Peniaze sa minuli, dotácie na kolektory a kotly zatiaľ nebudú

05.02.2012, SITA | Úsporné bývanie, energie

Ministerstvo hospodárstva SR zatiaľ neuvažuje nad návratom k poskytovaniu dotácií pre domácnosti pri kúpe solárnych kolektorov alebo kotlov na biomasu. Peniaze na dotácie štát momentálne nemá.

"V oblasti obnoviteľných zdrojov energií zatiaľ nepripravujeme spustenie podporných programov pre domácnosti," vysvetľuje hovorkyňa ministra hospodárstva Daniela Piršelová.

Minimálne v tomto roku domácnosti nemôžu počítať s dotáciami na kúpu kolektory či kotlov na biomasu, keďže pre tento rok neboli zo štátneho rozpočtu na Program vyššieho využitia biomasy a slnečnej energie v domácnostiach vyčlenené peniaze.

"Preto nie je predpoklad, aby v tomto roku bola vyhlásená výzva na predkladanie žiadostí o podporu pre solárne kolektory a kotly na biomasu," poznamenáva D. Piršelová.

Zastavenie poskytovania dotácií na podporu využívania biomasy a slnečnej energie je podľa generálneho riaditeľa spoločnosti Thermo|Solar Žiar Milana Nováka zlou správou aj pre občanov, aj pre podporu obnoviteľných zdrojov.

"Bez náhrady sa končí jediná reálna podpora obnoviteľných zdrojov, ku ktorej mali prístup všetci obyvatelia, a nie iba vybrané subjekty," hovorí M. Novák.

Firma Thermo|Solar Žiar, najväčší slovenský výrobca solárnych kolektorov, chce preto apelovať na vládu aj poslancov Národnej rady SR, aby našli peniaze na ďalšiu podporu obnoviteľných zdrojov energií.

"Historicky prvé zavedenie dotácií na podporu využívania biomasy a slnečnej energie na výrobu tepla a teplej úžitkovej vody sa jednoznačne osvedčilo a ak nebude pokračovať, hrozí prepad predaja doteraz dotovaných systémov, prehĺbenie zaostávania Slovenska za ostatnými krajinami, ako aj neplnenie záväzkov voči Európskej únii," konštatuje M. Novák.

Dotácie na kúpu solárnych kolektorov a kotlov na biomasu zaviedol ešte bývalý minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek v roku 2009. Vtedy na dotácie vyčlenil 8 miliónov eur. Do konca roku 2011 sa celkovo vyčerpalo približne 6,5 mil. eur, vlani rezort hospodárstva rozdal v rámci tejto podpory vyše 2,6 mil. eur.

O dotácie mali domácnosti veľký záujem, ministerstvo hospodárstva však už v októbri 2011 oznámilo, že suma, ktorú domácnosti v zaregistrovaných žiadostiach požadujú, presiahla disponibilný objem zdrojov.

Foto: Thermo|Solar

Podobné články