Ceny bytov treba zjednotiť, myslí si Európska únia

30.05.2011, ABC-bývanie.sk | Budovy

Harmonizátorským snahám Európskej únie sa zrejme nevyhnú ani indikátory merajúce ceny domov a bytov v jednotlivých krajinách.

Podľa nového návrhu by členské štáty EÚ mali povinnosť zverejňovať tieto údaje štvrťročne od polovice roku 2012. Toto nariadenie má byť súčasťou "snahy o zosynchronizovanie ukazovateľov spotrebiteľských cien, aby sa dala presnejšie merať inflácia". Informoval o tom týždenník Trend.

Ako uvádza server Property-Abroad, napriek tomu, že návrh má stále ďaleko od zákona a jeho neoficiálne označenie znie Technická príručka k vlastníckemu bývaniu pre harmonizovaný index spotrebiteľských cien, niektoré vlády sa už pripravujú na zmenu. Írsky štatistický úrad nedávno spustil meranie novým indexom cien, ktorý má byť už v súlade s budúcimi požiadavkami.

V súčasnosti v celej EÚ existuje veľa rozličných indexov a ukazovateľov, ktoré merajú ceny domov a bytov rôznymi spôsobmi. Niektoré sú už upravené o infláciu, iné nie, viaceré používajú ponukové ceny, iné konečné predajné, ďalšie sú zas odvodzované z hypotekárnych úverov.

Pritom ich hodnovernosť je často otázna už na úrovni štátu. Typickým príkladom môže byť Španielsko, kde podľa oficiálnych štatistík klesli ceny za posledných niekoľko rokov o zhruba 10 percent, no rozličné alternatívne zdroje a skutočná situácia na trhu indikujú oveľa väčší pokles.

Snaha úradníkov v EÚ zjednotiť ukazovatele môže okrem toho naraziť aj na iné metodologické problémy, súvisiace napríklad s odlišnými typmi nehnuteľností v jednotlivých krajinách.

Na Slovensku ceny nehnuteľností meria Národná banka Slovenska, ktorá vychádza z kombinácie ponukových a realizačných cien bytov a domov na základe Cenovej mapy nehnuteľností. Vydáva ich kvartálne, dodáva Trend.

Podobné články