Obávate sa tepelných strát počas zimy? Rekuperácia ušetrí peniaze

26.09.2022, Petra Benczyová | Úsporné bývanie, energie

Slováci v obave pred rastom cien energií zvažujú, kde a ako efektívne ušetriť. Udržateľnou možnosťou, ako si znížiť náklady na energie, môže byť rekuperácia. Pre peňaženku aj prírodu.

Vetranie bez tepelných strát. Azda najväčší benefit rekuperácie. V praxi ide o spätné získavanie tepelnej energie riadeným vetraním. Princíp sa osvedčil najmä pre zníženie energetickej náročnosti. V súčasnosti ňou disponujú najmä nízkoenergetické nehnuteľnosti. Ich majitelia môžu aj vďaka nej jednoduchšie získať certifikát A0. Nemusíte však stavať nový dom, aby ste si mohli rekuperáciu zaobstarať. Nainštalovať sa dá aj do už obývaných nehnuteľností.

Teplo-rekuperacia-1-X.jpg

 Srdcom centrálneho vetracieho systému je vetracia jednotka vo veľkosti menšej práčky. Umiestnená býva na stene, vzduch sa z nej prepravuje medzi vonkajším a vnútorným prostredím vzduchovými rozvodmi.


 

Koľko tepla sa púšťa von okom

Každý z nás dnes hľadá riešenie, ako minimalizovať účinky vysokých cien energií na svoju domácnosť. Inštalujeme si šetriace sprchovacie hlavice, vymieňame staré žiarovky za LED svietenie, repasujeme okná, prípadne ich vymieňame. Vetrať však budeme počas zimy musieť tak či onak. Minimálne zo zdravotných dôvodov, keďže ide o jeden zo spôsobov, ako potlačiť riziko vírusových ochorení.

"Bežná situácia počas zimy. Cez otvorené okná síce prúdi čerstvý vzduch, ale zároveň uniká do exteriéru teplo. Ide teda o tepelnú stratu. V prípade nového rodinného domu s úžitkovou plochou 150 metrov štvorcových táto strata predstavuje až 2 kilowatty, to nie je málo," hovorí Alžbeta Jendrichovská zo spoločnosti Stiebel Eltron Slovakia.


Dve riešenia riadeného vetrania

Rekuperácia je účinný spôsob na zníženie týchto strát. Vďaka nej sa vetranie obmedzí na nevyhnutné minimum. Ako ju však zabezpečiť už pre stojaci a zabývaný priestor? Na trhu sú dnes dve riešenia riadeného vetrania: centrálna a lokálna rekuperácia.

Pri centrálnej treba vykonať zložitejšie stavebné zásahy do nehnuteľnosti, keďže dochádza aj k zníženiu stropov a umiestneniu vzduchových rozvodov. Lokálna rekuperácia je bez potrubných rozvodov.

"Jednotlivé rekuperačné jednotky sú pri lokálnej rekuperácii zabudované v obvodovej stene. Výrazným plusom je jednoduchá regulácia ventilátorov, vďaka ktorej možno prispôsobiť prietok vzduchu individuálnym potrebám," pokračuje A. Jendrichovská. Veľkou výhodou sú v súčasnosti nízke náklady na jej inštaláciu, čistý a zdravý vzduch bez nežiaducej vlhkosti, alergénov, peľov, prachu a zápachu.

Teplo-rekuperacia-2-X.jpg

 Decentrálny vetrací systém s rekuperáciou zvyčajne pozostáva z viacerých jednotiek. Tie sú umiestnené na obvodovej stene.


 

Ako funguje lokálna rekuperácia

Ako funguje lokálna rekuperácia? Jednoducho. Nasáva vzduch z exteriéru a vháňa ho do interiéru. Znehodnotený vnútorný vzduch sa pritom vďaka jednotke dostáva von, pričom cez premyslený systém zohrieva ten prichádzajúci. Ak vetranie nie je potrebné, otvory sa automaticky uzatvoria.

Rekuperačné jednotky sa nielenže postarajú o nepretržitú výmenu vzduchu bez zbytočných tepelných strát, ale do domácnosti privádzajú aj zdravý a svieži vzduch. "Rekuperácia zabezpečí výmenu vydýchaného vzduchu za čerstvý vonkajší vzduch. Tým prispieva aj k zdravšiemu vnútornému prostrediu. Zároveň udržuje optimálnu vlhkosť, okolo 40 až 50 percent," dodáva A. Jendrichovská. Ak sa pre lokálnu rekuperáciu rozhodnete, odporúčame prekonzultovať výber so skutočným odborníkom.

Foto: Stiebel Eltron Slovakia

Podobné články