Vyskúšajte rady, ako bývať, aby ste mohli spokojne a pokojne spať

31.03.2018, ABC-bývanie.sk | Žena, deti, rodina, zdravie

Zdravý spánok je neoddeliteľnou a významnou súčasťou života. Je neoceniteľným zdrojom nielen dobrého zdravia a pozitívnej nálady, ale prispieva aj k zachovaniu prirodzenej krásy a mladosti.

Nejeden človek sa kvalitného spánku dobrovoľne vzdáva na úkor práce a zábavy. Mnohé výskumy však presvedčivo vysvetľujú, že nedostatok spánku nemožno doplniť žiadnym iným spôsobom a že ani v tom najlepšom obchode zatiaľ nemajú batériu, ktorá vám umožní existovať bez tohto životne dôležitého procesu. Spánok má zásadný význam pre zdravie, produktivitu a vaše pohodlie, preto by ste mali dbať na všetko dôležité, čo k nemu vedie.

57b-shutterstock_111366503-1-X.jpg


Recept na zdravý spánok

Vo všeobecnosti by to malo byť správne zariadenie interiéru a miestnosti, kde sa mu oddávate. Najčastejšie je to spálňa a v prípade detí zasa detská izba. Všetko, čo vás obklopuje počas tohto dôležitého procesu, by malo byť vybrané nanajvýš starostlivo. Dokonca aj kvalitné posteľné obliečky vám môžu dopomôcť k lepšiemu a zdravšiemu spánku, čo oceníte po prebudení.

Ide totiž o mozgovú činnosť, pre ktorú človek potrebuje najmä zdravý a hlboký spánok. Nepokojný, úzkostný spánok, na rozdiel od zdravého, prináša aj riziká: mozog sa nemôže uvoľniť a s ranným prebudením nastupuje pocit únavy.

Ľudstvo sa potom sťažuje na nespavosť a zúfalo sa uchyľuje k podpore vo forme tabliet. Je to však ako dvojsečná zbraň. Spočiatku poľahky zaspíte, ale neskôr je spánok ešte nepokojnejší a tabletky prestávajú zaberať. Skúste to inak, vytvorte si okolo seba ideálny priestor plný harmónie a pokoja. Všetko ostatné, čo sa deje za vašimi dokonalými interiérovými dverami, vás už nesmie trápiť ani zaujímať.


Začnite výberom dobrej postele

Matka príroda to rozhodla za nás. Znamená to, že okrem aktívnej existencie musia ľudia aj spať. Zrejme len málo ľudí by proti tejto činnosti protestovalo. Naopak, majú skôr problém s tým, ako dobre spať, čo je veľmi nepríjemné. Spánok je predsa najlepším spôsobom, ako vypnúť a odpútať sa od bežných problémov života. Môžete to zmeniť a začnite tým, že si vyberiete dobré postele 160 x 200. Ani správny rozmer lôžka by sa nemal podceňovať a znalí ľudia a ortopédi vedia o tom svoje.


Pravidelne vetrajte a udržiavajte správnu klímu

Kým sa uložíte do postele, dýchajte čerstvý vzduch. Je to jedna z vecí, čo do značnej miery spánok ovplyvňuje, no len nemnohí ľudia si to uvedomujú. Nezapájajte sa tesne pred spaním do prílišnej duševnej a fyzickej práce, hoci na odľahčenie témy vám môžeme odporučiť Venušine guličky. Aj sex pred spánkom niekedy pomáha zmierniť napätie, navyše vďaka nemu aj rýchlo zaspíte a pravdaže, zdravo.

Nepoužívajte ani vysoké a veľké vankúše. Krk by mal byť v jednej rovine s telom. Spálňa by mala byť tiež tichým priestorom, kde môže znieť nanajvýš príjemná hudba. Nie je to miesto pre najnovšie informačné technológie a iné podobné rušivé elementy. Preto si úzkostlivo chráňte tento jedinečný a najdôležitejší priestor svojho bytu či domu, veď ide o vaše zdravie.

Ilustračné foto: Shutterstock

Podobné články