ÚRSO vidí priestor na zlacnenie tepla. Treba tlačiť na dodávateľov, tvrdí
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví vidí priestor na zlacnenie tepla. Úrad tvrdí, že odberatelia by mali žiadať od dodávateľov, aby znížili ceny tepla, keďže náklady na nákup zemného plynu klesli.
Nákup plynu tvorí zhruba 70 percent celkovej ceny tepla. „Dodávatelia majú dosť informácií a aj legislatívne nástroje na to, aby v záujme svojich odberateľov presadili nižšie ceny plynu. Je to jednoznačne pole pôsobnosti výrobcov tepla a akékoľvek odvolávky smerom k nám sú len výhovorkami,“ uvádza Miroslav Lupták, hovorca Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO).Od začiatku tohto roku úrad už nereguluje ceny za dodávku plynu určeného na výrobu tepla pre domácnosti priamym stanovením maximálnej ceny plynu, ale určením rozsahu oprávnených nákladov a stanovením výšky primeraného zisku.
„To znamená, že odberateľ, ktorý má uzatvorenú zmluvu o dodávke plynu na výrobu tepla určeného pre domácnosť, môže na základe informácie úradu o znížení nákupnej ceny plynu rokovať so svojím dodávateľom o následnom znížení ceny za dodávku plynu,“ vysvetľuje M. Lupták.
ÚRSO už upozornil správcov bytových domov, aby tlačili na svojich dodávateľov tepla, nech tí začnú rokovania s dodávateľom plynu o znížení ceny.
„Za neochotou teplárov znížiť ceny tepla a snahou hádzať dôsledky vyšších cien na plecia nášho úradu stoja finančné záujmy výrobcov tepla a túžba po väčšom zisku, ktorý vytvoria odberatelia prostredníctvom vyšších cien. Výrobcovia tepla nesú plnú zodpovednosť za nečinnosť vo výhodnej situácii, a tým aj za zbytočne vyššie platby občanov za teplo,“ hovorí M. Lupták.
Upraviť ceny tepla smerom nadol znemožnil podľa teplárov regulačný úrad. ÚRSO mal podľa platnej legislatívy pristúpiť k regulácii ceny plynu určeného na výrobu tepla pre domácnosti, tvrdia teplári. Ako povedal šéf Slovenského zväzu výrobcov tepla Miroslav Obšivaný, drvivá väčšina výrobcov tepla aj napriek tomu si plyn zmluvne dohodla na základe výberových konaní, a teda za najnižšie ceny.
Výrobcovia tepla sú s reguláciou ceny tepla nespokojní. Podľa M. Obšivaného súčasná cenová regulácia tepla neumožňuje v plnom rozsahu realizovať potrebné investície do tepelného hospodárstva a navyše celkovo platná vyhláška je príliš zložitá a rozsiahla. Pre väčšinu domácností sa ceny tepla naposledy zvýšili od začiatku tohto roku, a to v priemere o 7 perc.