Schüco DCS: ochrana pred zlodejmi a neželanou návštevou

06.06.2015, Mirka Ryšková | Budovy

Dovolenky sú aj obdobím zlodejov a neželaných návštev. Podľa slovenských policajných štatistík je najčastejším spôsobom vniknutia do budov a obydlí vlámanie cez okná a dvere. Ako sa chrániť?

Spoľahlivo zabezpečené dvere sú základ. Systém manažéra dverí Schüco DCS (Door control system) ponúka rozsiahle a elegantné riešenia dverovej komunikácie od obytných domov až po veľkoplošné objekty. Schüco DCS sa funkčne člení na tri podskupiny – kontrolu vstupu, zabezpečenie únikových dverí a dverovú komunikáciu. Všetky systémy využívajú najnovšiu technológiu a sú optimálne integrované do štýlového dizajnu.

Ide o voľne kombinovateľný systém, ktorý má k dispozícii tieto moduly: modul podsvieteného čísla domu LED svetlom, modul Spotlight na osvetlenie priestoru pred dverami, hlásič pohybu aj senzor priblíženia, kameru, reproduktor / hlasitý telefón, zvonček či núdzové tlačidlo.

Schuco-dvere-ochrana-2-X.jpg

V oblasti kontroly vstupu má Schüco pripravené riešenia pre bytovú výstavbu vyššieho štandardu (variant Standalone) a pre veľkoplošné objekty (variant Online). Obsluha sa realizuje alternatívne prostredníctvom čítačky kariet, klávesnice alebo biometrie (snímanie odtlačkov prstov).

Všetky prvky systému prechádzajú prísnou kontrolou a skúškami v najväčšom súkromnom technologickom centre Schüco v nemeckom Bielefielde. Schüco DCS získal aj prestížne dizajnérske ocenenia – iF product design award 2012, Red dot design award 2012 a Design Plus powered by Light + Building 2014.

"Únikovými dverami Schüco DCS a komponentmi – kľúčovým spínačom, núdzovým tlačidlom a príslušným informačným štítkom, ukazujeme, že certifikovaná bezpečnostná technika a príjemný vzhľad sa dajú zosúladiť. Sklenený povrch s vnútornou potlačou dáva systému celistvý a ušľachtilý charakter. Vďaka rozličným geometrickým výrazom profilu možno Schüco DCS úspešne využiť tak v novostavbách, ako aj v modernizovaných objektoch," uvádza Peter Škvaril, vedúci organizačnej zložky spoločnosti Schüco na Slovensku.

"Z našich skúseností vyplýva, že vlámači využívajú najčastejšie vypáčenie, údery do dverí a okien, sofistikovanejší zlodeji 'odvŕtajú zámku' alebo použijú elektrické náradie, napríklad uhlovú brúsku. Podľa novej európskej normy DIN EN 1627 má konštrukčná a materiálová odolnosť sedem stupňov. Najnižšia je RC 1N (z anglického Resistance Class), nasleduje RC 2N, RC 2, RC 3, až po RC 6. Na systémových riešeniach spoločnosti Schüco oceňujem, že pri zachovaní estetiky a dizajnu sú k dispozícii pre rozličné stavebné hĺbky a zároveň s viacerými stupňami odolnosti (od RC 1 po RC 4) podľa potrieb klientov," hovorí Daniel Štubniak, špecialista na bezpečnosť a konateľ spoločnosti Kamerové systémy, s.r.o.

Schuco-dvere-ochrana-1-X.jpg

 Moduly Schüco DCS: číslo domu, LED Spotlight na osvetlenie priestoru pred dverami, hlásič pohybu aj senzor priblíženia, kamera, reproduktor / hlasitý telefón, zvonček, núdzové tlačidlo


 

Foto: Schüco

Podobné články

  • Banskoštiavnický Guliver ukazuje nové cesty, ako sa dá stavať

    Guliver-BS-skola-8-X.jpg

    Moderné postupy v stavebníctve nie sú na Slovensku ešte celkom bežné a ak sa objavia, tak najmä v komerčnej sfére. Vývoj však ide dopredu. Cieľom by mala byť snaha rozšíriť nové znalosti na čo najširšie spektrum nehnuteľností, a to aj na tie, čo sú financované z verejných zdrojov.

  • Obchodný dom Dunaj v Bratislave podstúpi veľkú rekonštrukciu

    Dunaj-rekonstrukcia-6-X.jpg

    Jedna z najznámejších budov v centre hlavného mesta SR, obchod Brouk a Babka – neskorší obchodný dom Dunaj, podstúpi rekonštrukciu. Obnova čaká aj na jeho dvojičku, Dom odievania. Budú to staronové dominanty bratislavského Námestia SNP.

  • Energetická efektívnosť: vláda SR nerobí dosť, tvrdí prieskum BPB

    67c-shutterstock_1372240151-2-X.jpg

    Platforma Budovy pre budúcnosť, spolu so svojimi deviatimi členskými združeniami aktívnymi v oblasti stavebníctva a energetickej efektívnosti, hodnotí udalosti, ktoré sa v sektore stavebníctva udiali v roku 2022 z hľadiska ich vplyvu na kvalitu výstavby a obnovy budov.

  • Len málo Slovákov sa zaujíma o to, či žijú a pracujú v zdravých budovách

    Zdrave-budovy-2-X.jpg

    Iba pätina Slovákov pri nákupe číta etikety na potravinách. Podľa prieskumu Združenia pre zdravie až štyria z desiatich Slovákov etikety nesledujú nikdy. Etiketa pritom napovie, z čoho je potravina vyrobená a upozorní aj na prípadné nebezpečné látky.

  • Špičkové stroje pre náročné upratovacie práce nielen do skladu

    7c-Depositphotos_34294849_upratovanie-2-X.jpg

    Udržať si poriadok na pracovisku môže byť skľučujúca úloha, najmä ak celý deň tlačíte viac ako len papiere a poznámky. Navyše, prostredie skladu nie je vhodné na úpravu bielymi rukavicami.

  • Digitálne kroky vo firme Reinoo: obavy z neznámeho sú zbytočné

    Reinoo-Zilina-2-X.jpg

    Digitalizácia vo výstavbe je na Slovensku často akoby strašiakom. Znie to komplikovane a mohlo by sa zdať, že ide o enormné množstvo práce, ktorú treba vykonať za krátky čas. Digitalizácia sa však dá robiť postupne, krok za krokom. Dobrým začiatkom je napríklad súpis nedorobkov a nedostatkov, ktorý úspešne využíva stavebná firma Reinoo.