Prostredie, v akom vyrastá vaše dieťa, ho ovplyvní na celý život

30.03.2018, ABC-bývanie.sk | Žena, deti, rodina, zdravie

Nábytok, posteľ, dizajn tapiet, závesy, kombinácia vankúšov s podlahovou krytinou, množstvo kompozitného priestoru a správna farebná schéma. To nie sú len slová a súpis toho, čo by malo byť v detskej izbe.

Detská izba je v domácnosti špeciálny priestor. Správne namixovaný interiér a umne zvolené doplnky podnietia fantáziu a predstavivosť dieťaťa, jeho tvorivé, logické a fyzické schopnosti. Od každého detailu, ktorý v tejto miestnosti je, závisí plnohodnotný rozvoj vašich detí, ich pokoj alebo, naopak, podráždenosť. Preto by sa usporiadanie týchto častí bytu a domu malo v záujme šťastného detstva venovať funkčnému zónovaniu, zariadeniu, výberu farebných detských kobercov a všetkým dostupným interiérovým témam.

Velux-detska-izba-1-X.jpg

Ako to však zvládnuť v množstve ponuky, ktorá je často taká neodolateľná a bezkonkurenčná? Na to sa môžete, milí priatelia, s nami teraz pozrieť. Sme tu predsa na to, aby sme vám život a bývanie spríjemnili a uľahčili užitočnými radami. Ak si k tomu navyše pre komfort vášho potomka zaobstaráte aj pohodlný ergonomický nosič, zariaďovanie tohto priestoru bude oveľa jednoduchšie. Nuž, poďme sa na to pozrieť.


Ako vytvoriť dokonalú pevnosť

Príchodom dieťatka na svet sa váš doterajší spôsob života zmení. Je to nový člen rodiny, ktorý z vašej strany bude potrebovať absolútnu pozornosť. Zvládnete to s podporou všetkých blízkych, rodiny, priateľov a v niektorých situáciách vám, samozrejme, pomôžu nosiče pre deti, ktoré sme už spomínali.

Blízkosť matky je pre novorodenca nenahraditeľná, o tom niet pochýb. Postupne však z vášho bábätka vyrastie väčšie a rozumnejšie stvorenie, ktorému budete chcieť dať všetko, hoci aj raj tej najlepšej Montessori škôlky v Trenčíne. Detská izba je ale základ. Akási nedobytná pevnosť, ktorú rodičia s láskou a so starostlivosťou pripravujú svojim ratolestiam na jednoduchší vstup do života.


Zabudnite na ťažké farby

Prečo deti takmer nikdy neobklopujeme čiernou, červenou a hnedou farbou? Pretože dieťa v nás vytvára predstavu spojenia s jasným a pozitívnym odtieňom. Pokúste sa spoločne s partnerom na takýto obraz premeniť u vás jednu miestnosť. Pastelové farby nič nepokazia, ale príliš ich ani nekombinujte, aby ste, naopak, nenavodili atmosféru chaosu.


Povedzte nie ostrým hranám

Čím viac je stresu v živote dieťaťa, tým väčšmi to pocíti jeho psychika. Aby ste sa nebáli nechať svojho potomka v detskej izbe na niekoľko minút samého, dopredu musíte myslieť na nábytok bez ostrých rohov a iných skrytých mín hroziacich úrazom. V prvých mesiacoch a rokoch sa nič nestane, ak bude mať postieľka aj menšie alebo väčšie zábradlie, čo, pravdaže, záleží aj od veku dieťaťa.

Žiadne sklenené konferenčné stolíky! Naopak, potrebujete riadny a pevný stôl s dostatkom priestoru na hry, tvorenie, učebnice, notebook a iné doplnky. Takisto by ste mali myslieť na nábytok, aký sa dá časom meniť a prispôsobiť veku detí.


Dbajte na správne zóny

Ide o rozdelenie priestoru detskej izby. Ak ste dieťaťu pridelili samostatné bývanie, musíte ho rozdeliť do troch hlavných zón – rekreačnej, hernej a tréningovej (vzdelávacej) oblasti. Pomocou kreatívnych nábytkových formácií a zostáv to nie je žiadny problém.


Vyberajte čo najlepšie materiály

Ako v mnohých iných prípadoch aj tu to, isteže, závisí od vašich finančných možností. Kvalita je však viac ako zásadná, preto sa vždy na úkor nižšej ceny nerozhodujte. Dobrá podlahová krytina je dôležitá, pretože prvé kroky a hry detí sa odohrávajú práve na nej. Keď už začnú chodiť, v pozornosti budú zasa steny, tu je niekedy vhodným riešením aj umývateľná tapeta. Ideálne sú i sedacie vaky, mäkké koberce a samozrejme, veľa hračiek.

Pri vytváraní detskej izby s týmito radami si môžete byť istí výsledkom pohodlného ergonomického priestoru, ktorý zohľadňuje vkus a charakter vášho dieťatka. Prajeme vám, aby to bola vždy zábava.

Ilustračné foto: Velux

Podobné články