K obnove verejných budov by mohol prispieť modernizačný fond

14.08.2024, ABC-bývanie.sk | Budovy

Slovensko musí zvýšiť tempo a kvalitu obnovy budov. Ciele európskej Smernice o energetickej efektívnosti do roku 2030 sa nedajú splniť, ak sa SR nerozbehne viac. Tempo obnovy dokážu momentálne zrýchliť peniaze tzv. modernizačného fondu.

Verejné budovy na Slovensku sa za posledné štyri roky (2020-2023) obnovovali tempom priemerne 1,9 percenta ročne. Cieľom revidovanej európskej smernice je zabezpečiť obnovu verejných budov na úrovni 3 perc. za rok, pričom podľa alternatívneho prístupu by malo ísť približne o 118 gigawatthodín ušetrenej energie ročne, čo by znamenalo zvýšenie úspor približne o 60 perc. V tlačovej správe to uvádza platforma Budovy pre budúcnost (BPB).

80b-shutterstock_156022646-1-X.jpg


Peniaze z predaja emisných povoleniek

"Aby Slovensko splnilo tieto zámery, musí vykonať opatrenia, ktorých cieľom je zvýšiť tempo a kvalitu obnovy verejných budov, čo nebude zadarmo. Doteraz dostupné eurofondy a prostriedky plánu obnovy by mohli doplniť prostriedky modernizačného fondu," hovorí Richard Paksi, analytik BPB.

Spomínaný modernizačný fond je mechanizmus EÚ zameraný na podporu investícií, na modernizáciu energetických systémov a zlepšenie energetickej efektívnosti v 13 členských krajinách Európskej únie, medzi ktorými je aj Slovensko.

Účelom modernizačného fondu je pomôcť týmto štátom EÚ splniť ciele v oblasti environmentálnej a energetickej politiky v období do roku 2030. Finančné prostriedky sa získavajú predajom emisných povoleniek v rámci systému Európskej únie na obchodovanie s emisiami.


Slovensko dostane 4 mld. eur

"Vieme dlhodobo, že investičný dlh je pri verejných budovách väčší ako dostupné prostriedky. Každé ďalšie dofinancovanie sektora verejných budov je preto veľmi žiaduce. Využívanie zdrojov z modernizačného fondu na financovanie podporných schém na zvyšovanie energetickej efektívnosti a podielu obnoviteľných zdrojov energií (OZE) v budovách funguje, čo dokazujú aj príklady s nakladaním prostriedkov fondu v Českej republike, Estónsku či Litve. Modernizačný fond sa tak javí ako veľmi efektívny zdroj financovania práve takýchto špecifických schém pomoci," vysvetľuje Katarína Nikodemová, riaditeľka platformy BPB.

Objem peňazí z modernizačného fondu určených pre SR pre obdobie 2021-2030 predstavuje približne 4 miliardy eur (v závislosti od ceny emisnej povolenky). Doposiaľ bolo alokovaných na investičné zámery zhruba 2,5 mld. eur na schémy štátnej pomoci pre teplárenstvo, priemysel a OZE.


V hre je aj obnova rodinných domov

V indikatívnom zozname investícií sa uvažuje aj s ďalšou investičnou podporou, a to konkrétne na zvyšovanie energetickej efektívnosti verejných budov, zvyšovanie energetickej efektívnosti nízkopríjmových domácnosti a modernizáciu vodnej elektrárne Gabčíkovo.

"Okrem verejných budov je správne v rámci pripravovaného investičného zámeru myslieť aj na obnovu rodinných domov, špecificky skupiny ohrozené energetickou chudobou. Odporúčame v čo najväčšej miere zachovať kontinuálnosť a konzistentnosť podpory tak, aby v prípade zmeny zdroja financovia prijímateľ nepocítil výrazné zmeny v podmienkach podpory a v administratívnych procesoch," dodáva K. Nikodemová.

Ilustračné foto: Shutterstock

Podobné články