SIEA v tomto roku na podporu malých OZE vyčlenila 15 mil. eur

29.03.2017, SITA | Úsporné bývanie, energie

Na podporu malých obnoviteľných zdrojov energií rozdelí Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) v tomto roku domácnostiam celkovo 15 miliónov eur.

Ako hovorí vedúci oddelenia komunikácie SIEA Stanislav Jurikovič, kolá na prideľovanie poukážok sa budú vyhlasovať s menšími čiastkami pravidelne, vždy v utorok o 15:00 h. "Zverejnili sme plánovaný harmonogram ďalších desiatich kôl s indikatívnymi vyčlenenými čiastkami do septembra 2017. Striedajú sa v ňom samostatné kolá pre zariadenia na výrobu tepla a elektriny," spresňuje S. Jurikovič.

12b-shutterstock_58741993-1-X.jpg

Najbližšie, šieste kolo s alokáciou 2 mil. eur je určené pre zariadenia na výrobu tepla v mimobratislavských regiónoch. Otvoria ho 4. apríla o 15:00 h. "O dva týždne neskôr spustime kolo pre zariadenia na výrobu elektriny pre tie isté oblasti s alokáciou 800-tisíc eur," poznamenáva S. Jurikovič. Domácnosti v Bratislavskom samosprávnom kraji budú môcť v tomto roku požiadať o poukážky na zariadenia na výrobu tepla v hodnote 1,2 mil. eur v desiatom kole 23. mája.

Zmeny vo vyhlasovaní kôl by mali podľa S. Jurikoviča pomôcť tomu, aby domácnosti mohli tento rok s podporou nainštalovať čo najviac zariadení. "Prostriedky na národný projekty Zelená domácnostiam sa z eurofondov uvoľňujú postupne, preto častejšie kolá s menšou alokáciou sú riešením a umožnia skontrolovať a preplatiť podstatne viac poukážok ako v porovnateľnom období doteraz," dodáva S. Jurikovič s tým, že domácnosti by sa mali pripraviť na to, že nové kolá budú ešte kratšie ako predchádzajúce, ktoré niekedy trvali pár minút.

Počas prvých piatich kôl prideľovania poukážok, na základe ktorých získali domácnosti peňažnú podporu na kúpu a inštaláciu malých obnoviteľných zdrojov energií, sa podporilo 5-tis. zariadení, ku ktorým sú už preplatené poukážky za viac ako 11 mil. eur. SIEA aktuálne spracúva alebo čaká na doručenie ďalších žiadostí o preplatenie v hodnote takmer 4,5 mil. eur. Tento rok by mohlo byť vďaka podpore realizovaných ďalších 8 700 inštalácií.

Foto: Shutterstock

Podobné články