Peniaze sa minuli, dotácie na kolektory a kotly zatiaľ nebudú

05.02.2012, SITA | Úsporné bývanie, energie

Ministerstvo hospodárstva SR zatiaľ neuvažuje nad návratom k poskytovaniu dotácií pre domácnosti pri kúpe solárnych kolektorov alebo kotlov na biomasu. Peniaze na dotácie štát momentálne nemá.

"V oblasti obnoviteľných zdrojov energií zatiaľ nepripravujeme spustenie podporných programov pre domácnosti," vysvetľuje hovorkyňa ministra hospodárstva Daniela Piršelová.

Minimálne v tomto roku domácnosti nemôžu počítať s dotáciami na kúpu kolektory či kotlov na biomasu, keďže pre tento rok neboli zo štátneho rozpočtu na Program vyššieho využitia biomasy a slnečnej energie v domácnostiach vyčlenené peniaze.

"Preto nie je predpoklad, aby v tomto roku bola vyhlásená výzva na predkladanie žiadostí o podporu pre solárne kolektory a kotly na biomasu," poznamenáva D. Piršelová.

Zastavenie poskytovania dotácií na podporu využívania biomasy a slnečnej energie je podľa generálneho riaditeľa spoločnosti Thermo|Solar Žiar Milana Nováka zlou správou aj pre občanov, aj pre podporu obnoviteľných zdrojov.

"Bez náhrady sa končí jediná reálna podpora obnoviteľných zdrojov, ku ktorej mali prístup všetci obyvatelia, a nie iba vybrané subjekty," hovorí M. Novák.

Firma Thermo|Solar Žiar, najväčší slovenský výrobca solárnych kolektorov, chce preto apelovať na vládu aj poslancov Národnej rady SR, aby našli peniaze na ďalšiu podporu obnoviteľných zdrojov energií.

"Historicky prvé zavedenie dotácií na podporu využívania biomasy a slnečnej energie na výrobu tepla a teplej úžitkovej vody sa jednoznačne osvedčilo a ak nebude pokračovať, hrozí prepad predaja doteraz dotovaných systémov, prehĺbenie zaostávania Slovenska za ostatnými krajinami, ako aj neplnenie záväzkov voči Európskej únii," konštatuje M. Novák.

Dotácie na kúpu solárnych kolektorov a kotlov na biomasu zaviedol ešte bývalý minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek v roku 2009. Vtedy na dotácie vyčlenil 8 miliónov eur. Do konca roku 2011 sa celkovo vyčerpalo približne 6,5 mil. eur, vlani rezort hospodárstva rozdal v rámci tejto podpory vyše 2,6 mil. eur.

O dotácie mali domácnosti veľký záujem, ministerstvo hospodárstva však už v októbri 2011 oznámilo, že suma, ktorú domácnosti v zaregistrovaných žiadostiach požadujú, presiahla disponibilný objem zdrojov.

Foto: Thermo|Solar

Podobné články

 • Kombinácia slnečných kolektorov s tepelným čerpadlom sa oplatí

  OZE-kolektory-7-X.jpg

  Spotrebitelia často premýšľajú, či sa im oplatí iba jeden obnoviteľný zdroj energií, alebo je lepšia ich kombinácia. Aj keď zložito, ale predsa len sa dá orientačne dospieť k výsledku.

 • Záujem o poukážky na slnečné kolektory stúpol o tretinu

  Kolektory-3-X.jpg

  Najväčší slovenský výrobca slnečných kolektorov Thermo|Solar Žiar zaznamenal za uplynulé dva týždne zvýšený záujem o svoje výrobky, a to o 30-50 percent. Stalo sa tak po tom, čo sa od 13. júna 2022 zásadne zmenili podmienky vypĺňania žiadostí o poukážky z projektu Zelená domácnostiam.

 • Slováci ako zdroj teplej vody vyhľadávajú aj slnečné kolektory

  Kolektory-slnecne-7-X.jpg

  Slnečné kolektory na prípravu teplej vody by ako zdroj tepla preferovala viac ako tretina (34,8 percenta) Slovákov pri prípadnej najbližšej výmene kotla. Nasledoval kondenzačný kotol na zemný plyn (29,5 perc.) a tepelné čerpadlo (17,7 perc.). Uviedli to v prieskume agentúry Ako medzi slovenskými domácnosťami v októbri 2021.

 • Domácnosti si môžu znovu pýtať príspevok na obnoviteľné zdroje

  Kolektory-foto-dachfehnster-de-2-X.jpg

  Slovenská inovačná a energetická agentúra oznámila, že ešte tento rok uvoľní ďalšie peniaze na poukážky z projektu Zelená domácnostiam II. Príspevok možno dostať na montáž slnečných kolektorov, fotovoltických panelov, tepelných čerpadiel a kotlov na biomasu.

 • Slováci nemajú o OZE dostatok informácií, vyplýva z prieskumu

  19c-shutterstock_310035284-X.jpg

  Solárne kolektory, tepelné čerpadlá a fotovoltické panely patria medzi najviac preferované obnoviteľné zdroje, nad ktorých využitím na Slovensku uvažujú ľudia, čo stavajú alebo si rekonštruujú dom.

 • Opäť sa bude dať uchádzať o dotáciu na zateplenie rodinného domu

  10c-Depositphotos_101774864_dom-2X.jpg

  Ak ste vlastníkom rodinného domu už vyše desať rokov a počas tohto obdobia ste ho zatepľovali alebo menili okná, prípadne sa na komplexnú rekonštrukciu práve chystáte, požiadajte o dotáciu. Dlho neotáľajte, pretože na to máte čas iba od 18. mája do 30. júna 2021.