Solárne kolektory: projekt Zelená domácnostiam štartuje

01.12.2015, SITA, ABC-bývanie.sk | Úsporné bývanie, energie

Domácnosti na Slovensku môžu od 1. decembra 2015 už žiadať o peniaze a príspevok na inštaláciu zariadení využívajúcich obnoviteľné zdroje energie (OZE) z európskych aj zo štátnych zdrojov.

Spustenie projektu ohlásil dnes predseda vlády Robert Fico počas otvorenia prvého konzultačného centra projektu Zelená domácnostiam v Banskej Bystrici. "V prvej etape sme z európskych zdrojov na tento príspevok vyčlenili 45 miliónov eur. Je však o to obrovský záujem, od otvorenia internetovej stránky sa prihlásilo takmer 50-tisíc záujemcov o informácie a kontakty. Dá sa preto predpokladať, že táto suma nebude postačovať, a už teraz vážne uvažujeme, že bude potrebné ju zvýšiť o 10-15 mil. eur," uviedol premiér.

Solarny-panel-greatbrooksolar-com-X.jpg


Preplácať sa budú poukážky

Finančná podpora sa týka predovšetkým inštalácie fotovoltických článkov, solárnych kolektorov, tepelných čerpadiel a kotlov na biomasu. Príspevok vo forme poukážky si domácnosti uplatnia u zhotoviteľa pred ukončením inštalácie zariadenia. Preto nemusia mať k dispozícii celú sumu. Zhotoviteľ požiada o preplatenie poukážky Slovenskú inovačnú a energetickú agentúru (SIEA) po ukončení inštalácie. Viac informácií o postupe je TU.

"Investície do moderných zariadení, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu, sa v rodinných rozpočtoch nehľadajú ľahko aj preto, že väčšina prostriedkov sa minie na samotnú stavbu alebo výmenu okien a zateplenie. Tento program má preto aj ďalší rozmer. Môže ľudí motivovať, aby sa začali aktívne zaujímať o najvhodnejšie riešenia pri využívaní energií, a umožniť im už dnes prístup k zariadeniam, ktorých kúpu by inak odkladali alebo by si ich vôbec nemohli dovoliť," hovorí generálna riaditeľka SIEA Svetlana Gavorová.


Podmienky pre dodávateľov

"Momentálne evidujeme 112 žiadostí dodávateľov takýchto zariadení. Postupne budeme s nimi uzatvárať zmluvy, musia však spĺňať určité podmienky. V prvom rade musia predložiť výučný list alebo výpis z obchodného registra a musia byť odborne spôsobilí vykonávať takúto činnosť," doplnila.

Do roku 2018 by malo byť na Slovensku pre potreby domácností nainštalovaných 14-tis. zariadení využívajúcich OZE. "Program Zelená domácnostiam je plne v súlade so stratégiou zvyšovania podielu ekologických zdrojov energie. Máme záväzok do roku 2020 dosiahnuť 14-percentný podiel OZE z celkovej spotreby. Dnes sme na úrovni približne 11 percent. Takéto projekty prispievajú k tomu, aby sme sa priblížili k požadovanému európskemu štandardu," spresňuje minister hospodárstva Vazil Hudák.


Zariadenia s podporou

K začiatku novembra t.r. najväčší záujem o registráciu podporeného obnoviteľného zdroja mali výrobcovia fotovoltických panelov. Po spustení poskytovania podpory si budú môcť domácnosti nárokovať štátnu podporu na viac ako 350 druhov fotovoltických panelov od rozličných výrobcov. Domácnosti budú môcť taktiež podľa aktuálneho zoznamu žiadať podporu aj na vyše 200 druhov slnečných kolektorov, 200 druhov kotlov na biomasu a viac ako 240 druhov tepelných čerpadiel.

Podporená bude aj kúpa a inštalácia domácich veterných turbín. Pri tomto obnoviteľnom zdroji stojí za zmienku, že k začiatku novembra žiaden jeho výrobca sa do zoznamu oprávnených zariadení nezaregistroval. V budúcnosti však nie je vylúčené, že sa nejaký výrobca malých veterných turbín nájde, keďže registrácia nie je časovo obmedzená. "Registrácia zariadení podporených v rámci projektu Zelená domácnostiam bude prebiehať počas celého obdobia trvania projektu," uviedol riaditeľ odboru komunikácie a medzinárodných projektov SIEA Eduard Jambor.

Foto: Smileus

Podobné články