Panorama City v Bratislave s unikátnou fasádou od Schüca

02.09.2014, Václav Michalčík | Budovy

Developer J&T Real Estate pokračuje v Bratislave vo výstavbe komplexu Panorama City, doposiaľ najvyšších obytných veží na Slovensku. Stavajú sa dve budovy trojuholníkového tvaru.

Panorama City sa buduje neďaleko dunajského nábrežia. Komplex popri viac ako 600 bytoch a takmer 950 parkovacích miestach ponúkne aj kancelárske a obchodné priestory, zelený park i množstvo služieb. O dodávku zasklievacieho systému na fasádu stavby sa postará spoločnosť Schüco, ktorá patrí medzi popredných dodávateľov systémového materiálu pre hliníkové okná, dvere a fasády.

Panorama-City-X.jpg

Zaujímavosťou projektu je prvé použitie elementovej fasády na rezidenčnej stavbe v SR a extrémne požiadavky na jej odolnosť, fyzikálne vlastnosti a kvalitu vyhotovenia. Aby boli vysoké nároky investora na obvodový plášť splnené, všetky elementy sa skúšali v technologickom centre Schüco v nemeckom Bielefielde.

Skvaril-Schuco-X.jpg"Tento projekt je pre nás špecifický najmä z hľadiska nárokov na odolnosť fasádnych konštrukcií. Keďže sa špecializujeme na individuálne riešenia plášťov budov, navrhli sme systémy zohľadňujúce nároky investora na pevnosť konštrukcií a dizajnovú flexibilitu," hovorí Peter Škvaril, vedúci organizačnej zložky spoločnosti Schüco International KG na Slovensku.

Na konštrukciu plášťa obytných veží sa použije vyše 36-tisíc metrov štvorcových fasádnych elementov na báze kompletne otestovaného systému elementovej fasády Schüco USC 65. Vďaka flexibilite všetkých komponentov umožňuje toto riešenie realizáciu individuálnych požiadaviek architektonického projektu stavby.

Schuco-FW-50-plus-X.jpgSchuco-AWS-75-BS-HI-S-X.jpg

Dôležitou vlastnosťou hliníkových systémov z hľadiska dizajnu sú aj úzke pohľadové šírky. Napríklad použité okenné systémy AWS 75 BS.HI dosahujú pohľadovú šírku 89 milimetrov. Tieto okenné konštrukcie sa taktiež vyznačujú veľmi dobrou tepelnou izoláciou (Uf - 1,8 W/m²K) pri stavebnej hĺbke 75 mm. Vhodná kombinácia úzkej pohľadovej šírky a výhodných tepelnoizolačných vlastností je prednosťou aj fasádneho systému Schüco FW 50+ HI. Ten umožňuje realizovať rastre s veľkou šírkou a so stavebnou výškou pomocou zasklievacích líšt až do 6 kN.

Všetky tieto systémy použité vo fasádnom riešení Panorama City vynikajú okrem vysokej konštrukčnej a materiálovej odolnosti aj výbornými tepelnoizolačnými vlastnosťami. Energetická efektívnosť stavby sa odrazí aj v nižších prevádzkových nákladoch, čo ocenia najmä majitelia bytov.

Vizualizácia a foto: Panorama City, Schüco

Podobné články