ňom udrží teplo. To však iba v prípade, ak je tepelnoizolačný systém správne inštalovaný. Odborník z Hornbachu radí, ktorým najčastejším chybám sa vyhnúť pri inštalácií zateplenia.