Projekt Zelená domácnostiam sa vracia, rozbehne sa 19. marca

01.03.2019, Štefan Kuča | Úsporné bývanie, energie

Pripravuje sa národný projekt Zelená domácnostiam II na inštaláciu zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energií. Úvodné kolo spustia 19. marca 2019, na slnečné kolektory pôjde prvých 800-tisíc eur.

Fotovoltické panely, tepelné čerpadlá a kotly na biomasu prídu na rad v ďalších kolách. Nasledovať budú v týždňových intervaloch, k dispozícii bude rovnaká suma. O poukážky sa budú môcť uchádzať iba domácnosti v regiónoch mimo Bratislavského samosprávneho kraja. Žiadosti bude možné rovnako ako v minulosti vyplniť elektronicky v ohlásených termínoch vždy v utorok o 15:00 h, a to podľa harmonogramu zverejneného na stránke projektu www.zelenadomacnostiam.sk. Oznámila to Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA).

Kolektor-slnecny-1-X.jpg


Kolá sa budú vyhlasovať častejšie

V úvodnej časti projektu Zelená domácnostiam SIEA od roku 2015 podporila 18 501 inštalácií. "Snažíme sa plynule nadviazať na prvý projekt, v pokračovaní bude do roku 2023 podporených v domácnostiach mimo Bratislavského kraja ďalších 21-tisíc inštalácií. V roku 2019 plánujeme kolá na vydávanie poukážok s alokovanou sumou najmenej 12,1 milióna eur. Novinkou je, že kolá budú vyhlasované častejšie, pravidelne a samostatne pre každé zo štyroch podporovaných zariadení," hovorí Alexandra Velická, generálna riaditeľka SIEA.

"Kto má vážny záujem o inštaláciu podporených slnečných kolektorov, nemá na čo čakať. Podľa skúseností z minulých rokov sa na jar vždy začne nápor na realizačné kapacity rozličných firiem a zhotoviteľov. Každý chce mať kolektory a teplú vodu bez prevádzkových nákladov čo najskôr," hovorí Alfréd Gottas, riaditeľ spoločnosti Thermo|Solar Žiar, s.r.o., zo Žiaru nad Hronom.

Jednou z možností je osloviť Thermo|Solar Žiar, ktorý je najväčším slovenským výrobcom slnečných kolektorov, alebo jeho partnerské inštalačné firmy. Záujemcovi poradia, aké konkrétne zariadenie si vybrať. Poukážky sú pre občanov rezervované iba jeden mesiac od vyhlásenia kola, kolektory sa musia namontovať a poukážky uplatniť do troch mesiacov po spustení príslušného kola.

Kolektor-slnecny-2-X.jpg


Preplatia polovicu nákladov

Do septembra 2019 plánuje SIEA vyhlásiť dovedna 20 kôl. Pre každé zo štyroch zariadení je vyhradených päť termínov. Vyčlenenie samostatných rozpočtov pre jednotlivé druhy zariadení je prípravou na využívanie zásobníka, ktorý plánuje SIEA otvoriť po úprave informačného systému na vydávanie poukážok koncom roku 2019.

Stále platí, že poukážky môžu pokryť maximálne 50 percent oprávnených výdavkov na dodávku zariadenia vrátane montáže, pričom inštalácia sa musí realizovať až po vydaní poukážky. Maximálne bude môcť rodinný dom získať 1 750 eur na slnečné kolektory, 3 400 eur na tepelné čerpadlo, 1 500 eur na kotly na biomasu a 1 500 eur v prípade fotovoltických systémov.

"Odporúčam neváhať. Tento rok je na slnečné kolektory v piatich kolách vyčlenených 3,1 mil. eur, čas je na ne len pol roka. V prvom kole 19. marca je k dispozícii 800-tis. eur, odhadovaný počet poukážok na inštalácie slnečných kolektorov by mal byť 457. Rovnaká suma pripadne na kolektory aj v piatom kole plánovanom na 16. apríla. V deviatom kole (21. mája) sa balík peňazí, čo bude k dispozícii, zníži na 500-tis. eur a odhadovaný počet poukážok na inštalácie slnečných kolektorov by mal byť 286. Rovnaké sumy sú určené aj na posledné dve kolá týkajúce sa kolektorov – trináste bude 18. júna, sedemnáste 6.augusta 2019," pokračuje A. Gottas.

Kolektor-slnecny-3-X.jpg


Ako uspieť, keď požiadate o poukážku

Pre úspech pri podaní žiadosti o poukážku A. Gottas radí obrátiť sa na seriózneho zhotoviteľa, ktorý poradí, aké zariadenie je pre domácnosť najvhodnejšie. Ak chce klient uspieť v konkrétnom kole, mal by sa včas pripraviť, mať poruke dobrý počítač s kvalitným pripojením na internet, aby sa mohol ihneď registrovať, keď sa kolo o 15.00 h začne.

Iba na strednom Slovensku 27 členný tím pracovníkov Thermo|Solaru a jeho najbližších inštalačných partnerov vykoná v sezóne denne sedem inštalácií. Popritom každý deň vybaví priemerne 36 dopytov. Záujemcom o kolektory spoločnosť poskytuje kontakty na overené firmy z ich regiónu. Tým im šetrí náklady na dopravu či servis a môžu si tiež pozrieť referenčné inštalácie partnerov blízko svojho bydliska, prípadne sa informovať u doterajších zákazníkov na spokojnosť s montážou a so systémom.

Kolektor-slnecny-4-X.jpg


Výsledky úvodného projektu Zelená domácnostiam

Vďaka európskej a štátnej podpore prostredníctvom národného projektu Zelená domácnostiam v slovenských domácnostiach bolo od roku 2015 nainštalovaných 18-5-tis. zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energií (OZE). Domácnosti pritom využili poukážky za viac ako 41 mil. eur. Projekt umožnil celkový inštalovaný výkon OZE zvýšiť o 141 megawattov.

Dovedna bolo počas trvania projektu vyhlásených 28 kôl. Domácnosti si mohli vybrať z 3 600 konkrétnych typov zariadení, ktoré spĺňali požadované technické požiadavky. V úvodnej fáze projektu sa preplatili poukážky na slnečné kolektory pre 6 973 domácností, podporených bolo 5 242 tepelných čerpadiel, 3 673 fotovoltických systémov a 2 613 kotlov na biomasu.

Slnečné kolektory z produkcie Thermo|Solaru patria k najčastejšie inštalovaným zariadeniam na využívanie OZE na Slovensku, ako aj v rámci programu Zelená domácnostiam, dodáva A. Gottas. Praxou potvrdená životnosť kolektorov zo Žiaru je vyše 40 rokov, na svoje zariadenia dáva výrobca záruku až 12 rokov. Zariadenie z akciovej ponuky s tromi kolektormi TS 300 a 300-litrovým zásobníkom na teplú vodu si môžu zákazníci zaobstarať na kľúč zhruba za 4-tis. eur, štát im preplatí 1 750 eur (maximálne 50 perc. z konečnej ceny s montážou).

Kolektor-slnecny-5-X.jpg

Foto: Thermo|Solar Žiar

Podobné články