Solárne kolektory spojil Thermo|Solar s tepelným čerpadlom

19.11.2013, Štefan Kuča | Úsporné bývanie, energie

Ceny energií rastú a to je dobrý dôvod na inovatívne riešenia. Kreatívne uvažujúci ľudia hľadajú spôsoby, ako racionálne a efektívne využiť to, čo je známe a overené dlhoročnou praxou.

Energetické parametre tepelného čerpadla sa spojením so solárnymi kolektormi zlepšia zhruba o polovicuDuo-systém od slovensko-nemeckého výrobcu solárnych kolektorov Thermo|Solar Žiar, s.r.o., zo Žiaru nad Hronom patrí práve do tejto kategórie. Ide o novátorské a úspešné spojenie dvoch alternatívnych zdrojov energie, keď firma skombinovala ploché vákuové slnečné kolektory TS 400 s malým tepelným čerpadlom.

"Táto kombinácia nie je nová. Inovatívny je však výber komponentov a spôsob ich zapojenia. Doterajšie riešenia obyčajne spájali obidva zdroje tepla paralelne. Vychádzajúc z fyzikálnych zákonitostí si ale pri paralelnom zapojení tieto zariadenia navzájom konkurujú. Podstata Duo-systému je v tom, že tepelné čerpadlo a slnečné kolektory si nekonkurujú, lež dopĺňajú sa, na dosiahnutie maximálneho úžitku z oboch," hovorí Alfréd Gottas, technický riaditeľ Thermo|Solaru.

Vykurovací faktor tepelného čerpadla COP, ktorý hovorí o pomere medzi získanou tepelnou energiou na výstupe a dodanou (zvyčajne elektrickou) energiou na vstupe, sa v tomto režime pohybuje na úrovni 5-6. Pri "bežných" tepelných čerpadlách je obvykle 3-4. Energetické parametre tepelného čerpadla sa tak podľa A. Gottasa zlepšia zhruba o 50 percent.

 

Ploché vákuové kolektory TS 400

Solárne kolektory v obvyklých prevádzkových podmienkach dodajú ročne 350÷500 kilowatthodín na meter štvorcový. To platí v prípadoch, keď je požadovaná teplota spotrebiča 40 °C a viac. To však znamená, že energia z kolektorov s nižšími výstupnými teplotami je nevyužiteľná.

Duo-systém sa postará, že dokonca aj teplota okolo 0 °C sa dá efektívne zúžitkovať na výrobu nízkopotenciálneho tepla. Potom je možné aj v geografických podmienkach Slovenska získať v zimnom období 4- až 5-násobok tepelnej energie z jedného metra štvorcového kolektorovej plochy.

"Predpokladom úspešného riešenia sú ploché vákuové kolektory TS 400, ktoré dokážu vylúčiť kondenzáciu vody zo vzdušnej vlhkosti pri podchladení absorbéra slnečného kolektora pod teplotu rosného bodu. Jednoduché porovnávacie testy ukázali, že štandardné ploché kolektory v takomto režime sú po roku prevádzky vhodné tak akurát na zošrotovanie," pokračuje A. Gottas.

 

Riešenie ocenili aj v Nemecku

Súčasťou systému je aj nízkoteplotný zásobník a vykurovací zásobník. Efektívnu prevádzku zabezpečuje elektronický regulátor. Ten sníma potrebné parametre, vyhodnocuje ich a podľa zvolenej schémy a zadaného algoritmu spína potrebné akčné prvky, predovšetkým čerpadlá. Ako voliteľné príslušenstvo sa ponúka aj doplnkový zemný výmenník a elektrické odporové špirály – pokiaľ má Duo slúžiť ako jediný zdroj tepla na prípravu teplej vody a vykurovanie objektu.

"Tento zdroj tepla je vhodný najmä do domov s nízkou spotrebou energie, pretože väčšina tepelných čerpadiel a kotlov na trhu má pre tento typ stavieb zbytočne vysoké výkony. Celé riešenie bolo v Nemecku vyhodnotené ako technicky pokrokové a tamojšia agentúra BAFA (Bundesamt für Wirtschaft und Ausfuhrkontrolle, Spolkový úrad pre hospodárstvo a kontrolu vývozu, čo je obdoba SIEA, Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry) vypláca naň každému investorovi za najčastejšie dodávanú veľkosť zariadenia dotáciu 5 300 eur. Zariadenie už predávame aj na slovenskom trhu," dodáva A.Gottas.

Foto: Thermo|Solar Žiar

Podobné články