Apollo 1 má údajne narušenú statiku, budovu budú opravovať

05.10.2015, ABC-bývanie.sk | Budovy

Biznis centrum Apollo 1 na Prievozskej ulici v Bratislave má vraj narušenú statiku. Stanovisko majiteľa budovy hovorí, že v rámci prípravy nových priestorov boli odhalené niektoré nedostatky.

Dokazuje to aj posudok, ktorý získala televízia Markíza. O technických problémoch budovy hovoria spoločnosti Citi Bank a Accenture, čo sa už z objektu vysťahovali, ako aj oficiálna tlačová správa vlastníka biznis centra.

Podľa portálu reality.etrend.sk sa vysťahovanie časti zamestnancov začalo v septembri. Posudok hovorí o 10- až 50-percentnom preťažení, na jednom mieste dokonca 2,5-násobnom preťažení konštrukcií. "V krajnom prípade tak hrozí zrútenie," cituje portál Markízu. Krátke oficiálne stanovisko majiteľa budovy hovorí o tom, že v priebehu prípravy nových priestorov boli odhalené niektoré nedostatky.

Apollo-3-X.jpg

Na situáciu reaguje aj mestská časť Bratislava-Ružinov. "Spoločnosť sme vyzvali, aby zabezpečila vypracovanie projektovej dokumentácie na sanáciu častí stavby a predložila žiadosť o stavebné povolenie," uvádza Miroslava Plesníková, hovorkyňa samosprávy.
Statický posudok ešte pred štartom výstavby robil Ján Tomčáni, ktorý okrem iného stojí za statikou neďalekého projektu 3nity. V roku 2012 sa tu na časti polyfunkčnej podnože zrútila strecha, ktorá doteraz nie je opravená. Nový vlastník projektu, firma Metrostav, rozbehla rebranding na CityPark Ružinov.

Rovnaký statik stojí aj za susednou druhou etapou biznis centra Apollo BC2, ktoré malo podľa informácií reality.etrend.sk taktiež problémy so statikou. Viaceré firmy dočasne vysťahovali, aby mohli robotníci spevniť stavebné konštrukcie. Niekoľkomiliónové náklady aj dlhé mesiace prác developerská firma HB Reavis oficiálne ospravedlňovala inštaláciou solárnych článkov na streche budov.

Apollo 1 už tomuto slovenskému developerovi nepatrí, pred takmer desiatimi rokmi ho do portfólia získal medzinárodný realitný fond Hannover Leasing. Za polyfunkčnú budovu s 37 700 m² kancelárií a 6-tisíc m² obchodných plôch zaplatil 111 miliónov eur, dodáva reality.etrend.sk.

Foto: CBRE

Podobné články

 • Banskoštiavnický Guliver ukazuje nové cesty, ako sa dá stavať

  Guliver-BS-skola-8-X.jpg

  Moderné postupy v stavebníctve nie sú na Slovensku ešte celkom bežné a ak sa objavia, tak najmä v komerčnej sfére. Vývoj však ide dopredu. Cieľom by mala byť snaha rozšíriť nové znalosti na čo najširšie spektrum nehnuteľností, a to aj na tie, čo sú financované z verejných zdrojov.

 • Obchodný dom Dunaj v Bratislave podstúpi veľkú rekonštrukciu

  Dunaj-rekonstrukcia-6-X.jpg

  Jedna z najznámejších budov v centre hlavného mesta SR, obchod Brouk a Babka – neskorší obchodný dom Dunaj, podstúpi rekonštrukciu. Obnova čaká aj na jeho dvojičku, Dom odievania. Budú to staronové dominanty bratislavského Námestia SNP.

 • Energetická efektívnosť: vláda SR nerobí dosť, tvrdí prieskum BPB

  67c-shutterstock_1372240151-2-X.jpg

  Platforma Budovy pre budúcnosť, spolu so svojimi deviatimi členskými združeniami aktívnymi v oblasti stavebníctva a energetickej efektívnosti, hodnotí udalosti, ktoré sa v sektore stavebníctva udiali v roku 2022 z hľadiska ich vplyvu na kvalitu výstavby a obnovy budov.

 • Len málo Slovákov sa zaujíma o to, či žijú a pracujú v zdravých budovách

  Zdrave-budovy-2-X.jpg

  Iba pätina Slovákov pri nákupe číta etikety na potravinách. Podľa prieskumu Združenia pre zdravie až štyria z desiatich Slovákov etikety nesledujú nikdy. Etiketa pritom napovie, z čoho je potravina vyrobená a upozorní aj na prípadné nebezpečné látky.

 • Špičkové stroje pre náročné upratovacie práce nielen do skladu

  7c-Depositphotos_34294849_upratovanie-2-X.jpg

  Udržať si poriadok na pracovisku môže byť skľučujúca úloha, najmä ak celý deň tlačíte viac ako len papiere a poznámky. Navyše, prostredie skladu nie je vhodné na úpravu bielymi rukavicami.

 • Digitálne kroky vo firme Reinoo: obavy z neznámeho sú zbytočné

  Reinoo-Zilina-2-X.jpg

  Digitalizácia vo výstavbe je na Slovensku často akoby strašiakom. Znie to komplikovane a mohlo by sa zdať, že ide o enormné množstvo práce, ktorú treba vykonať za krátky čas. Digitalizácia sa však dá robiť postupne, krok za krokom. Dobrým začiatkom je napríklad súpis nedorobkov a nedostatkov, ktorý úspešne využíva stavebná firma Reinoo.