Apollo 1 má údajne narušenú statiku, budovu budú opravovať

05.10.2015, ABC-bývanie.sk | Budovy

Biznis centrum Apollo 1 na Prievozskej ulici v Bratislave má vraj narušenú statiku. Stanovisko majiteľa budovy hovorí, že v rámci prípravy nových priestorov boli odhalené niektoré nedostatky.

Dokazuje to aj posudok, ktorý získala televízia Markíza. O technických problémoch budovy hovoria spoločnosti Citi Bank a Accenture, čo sa už z objektu vysťahovali, ako aj oficiálna tlačová správa vlastníka biznis centra.

Podľa portálu reality.etrend.sk sa vysťahovanie časti zamestnancov začalo v septembri. Posudok hovorí o 10- až 50-percentnom preťažení, na jednom mieste dokonca 2,5-násobnom preťažení konštrukcií. "V krajnom prípade tak hrozí zrútenie," cituje portál Markízu. Krátke oficiálne stanovisko majiteľa budovy hovorí o tom, že v priebehu prípravy nových priestorov boli odhalené niektoré nedostatky.

Apollo-3-X.jpg

Na situáciu reaguje aj mestská časť Bratislava-Ružinov. "Spoločnosť sme vyzvali, aby zabezpečila vypracovanie projektovej dokumentácie na sanáciu častí stavby a predložila žiadosť o stavebné povolenie," uvádza Miroslava Plesníková, hovorkyňa samosprávy.
Statický posudok ešte pred štartom výstavby robil Ján Tomčáni, ktorý okrem iného stojí za statikou neďalekého projektu 3nity. V roku 2012 sa tu na časti polyfunkčnej podnože zrútila strecha, ktorá doteraz nie je opravená. Nový vlastník projektu, firma Metrostav, rozbehla rebranding na CityPark Ružinov.

Rovnaký statik stojí aj za susednou druhou etapou biznis centra Apollo BC2, ktoré malo podľa informácií reality.etrend.sk taktiež problémy so statikou. Viaceré firmy dočasne vysťahovali, aby mohli robotníci spevniť stavebné konštrukcie. Niekoľkomiliónové náklady aj dlhé mesiace prác developerská firma HB Reavis oficiálne ospravedlňovala inštaláciou solárnych článkov na streche budov.

Apollo 1 už tomuto slovenskému developerovi nepatrí, pred takmer desiatimi rokmi ho do portfólia získal medzinárodný realitný fond Hannover Leasing. Za polyfunkčnú budovu s 37 700 m² kancelárií a 6-tisíc m² obchodných plôch zaplatil 111 miliónov eur, dodáva reality.etrend.sk.

Foto: CBRE

Podobné články