Stand-by režim spotrebičov nie je lacný, cez dovolenku ho vypnite

06.07.2017, Roman Korenek | Úsporné bývanie, energie

Chystáte sa na dovolenku? Ešte pred odchodom pripravte svoj byt či dom tak, aby vám peniaze šetril, nie míňal. Viete, že pohotovostný, stand-by režim domácich spotrebičov ročne stojí desiatky eur?

Pred dovolenkou zvykneme myslieť na veľa vecí. Trebárs na doplnkové poistenie do zahraničia alebo či je výhodnejšie po ceste do Chorvátska platiť diaľničnú známku v Slovinsku alebo prejsť cez Maďarsko. Na čo však Slováci podľa Matúša Zeleného z portálu Krotitelia energií pred dovolenkou zabúdajú, je vypnúť spotrebiče z stand-by režimu. "Úplným vypnutím nielen šetríme na účte za energie, ale zároveň aj chránime svoju domácnosť pred rizikom požiaru," vysvetľuje M. Zelený.

Krotitelia energií preto spustili kalkulačku spotreby elektriny v pohotovostnom režime. Na nej si môžu spotrebitelia vyrátať nielen to, koľko minú na stand-by režim počas dovolenky, ale aj za celý rok.

Kalkulacka-uspor-1-X.jpg


Dobre známy žrút energií

Stand-by režim je všeobecne dobre známy žrút energií. Napriek tomu nám pred dovolenkou nie vždy napadne, že v domácnosti nechávame spotrebiče, ktoré nám budú zvyšovať účet za elektrinu. "Pohotovostný režim nám má dať komfort rýchleho zapnutia spotrebičov, keď ich potrebujeme. Keď ich dva týždne nevyužívame, je to vyhadzovanie peňazí von oknom," upozorňuje M. Zelený. Máloktorý spotrebiteľ si uvedomuje, že aj nabíjačky na telefón či notebook, aj bez pripojeného zariadenia, odoberajú elektrinu.

A hoci ide o malé odbery, ak sa skombinuje množstvo zariadení v dnešných domácnostiach so stand-by režimami spotrebičov s väčšími odbermi, sú to zaujímavé čísla. "Isteže, mrazničku vypnúť nemôžeme, ale vieme počas dovolenky nechať chladničku prázdnejšiu a znížiť chladenie na minimum," poznamenáva M. Zelený.

Medzi najväčších veľkých žrútov patria okrem chladničky v pohotovostnom režime staré CRT televízory, elektrické bojlery na ohrev vody, ale aj wi-fi router, hracia konzola či set-top box.


Riziko skratu a požiaru sa vylúčiť nedá

V bežnej domácnosti sa podľa M. Zeleného môže spotreba počas dvojtýždňovej dovolenky blížiť k desiatim eurám, v prípade väčších príbytkov aj viac. "Každá rodina sa správa inak, niektoré odpájajú aspoň televízor a veľké spotrebiče. Práve preto kalkulačka umožňuje individuálny výpočet za každý byt či dom," pokračuje M. Zelený.

Podľa neho pár minút venovaných pred odchodom na dovolenku vypnutiu spotrebičov aj zo stand-by režimu zároveň znižuje riziko nepríjemného návratu domov. "Dnes už spotrebiče majú prepäťové ochrany, ale stopercentne sa riziko skratu a požiaru vylúčiť nedá," upozorňuje M. Zelený.

Kalkulačka spotrebiteľom okrem zbytočného odberu počas dovolenky dá aj informáciu, koľko ich stojí stand-by režim počas roku. Tu sa úspory už šplhajú v podstate k 100 eurám a viac ročne. "Pravdaže, bežne chceme mať komfort možnosti okamžitého zapnutia spotrebičov. Dnes dilemu komfort či zbytočne sptrebovaná energia riešia inteligentné zásuvky," dodáva M. Zelený.

Foto: krotiteliaenergii.sk

Podobné články