Prvým 500 vlastníkom domov, čo chcú zatepliť, dá štát tisíce eur

19.05.2019, ABC-bývanie.sk | Úsporné bývanie, energie

Majitelia starších rodinných domov môžu znovu požiadať štát o finančnú podporu na zateplenie. Pre 500 žiadateľov je pripravený príspevok 8 800 eur na dom. Peniaze štát posiela po ukončení prác.

Viac ako 4 milióny eur v ďalšom kole podpory pripravil štát majiteľom starších rodinných domov, ktorí v roku 2019 požiadajú o príspevok na zateplenie. Dotačný program, ktorý Ministerstvo dopravy a výstavby SR predstavilo prvýkrát v roku 2016, prešiel zjednodušením a úpravou podmienok. Jednoduchý návod, ako sa v dotácii zorientovať, ponúka stránka Vsetkoozatepleni.sk.

21b-shutterstock_77951359-zateplovanie-1-X.jpg


Získať možno dovedna 8 800 eur

"Obnova bývania nie je len o energetickej efektívnosti. Príspevkom na zateplenie štát neprispieva na krajšiu fasádu či šetrenie energií, ale odmeňuje tých, ktorí chcú bývať komfortne v zdravšom vnútornom prostredí. Chceme, aby sa do výzvy na podávanie žiadostí zapojilo čo najviac ľudí, preto sme sa stali partnerom projektu Vsetkoozatepleni.sk, ktorý jednoducho opisuje postup na získanie štátnej podpory a tiež ponúka ďalšie dôležité informácie k téme bývania," hovorí Alexander Prizemin, marketingový riaditeľ spoločnosti Isover.

Maximálna výška príspevku na zateplenie rodinného domu sa oproti minulému roku nemení. Samotný príspevok na zateplenie je 7-tisíc eur. Ak žiadateľ dosiahne hodnotu potreby tepla pre ultranízkoenergetickú budovu, získa ďalších tisíc eur navyše. K žiadosti treba doložiť projektovú dokumentáciu zateplenia alebo číslo energetického certifikátu, pričom náklady na vypracovanie týchto dokumentov sa rátajú ako oprávnené náklady. V príspevku je na to vyčlenených 800 eur na každú žiadosť. Konečná výška podpory na jeden rodinný dom tak môže dosiahnuť 8 800 eur.

"Vďaka webovému formuláru vidíme, že záujem o príspevok Slováci majú, ale často nevedia, ako správne postupovať," dopĺňa A. Prizemin. Návštevníci webu tam okrem príspevku na zateplenie rodinného domu teraz nájdu aj prehľad iných dotačných programov od štátu.


Nájsť si firmu už nie je podmienka

Podľa nových podmienok už vlastníci domov nemusia hľadať stavebnú firmu, ktorá má licenciu na tepelnoizolačný systém. V praxi to znamená, že zateplenie môže záujemca realizovať aj svojpomocne. V dôvodovej správe k zmene podmienok ministerstvo dopravy a výstavby uviedlo, že vychádza zo situácie, keď na trhu nie je dosť licencovaných spoločností v jednotlivých regiónoch SR.

Dodržanie požadovaných technických parametrov na stavby si však štát skontroluje. Pri svojpomocnom zateplení musia majitelia použiť tepelnoizolačný systém, ktorý má vyhlásenie o parametroch od výrobcu. Toto vyhlásenie je povinnou prílohou k žiadosti o príspevok.

Zateplenie-Adobe-Stock-X.jpg


Peniaze prídu až po ukončení prác

Počas prvých štyroch výziev sa do programu zapojilo 441 vlastníkov domov. V každom kole išlo o menej ľudí, ako bol možný maximálny počet. Žiadosť o príspevok môže podať najviac 500 záujemcov.

Príspevok je vo forme bezhotovostného prevodu priamo na účet žiadateľa a má slúžiť na uhradenie časti nákladov, ktoré si zateplenie domu vyžiadalo. Poslať žiadosť o príspevok žiadatelia môžu pred zateplením aj po ňom, peniaze však štát posiela až po ukončení prác. Žiadosti bude možné podávať cez stránku zatepluj.sk od 17. júna 2019.

Foto: Shutterstock, Adobe Stock

Podobné články