Šetrenie energií na kľúč? Realita v podobe pasívneho domu

14.11.2023, Pavol Hrabovský | Úsporné bývanie, energie

Zdražovanie energií sa s nastupujúcim ochladením prejavuje na rodinných peňaženkách. Istotou pre staviteľov bolo, keď sa rozhodli pre nízkoenergetické či pasívne domy. Čo je to pasívny dom a dá sa na tento štandard prerobiť aj staršia nehnuteľnosť?

Základ pasívneho domu tvorí zhrnutie nutných faktorov. Definuje ho poloha, tvar a umiestnenie, ktoré v kombinácii s perfektnou tepelnou izoláciou a núteným vetraním rekuperáciou minimalizuje náklady na vykurovanie. Alfou a omegou pri pasívnych domoch je ročná spotreba energií prepočítaná na jeden meter štvorcový: pasívny dom má spotrebu od 5 do 15 kWh/m² ročne.

Pasivny-dom-1-X.jpg

Pasívny dom sa začína rodiť už v projektovej fáze, ktorej základom je zvolenie vhodného typu pozemku. Pasívny dom sa nepodarí postaviť v kotline ani na kopci. Ideálny je mierny svah, orientovaný na juh alebo juhovýchod, do ktorého bude stavba vsunutá. Obytné miestnosti treba dispozične navrhnúť tak, aby smerovali na slnečnú stranu. Technické miestnosti môžu byť orientované na sever a v kontakte s terénom kopca. Na nízkoenergetický alebo pasívny dom sa však dá premeniť aj staršia stavba. Dôležité je dodržať určité faktory.


Cena za nízke energie

Súčasné ceny energií vydláždili priestor pre trend pasívnych a nízkoenergetických stavieb. Platí to aj v prípade starších domov, ktoré ale musia spĺňať niekoľko parametrov na to, aby sa mohli stať pasívnymi stavbami. Veľmi dôležitá je orientácia domu. Pokiaľ dom nie je orientovaný severojužne, bude finančne mimoriadne nákladné prerobiť ho na pasívny dom, pretože nebude možné využívať efektívne energiu zo slnka. Stále však môžeme znížiť jeho energetickú náročnosť.

Všetky časti domu spotrebúvajú energiu, pričom má každá z jeho častí určitý tepelný odpor. Pri znižovaní energetickej náročnosti nehnuteľnosti treba tento odpor zvýšiť, a to vhodným zateplením a eliminovaním tepelných mostov.

Tepelné mosty sú miesta, odkiaľ uniká z interiéru teplo. Vznikajú degradáciou pôvodnej izolácie, vinou zle realizovanej izolácie, ale aj pri výmene okien, dverí, oprave komína a podobne. Odporúčaný postup je zveriť práce profesionálom, ktorí okrem odborných postupov poskytnú aj záruku na materiál a prácu.

"Na odstránenie tepelných mostov odporúčam využívať systémové riešenia. Materiály v nich navzájom dobre spolupracujú a dopĺňajú sa. Vďaka tomu sa šetria peniaze aj čas potrebný na obnovu, predlžuje sa životnosť stavby a znižujú sa náklady na kúrenie a chladenie," hovorí Branislav Augustín, odborník na stavby a rekonštrukcie zo spoločnosti Sika.


Izolácia stratených financií

Kľúčová pri akomkoľvek type nízkoenergetických domov je izolácia. Úlohou izolácie nie je len zabrániť úniku tepla v zimnom období či predísť prenikaniu tepla a prehrievaniu stavby počas horúcich mesiacov. "Okrem energetickej úspory by mali majitelia domov zvážiť aj ďalšie vlastnosti izolačných materiálov, ako je zvuková izolácia, priedušnosť, paropriepustnosť, zdravotná neškodnosť a taktiež vplyv na životné prostredie," upozorňuje Lukáš Kmenta, country manažér vo firme HBS pre ČR a Slovensko.

Do popredia sa čoraz viac dostáva PUR pena, ktorá dokáže minimalizovať riziko vzniku tepelných mostov, zabezpečiť priedušnosť, paropriepustnosť, dobrú zvukovú izoláciu a dlhú životnosť. Veľkou výhodou je aplikácia prakticky v každom ročnom období. "Obrovskou výhodou PUR striekanej izolácie je aj rýchla práca, bežný rodinný dom sa dá zaizolovať za 24 hodín," poznamenáva L. Kmenta.


Pevná a zelená

Znižovať energetickú náročnosť stavby a dosiahnuť energetickú pasivitu pomáha živá, extenzívna zelená strecha, o ktorú sa takmer vôbec netreba starať. "Zelená strecha priaznivo ovplyvňuje energetickú bilanciu budovy v zime aj v lete, čo dokazujú mnohé štúdie z rozličných klimatických pásiem," pokračuje B. Augustín. „Okrem toho, že sa zlepší mikroklíma v okolí domu a získate malú zelenú oázu, ktorá prospieva životnému prostrediu, chránite si strechu pred UV žiarením, čím predĺžite jej životnosť až o 50 rokov."

Skúsenosti zo Švajčiarska, z Nemecka a Rakúska jasne ukazujú, že kombinácia solárnych panelov a vegetácie vyniká svojou efektívnou funkčnosťou. Solárne panely môžu tak byť umiestnené priamo na zelenej streche, ale aj inde. "Ďalší vhodný priestor predstavuje montovaný prístrešok pre auto, strecha garáže alebo montovaného záhradného domčeka. Moderné montované stavby sú na tento alternatívny zdroj energie už predpripravené," dopĺňa Rastislav Matuška zo spoločnosti Gardeon, ktorá tieto druhy stavieb realizuje.

Foto: iStock

Podobné články