Záujem o podporu na zateplenie starších rodinných domov vzrástol

09.10.2019, SITA | Úsporné bývanie, energie

O príspevok na zateplenie starších rodinných domov v piatom kole výzvy požiadalo elektronicky 296 záujemcov. Oproti predchádzajúcemu kolu počet žiadostí vzrástol približne trojnásobne.

Ako informovalo Ministerstvo dopravy a výstavby SR, záujem rastie aj vďaka legislatívnym zmenám platným od mája, ktoré zjednodušili administratívu pri predkladaní žiadostí. Zároveň zrušili povinnosť, aby zateplenie realizovala certifikovaná firma.

21b-shutterstock_77951359-zateplovanie-1-X.jpg

"Som rád, že teraz, keď sa zjednodušili požiadavky na poskytnutie príspevku, občania vlastniaci rodinný dom starší ako desať rokov prejavili vyšší záujem o príspevok," hovorí minister dopravy a výstavby Árpád Érsek. "To je výsledok, aký sme očakávali. Myslím si, že suma 8 800 eur je naozaj motivačná a občanom skutočne pomôže pri zateplení starších rodinných domov, čím ušetria na nákladoch a zvýši sa kvalita ich bývania," poznamenáva minister.

Piate kolo výzvy bolo otvorené od 17. júna do 30. septembra 2019. K 296 elektronicky zaevidovaným žiadostiam už boli listinné dokumenty doručené v 186 prípadoch. Žiadatelia majú ešte desať pracovných dní na doručenie listinnej podoby žiadosti po jej elektronickom zaevidovaní vrátane príloh.

"Ministerstvo postupne vyhodnocuje doručené žiadosti, ku koncu septembra bol 14 žiadateľom poskytnutý príspevok v objeme 83 568,84 eura, rezervovaný je príspevok pre 66 žiadostí v celkovom objeme 580 800 eur, pri 17 žiadostiach bolo rozhodnuté o neposkytnutí príspevku, resp. zastavení konania, a pri ostatných žiadostiach ešte prebieha konanie," doplnĺňa hovorkyňa rezortu dopravy Karolína Ducká.

Súhrnne za všetky doposiaľ vyhlásené výzvy bolo k 30. septembru 2019 ministerstvu dopravy a výstavby doručených celkovo 628 žiadostí o príspevok na zateplenie rodinného domu. Z toho 155 žiadateľom rezort poskytol príspevok v objeme 1 011 748 eur a rezervovaný príspevok je pre 79 žiadostí v celkovom objeme 695 200 eur. Pri 304 žiadostiach ministerstvo rozhodlo o neposkytnutí príspevku resp. o zastavení konania, alebo žiadosť stornoval žiadateľ. Pri ostatných žiadostiach ešte konanie pokračuje.

Ilustračné foto: Shutterstock

Podobné články