Obnovou domu rodina z Moravy ušetrila na energiách až 90 perc.

09.10.2023, Erika Skálová | Úsporné bývanie, energie

Staršie nezateplené domy minú na vykurovanie podstatne viac energie ako novostavby. Aj premyslenou rekonštrukciou možno znížiť náklady na udržanie tepla v domácnosti. Svoje o tom vie rodina Holubovcov z južnej Moravy: náklady na energie znížili takmer o 90 perc. vďaka kompletnej obnove svojho domu.

Manželia Holubovci sa do rekonštrukcie svojho domu pustili tesne pred odchodom na dôchodok. Uvedomovali si, že úniky energií by mohli v budúcnosti vážne ohroziť ich rodinný rozpočet. „Dom sme postavili koncom 70. rokov z toho, čo bolo vtedy k dispozícii,“ hovorí Petr Holub. „Prízemie je postavené z tehál, vrchné podlažie zasa pripomína panelák, keďže stojí na oceľovej konštrukcii, do ktorej sú vsadené betónové panely. Pôvodne boli na domčeku dokonca aj klasické panelákové vyklápacie okná,“ poznamenáva.

Dom-zateplenie-1-X.jpg

 Dom Holubovcov po kompletnej renovácii


 

Vďaka kompletnej obnove sa rodine podarilo znížiť náklady na vykurovanie a ohrev teplej vody takmer o 90 percent. Podľa P. Holuba bolo najdôležitejšie najprv dom zatepliť. Zateplenie a výmena okien spolu s moderným vykurovacím systémom, so systémom riadeného vetrania s rekuperáciou, s inštaláciou solárnych kolektorov, ako aj ďalšie úsporné riešenia znížili náklady na vykurovanie a ohrev vody na minimum.


Zateplenie s využitím sivého EPS

Holubovci platili pred obnovou takmer 2 700 eur ročne na prevádzku domu s úžitkovou plochou 130 m², po rekonštrukcii im náklady klesli zhruba na 270 eur ročne. Tieto ceny sa držali až do roku 2021. „Ak by nedošlo k celkovej obnove, momentálne by náklady stúpli približne na 7 700 eur. My však predpokladáme, že celkové ročné náklady sa s novými cenami energií zvýšia ‚len‘ na 850 eur, čo je ešte pomerne prijateľné,“ pokračuje P. Holub.

Dom-zateplenie-2-X.jpg

 Dom Holubovcov pred renováciou


 

Na zateplenie vonkajšieho plášťa sa použil sivý expandovaný polystyrén (EPS) s hrúbkou 26 centimetrov. Expandovaný polystyrén je obľúbeným tepelnoizolačným materiálom, a to pre jeho vysokú pevnosť, nízku hmotnosť, vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti a pomer cena/výkon. Hoci ho z 98 perc. tvorí vzduch, ide o veľmi pevný materiál, ktorý odoláva aj vonkajším nárazom či silnému vetru. Vyniká tiež vysokou pevnosťou v tlaku a veľkou devízou je i jeho 100-percentná recyklovateľnosť.


Lepšie tepelnoizolačné vlastnosti

Sivý (grafitový) EPS sa vyznačuje zásadným zlepšením tepelnoizolačných vlastností. „Počas procesu výroby sa do EPS pridáva grafit, čo zlepšuje jeho tepelnoizolačné vlastnosti o vyše 20 perc. pri rovnakej hrúbke bieleho EPS,“ vysvetľuje Marta Strapková, predsedníčka Združenia EPS SR. Nízka hmotnosť polystyrénu navyše znamená lepšiu a rýchlejšiu manipuláciu, ktorá sa premieta aj do ceny nákladov za prácu.

„Na vykurovanie sa môžu použiť najmodernejšie a najúspornejšie zdroje tepla, ak však dom nemá kvalitný obvodový plášť, všetko teplo z domácnosti rýchlo unikne,“ upozorňuje M. Strapková. Všeobecne panuje mylný názor, že zateplenie má zmysel len v zime. No okrem toho, že v zime pomáha so šetrením energií vynaložených na vykurovanie, je nápomocné aj v lete, pretože kvalitná vonkajšia tepelná izolácia udržiava príjemnú teplotu aj v teplých mesiacoch.

Dom-zateplenie-3-X.jpg


Na detailoch záleží

O všetkom rozhodujú detaily. Zatepliť sa preto musela aj vonkajšia oceľová konštrukcia, inak by tam vznikol tepelný most a vnútri tepelnoizolačného systému by kondenzovala voda, ktorá by zapríčiňovala neželanú vlhkosť.

Zaujímavo riešené sú aj nové vstupné dvere a okná s izolačným trojsklom. Tie sú inštalované systémom s predsadenou montážou, čo má viacero výhod. Jednou z nich je, že zabraňuje vzniku tepelných mostov. Zároveň odpadá potreba zatepľovať ostenie, čo by znižovalo svetelnosť vnútri domu. „Zaujímavosťou je, že okno s izolačným trojsklom má momentálne lepšie tepelnoizolačné vlastnosti, ako mala stena domu pred zateplením,“ dodáva P. Holub.

Ak sa o obnove rodinného domu Holubovcov chcete dozvedieť viac, pozrite si toto video.

Foto: Združenie EPS SR

Podobné články