Kaštieľ Gbeľany roky chátral, teraz zabodoval v súťaži Stavba roka

10.08.2016, Jana Klúčiková | Budovy

Keď rodina grófov Majláthovcov opúšťala na konci druhej svetovej vojny svoje panstvo v Gbeľanoch, netušila, čo s ním bude. A iste si nemohla predstaviť, že ich domov raz bude štvorhviezdičkovým hotelom s nenápadnou eleganciou, puncom výnimočnosti a luxusu.

Barokový kaštieľ v Gbeľanoch (a či vo Ville Belene, ako sa obec v Strečnianskom panstve nazývala a bola zaznamenaná v historických dokumentoch) prešiel po vojne do rúk štátu. Odvtedy v ňom sídlil národný výbor, policajná stanica, základná škola a neskôr aj správa Chránenej krajinnej oblasti Malá Fatra. No po ich odchode táto národná kultúrna pamiatka už len chátrala. V 90. rokoch minulého storočia potomkovia Majláthovcov napokon svoje panstvo získali v reštitúcii a predali ho. Nato prešlo viacerými rukami a v roku 2011 ho kúpili manželia Janíčkovci.

Gbelany-1-X.jpg


Stavba s ruchom ako na promenáde

"Už dlhšie sme sa po Slovensku obzerali po kaštieľoch a kúriách na predaj. Chcel som investovať peniaze z predaja firmy na Slovensku. Napokon sa mi to podarilo priamo v rodnej obci," spomína Peter Janíček. "S manželkou sme obaja stavbári, remeslu rozumieme a vieme odhadnúť potenciál budov. Hoci, musím priznať, čo-to nás pri rekonštrukcii dokázalo aj prekvapiť. Všetko sme však vyriešili. Je pravdou, že obnova historickej pamiatky je poslaním, vyžaduje si trpezlivosť, pochopenie, profesionalitu a určite aj odvahu," pokračuje.

Bez týchto vlastností a bez viaczdrojového financovania by sa vo svojich víziách majitelia a stavbári neposunuli do reality. Obnovu kaštieľa ťahali za finančnej podpory z programov Európskej únie, vlastných zdrojov i bankového úveru.

V roku 2011 spracovali Janíčkovci projekt rekonštrukcie objektu a jeho využitia na štvorhviezdičkový hotel. V januári 2014 začali s prácami a 31. októbra 2015 stavbu skolaudovali. V januári 2016 zorganizovali Deň otvorených dverí a koncom februára hotel otvorili. Výkon hodný obdivu. "V niektorých fázach bolo na stavbe naraz 120 až 140 robotníkov. Bol tu ruch ako na promenáde. Architekt, projektant, množstvo dodávateľov, remeselníkov a nesmiem zabudnúť na reštaurátorov a archeológov," vyratúva stavebník.

Gbelany-3-X.jpg

Gbelany-4-X.jpg

Gbelany-5-X.jpg

Gbelany-6-X.jpg

 Práce na rekonštrukcii gbelianskeho kaštieľa sa rozbehli v januári 2014, stavba bola skolaudovaná 31. októbra 2015


 

Pod dohľadom pamiatkarov

Rekonštrukcii predchádzal dôkladný architektonicko-historický, reštaurátorský a archeologický výskum. Zistilo sa, že objekt je pravdepodobne starší ako barokový. Pôvod základov, pivnice a prízemia sa odhaduje do obdobia renesancie. Krajský pamiatkový úrad v Žiline úzkostlivo dohliadal na výber materiálov i samotné práce. Noví majitelia rešpektovali všetky jeho usmernenia. Na zreteli mali najmä historický charakter miesta a podľa toho volili všetky materiály do exteriéru aj interiéru.

V súlade s nimi posudzovali aj samotný projekt obnovy pamiatky. Kaštieľ mal pôvodne uzavretý pôdorys, no pôvodná hospodárska budova bola veľmi poškodená a bolo ju treba čiastočne asanovať. Uzavretý pôdorys sa stavitelia rozhodli zachovať a postaviť budovu nanovo.

"Tvrdím, že stavať nové veci v barokovom štýle nie je dobrý nápad, a tak sme s pamiatkarmi prišli k záveru, že úplne odlíšime novú časť od pôvodnej," hovorí P. Janíček. Vyberali z viacerých architektonických návrhov, no najviac sa zámeru a predstavám stavebníka i pamiatkarov približoval návrh architekta Viktora Šabíka. Jeho prístavba sa od historickej budovy materiálovo odlišuje, no drevené obloženie zároveň vytvára plynulý prechod a nenarúša celkový ráz kaštieľa. Harmonický dojem dopĺňa fasáda orientovaná do nádvoria, ktorá je replikou pôvodnej.

Gbelany-7-X.jpg

Gbelany-8-X.jpg

 Pôvodná hospodárska budova bola veľmi poškodená a bolo ju treba čiastočne asanovať. Uzavretý pôdorys sa stavitelia rozhodli zachovať a postaviť budovu nanovo.


 

Tehla na nezaplatenie

Materiály vyberala pani Janíčková spoločne s interiéristkou naozaj starostlivo. Zohľadňovali požiadavky pamiatkarov a zároveň svoje vlastné predstavy. Volili také, čo boli kvalitné, trvácne, pôvodné, prírodné a dobre udržiavateľné. V interiéri, pri rekonštrukcii, no i vo výstavbe. Zohľadnili aj nároky dneška, predovšetkým energetickú úspornosť budúcej prevádzky hotela. Napokon, celý projekt bol spracovaný s ohľadom na ekologicky a ekonomicky úspornú prevádzku.

