Teplé dni sa blížia. Viete, ako sa doma postarať o príjemnú klímu?

29.04.2022, Silvia Máliková | Úsporné bývanie, energie

Prichádza máj s ním aj teplé dni. Je to príprava na leto, keď môžu teploty vystúpiť naozaj vysoko. Pred horúčavou sa často chceme skryť práve vo svojom obydlí, kde očakávame príjemnú teplotu. To však u niektorých domov a bytov nemusí byť pravidlom. Prinášame preto zopár rád, ako dosiahnuť doma príjemnú teplotu aj v teplých dňoch.

Rekuperacia-1-X.jpg


Vnútorná klíma je dôležitá

Vo vnútorných priestoroch trávime až 90 percent nášho času, a tak je dôležité, aby sme sa v nich cítili komfortne. Faktorov, ktoré vplývajú na dobrý pocit je viacero, podstatná je však teplota a kvalita vzduchu. Pokiaľ máte v príbytku chladno či teplo, na pohode to nepridáva. Rovnako je to aj s kvalitou vzduchu, ktorý v uzavretom priestore dýchame a môže zanechať následky na zdraví.

S prichádzajúcim letom vie ortuť v teplomeroch vystúpiť veľmi vysoko a dnes platí, že je jednoduchšie vykúriť dom v zime, než ho ochladiť v lete. Ak je vo vnútri vysoká teplota, vzniká nekomfortné až nezdravé vnútorné prostredie a nepochybne s tým treba niečo robiť. V izbách je najvhodnejšia teplota okolo 20 stupňov Celzia, kúpeľňa môže mať okolo 23 °C, v spálni je ideálna teplota nižšia, okolo 18 stupňov.

Rekuperacia-2-X.jpg


Bez vánku to nejde

Otvorenie okna je najstarším a najznámejším riešením vetrania chladným nočným vzduchom. Problém nastáva, keď sa vzduch nehýbe a je bezvetrie. Bez prúdenia vzduchu miestnosť nevyvetráte a nevychladíte. Kontraproduktívne je aj nechávať otvorené okno. Hoci je v ranných hodinách vzduch chladnejší, pokiaľ necháte okno otvorené počas celého dňa, teplo sa do vnútra dostane.

Otvorenie okna nie vždy pomáha čeliť prehrievaniu a zlepšovať vnútornú klímu. Cez otvorené okná sa do obydlia dostáva aj prach, peľ, hmyz či hluk. Otvoreným oknom teda svojmu domovu pri ochladení ani s čerstvým vzduchom veľmi nepomôžete.


Aké sú alternatívy?

Okrem otvorenia okna sa núka najmä klimatizácia. I keď nám pridáva na komforte, netreba to s ňou preháňať a treba si vedieť nastaviť správne hodnoty. Klíma síce odstraňuje mnoho nevýhod spojených s otvoreným oknom, ale zároveň prináša aj množstvo negatívnych aspektov. Klimatizáciu možno považovať za energeticky náročnú a nákladnú alternatívu so značnou spotrebou energie.

Najviac negatívny vplyv má však klíma na ľudské zdravie. Tým, že klimatizácia nevymieňa vnútorný vzduch, ten iba cirkuluje, je z neho suchý vzduch, ktorý spôsobuje suché oči, pokožku, problémy s dýchacími cestami či podráždenia. Zároveň pri príliš častom používaní a zlom nastavení klimatizácie možno prechladnúť. Preto treba mať na pamäti, že ak je rozdiel teplôt medzi vnútorným prostredím a vonkajším vzduchom priveľký, nebude to mať dobrý vplyv na vaše zdravie.

Rekuperacia-3-X.jpg


Dôležité je výmena vzduchu

Aby malo vetranie zmysel, musí pri ňom dochádzať k výmene vzduchu. Alternatívou môže byť tzv. rovnotlakové vetranie. Tento vyvážený systém výmeny vzduchu dodáva čerstvý vonkajší vzduch, filtruje ho a optimalizuje na príjemnejšiu teplotu a vlhkosť tak, aby bol vhodný na použitie v domácnosti.

Systém je vyvážený preto, lebo množstvo aktívne privádzaného čerstvého vonkajšieho vzduchu a aktívne odvádzaného použitého vnútorného vzduchu, je úplne rovnaké. Takéto vetranie zvyšuje pohodlie, ktoré je prepojené na zdravie a komfort bývania. Okrem toho pomáha predchádzať prehrievaniu a znižuje plytvanie energiou.

Foto: Zehnder

Podobné články