Záujem o poukážky na slnečné kolektory stúpol o tretinu

04.07.2022, Štefan Kuča | Úsporné bývanie, energie

Najväčší slovenský výrobca slnečných kolektorov Thermo|Solar Žiar zaznamenal za uplynulé dva týždne zvýšený záujem o svoje výrobky, a to o 30-50 percent. Stalo sa tak po tom, čo sa od 13. júna 2022 zásadne zmenili podmienky vypĺňania žiadostí o poukážky z projektu Zelená domácnostiam.

O tom, kedy budú poukážky aktívne a vydané, odteraz rozhodujú domácnosti a po dohode so zhotoviteľmi podľa toho, kedy bude zariadenie na inštaláciu pripravené. Prvé poukážky boli v inovovanom systéme vydané 28. júna 2022. „Naše kapacity sú vyťažené, ale môžeme uspokojiť všetkých zákazníkov, ktorí v priebehu roku 2022 požiadajú o inštaláciu výrobkov našej spoločnosti. Nie sme si však istí, ako to vyzerá u našich konkurentov. Je to na rozhodnutí konečného klienta,“ hovorí Alfréd Gottas, riaditeľ Thermo|Solaru Žiar, s.r.o., Žiar nad Hronom.

Kolektory-1-X.jpg

V súvislosti s výškou dotácie a terajším miernym zdražovaním sa záujem zákazníkov podľa neho ani trochu neznížil. Nárasty cien energií za posledný rok aj ohlasované zdraženia na budúci rok ďaleko predbehli rast cien slnečných kolektorov a súvisiacich zariadení. Tie sa každým rokom oplatia viac a viac.

"Poukážky stále môžu pokryť 40 až 50 percent oprávnených výdavkov na vybrané zariadenia. Maximálne môže rodinný dom získať 1 750 eur na slnečné kolektory (3 400 eur na tepelné čerpadlo, 1 500 eur na kotly na biomasu a 1 500 eur pri fotovoltických systémoch). Pritom ročný prínos na ušetrených nákladoch za prípravu teplej vody v rodinnom dome slnečnými kolektormi od Thermo|Solaru Žiar, pri systéme pre štyri až päť osôb, predstavuje už teraz až 250 eur. Návratnosť systému podporovaného poukážkami sa tak dostáva pod deväť rokov, a to pri uvažovanej životnosti 40 rokov. Znamená to, že väčšiu časť teplej vody počas roku (zhruba 60-70 perc.) bude mať spotrebiteľ po celé desaťročia zadarmo. Na naše zariadenia dávame záruku 12 rokov, samozrejmosťou je servis a poradenstvo," poznamenáva A.Gottas.

Kolektory-2-X.jpg

V rozpočte projektu Zelená domácnostiam sa uvažuje s balíkom 45 miliónov eur, z toho je 15 mil. eur už rozdelených a ďalších 30 miliónov sa pripravuje. Z tejto sumy možno nainštalovať 15- až 20-tisíc zariadení všetkých typov.

Tým, že sa podporujú všetky typy zariadení, bola žiadateľovi o dotáciu ponechaná možnosť výberu najvhodnejšej technológie pre svoj dom. Na druhej strane, zabezpečí sa aj lepšia dostupnosť kvalifikovaných inštalatérov a výrobkov. Inštalatéri sa zvyčajne špecializujú na jeden-dva typy zariadení, preto bude mať zákazník väčšiu šancu nájsť toho pravého odborníka pre svoje zariadenie.

Foto: Thermo|Solar Žiar

Podobné články