Už pri výbere materiálov na výstavbu sa myslelo na vykurovanie, chladenie a celkový komfort. Takým materiálom je tehla – ekologickým a vďaka svojim vlastnostiam aj ekonomicky výhodným. Historický objekt bol postavený z plnej tehly, na výstavbu novej budovy takisto volili tehly. Ich náročné požiadavky na nosné steny aj nenosné deliace priečky presne spĺňali keramické tehly Porotherm Profi.

"Obaja s manželkou sme presvedčení zástancovia tehly. Je to materiál výsostne prírodný, trvácny, overený stáročiami a dobre zapadá do historického kontextu diela. Navyše sa technologicky stále zdokonaľuje a čo je tiež podstatné, mám s ním i s naším dodávateľom, firmou Wienerberger, dobré skúsenosti. Tu bola voľba jasná," komentuje výber materiálov P. Janíček. "Navyše sú to slovenské tehly z Bolerázu, tu vyrobené a ja som patriot," poznamenáva.

Gbelany-10-X.jpg

Gbelany-11-X.jpg   Gbelany-12-X.jpg


Citlivé zariaďovanie interiéru

Ťažšie už bolo hľadanie materiálov a dodávateľov podláh, nábytku, svietidiel, postelí alebo dverí. Aby všetko dokázali zladiť, študovali historické dokumenty a knihy, radili sa s pamiatkarmi aj dizajnérmi.

A tak sa tu v harmonickom súlade vedľa seba zišli jurský vápenec z lomu pri Norimbergu, z ktorého sú dlažby, drevené kazety a ozdobne kladené parkety z Prahy. Benátske lustre z ručne fúkaného skla a nábytok z Talianska, s poťahmi z Anglicka, koberce z Indie i pohodlné postele z Oravy či drevené schodiská z vedľajšej obce Stráža. No tie posledné sú vlastne úplne domáce. Z dreva v priľahlom a zanedbanom anglickom parku.

"Boli v ňom tri jasene zasiahnuté bleskom, ktoré ohrozovali okolie. Neodišli, zostali vlastne tu, v podobe siedmich schodísk v hoteli. Štyri sú v mezonetových izbách, jedno je požiarne, potom veľké vretenové schodisko z jedného kusa s priemerom 2,4 metra, ktoré sme mali problém dostať do budovy, a mlynárske schody do veže. Z nej je nádherný výhľad na okolie," opisuje P. Janíček. Pôvodné 260-ročné drevo stropu nad horným poschodím bolo taktiež treba kompletne vymeniť. Z jeho zdravých častí však dali vyrobiť nábytok do vinárne, bar, vínotéku a vstupnú bránu do kaštieľa.

Gbelany-9-X.jpg

Gbelany-13-X.jpg

Gbelany-14-X.jpg

Gbelany-15-X.jpg


Baroko a moderné technológie v jednom

Château Gbeľany ako celok pôsobí harmonicky. Historický charakter citlivo dopĺňa nová výstavba i moderné technológie. V budove kaštieľa sa uskutočnili len minimálne zásahy do pôdorysu a zachovalo sa pôvodné dispozičné riešenie. Jasný postoj Janíčkovcov k histórii a prírode je zjavný aj z výberu technológií do hotela. Za zmienku stojí nielen vykurovanie drevnou štiepkou a zachovanie všetkých pôvodných komínov, ale aj stropné a stenové chladenie vodou zo zrekonštruovanej, odkrytej studne na nádvorí.

Niekdajšie gbelianske panstvo je dnes moderným štvorhviezdičkovým hotelom so šarmom a noblesou dýchajúcou časom baroka. Čisté línie nových objektov s dôrazom na prírodný materiál jemne dopĺňajú a podčiarkujú krásu barokovej stavby. Niet divu, že Château Gbeľany zabodoval aj v súťaži Stavba roka 2015, kde získal cenu ministra dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja.

Gbelany-17-X.jpg   Gbelany-16-X.jpg

 Erb pôvodných majiteľov, dnes vystavený v hotelovej hale, sa našiel počas archeologického výskumu (snímka naľavo). Zachránený kamenný portál má zrejme vyše 400 rokov a naznačuje, že budova alebo aspoň jej pivnica a prízemie sú staršie ako sa pôvodne predpokladalo (napravo).


 

Čo hotel ponúka

Verejné priestory hotela sú od ubytovacej časti dispozične oddelené. Vo verejnej časti je reštaurácia, wellnes centrum s bazénom, vírivkou a so saunami, špičkovo vybavené fitnes centrum, dve bowlingové dráhy a konferenčná sála s kapacitou 200 osôb. Ubytovacia časť má štyri apartmány, 29 izieb (deluxe, superior, superior s lodžiou a štandard), dva salóniky, kaplnku, knižnicu a vínnu pivničku, ktorá je prístupná aj zvonku, z parku.

Projekt sa realizoval s podporou Európskej únie v programe Rekonštrukcia kultúrno-historickej pamiatky.

Gbelany-20-X.jpg

Gbelany-19-X.jpg

 Na snímkach Žilinského Večerníka je kaštieľ v Gbeľanoch pred rekonštrukciou


 

Foto: archív Wienerberger

Podobné články