Slováci nemajú o OZE dostatok informácií, vyplýva z prieskumu

28.06.2021, ABC-bývanie.sk | Úsporné bývanie, energie

Solárne kolektory, tepelné čerpadlá a fotovoltické panely patria medzi najviac preferované obnoviteľné zdroje, nad ktorých využitím na Slovensku uvažujú ľudia, čo stavajú alebo si rekonštruujú dom.

Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý začiatkom júna 2021 spracovala agentúra Focus pre Slovenskú klimatickú iniciatívu a organizáciu Budovy pre budúcnosť. Až 35 percent respondentov však v prieskume uviedlo, že o obnoviteľných zdrojoch energií (OZE) a možnostiach ich využitia v rodinných domoch nemá dosť informácií. V tlačovej správe o tom informovala Slovenská klimatická iniciatíva.

19b-shutterstock_310035284-X.jpg

"Náš prieskum priniesol dve zásadné zistenia. Prvé je, že ľudia obnoviteľné zdroje neodmietajú. Len približne 5 perc. oslovených vôbec neuvažuje o využití OZE pri výstavbe či rekonštrukcii rodinného domu. Druhé zistenie je, že ak chceme na Slovensku efektívnejšie podporiť využívanie obnoviteľných zdrojov v rámci obnovy rodinných domov, treba začať intenzívnejšiu informačnú a vysvetľovaciu kampaň. Až 35 perc. úťastníkov prieskumu ako bariéru využitia OZE uviedlo práve nedostatok informácií," konštatovala koordinátorka Slovenskej klimatickej iniciatívy Kateřina Chajdiaková.

Slovenská klimatická iniciatíva a organizácia Budovy pre budúcnosť vidia práve v tejto oblasti obrovský priestor pre osvetu.

Graf-X.jpg

"Obnova rodinných domov z prostriedkov plánu obnovy je pre Slovensko obrovská príležitosť. Vďaka týmto investíciám možno nielen predĺžiť životnosť budov a zvýšiť kvalitu života občanov, ale aj značne znížiť ich energetickú spotrebu a účty za energie. To všetko sú významné funkčné, finančné aj environmentálne prínosy pre občanov i pre štát. Vďaka prieskumu dnes vieme, že ak chce SR byť úspešná, musí sa sústrediť na administratívne a technické otázky, ale nesmie zanedbať ani osvetovú a informačnú kampaň, ktorá by mala predchádzať vyhláseniu výziev," dodala Katarína Nikodemová z organizácie Budovy pre budúcnosť.

Foto: Shutterstock
Graf: Slovenská klimatická iniciatíva

Podobné články

 • Poukážky na OZE budú od polovice júla 2024 znovu aktuálne

  OZE-poukazky-4-X.jpg

  Čakanie na pokračovanie programu Zelená domácnostiam sa končí. Nové rozdelenie peňazí v projekte na podporu obnoviteľných zdrojov energií má umožniť ich preplácanie od júla 2024.

 • Vaillant má 150 rokov. K výročiu ponúka zľavu na tepelné čerpadlá

  Vaillant-1-X.jpg

  Až 4 350 eur môžu ušetriť majitelia rodinných domov, ak sa rozhodnú pre tepelné čerpadlo Vaillant. Cieľom značky je, aby boli tepelné čerpadlá pre zákazníkov dostupnejšie, a tak ponúka výročnú zľavu pri príležitosti 150 rokov svojho založenia, ktoré oslavuje tento rok.

 • Uvažujete o fotovoltike? Čo by ste mali vedieť o uhloch a orientácii

  Fotovoltika-2-X.jpg

  Fotovoltika je unikátny moderný systém, ktorým sa domácnosti, firmy alebo iné objekty môžu zbaviť závislosti od verejných zdrojov drahej elektrickej energie. Dobré je však vedieť aj to, že pod efektívnosť zariadenia sa podpisuje tak počet panelov a ich kvalita, ako aj spôsob inštalácie, presnejšie orientácia a uhol.

 • Šetrenie energií na kľúč? Realita v podobe pasívneho domu

  Pasivny-dom-2-X.jpg

  Zdražovanie energií sa s nastupujúcim ochladením prejavuje na rodinných peňaženkách. Istotou pre staviteľov bolo, keď sa rozhodli pre nízkoenergetické či pasívne domy. Čo je to pasívny dom a dá sa na tento štandard prerobiť aj staršia nehnuteľnosť?

 • Z času na čas treba v kolektoroch vymeniť solárnu kvapalinu

  Solarna-kvapalina-4-X.jpg

  Životnosť slnečných kolektorov zo Žiaru nad Hronom je zhruba 40 rokov. Za ten čas pracujú takmer bezúdržbovo a takmer bez nákladov, občas im však treba vymeniť solárnu kvapalinu.

 • Obnovou domu rodina z Moravy ušetrila na energiách až 90 perc.

  Dom-zateplenie-4-X.jpg

  Staršie nezateplené domy minú na vykurovanie podstatne viac energie ako novostavby. Aj premyslenou rekonštrukciou možno znížiť náklady na udržanie tepla v domácnosti. Svoje o tom vie rodina Holubovcov z južnej Moravy: náklady na energie znížili takmer o 90 perc. vďaka kompletnej obnove svojho domu.