Sklo od Guardianu na vinárskom centre La Cité du Vin v Bordeaux

01.09.2016, Michaela Ivaničová | Budovy

Najnovšiemu francúzskemu architektonickému skvostu umožňuje jeho nádherný vzhľad vytvárať aj 900 sklenených panelov Guardian SunGuard Solar Gold 20 a Guardian UltraClear v zlatistej farbe.

La Cité du Vin je nové kultúrne centrum vo francúzskom meste Bordeaux. Je to nevšedné miesto, kde sa návštevníci môžu dozvedieť všetko o víne, jeho histórii a vplyve na civilizáciu formou série prehliadok, výstav a pozoruhodných multimediálnych prezentácií. Vyhliadková plošina na vrchole 55-metrovej veže ponúka 360-stupňový výhľad na mesto a okolité vinice.

Budovu La Cité du Vin projektovali Anouk Legendre a Nicolas Desmazières zo spoločnosti XTU Architects. Z architektonického hľadiska budova vyniká odvážnymi krivkami a celkovým tvarom, ktorého cieľom je evokovať dušu a tekutú povahu vína: neprerušované oblé tvary, nedefinovateľnosť a zmyselnosť. A sklo pri odzrkadľovaní týchto aspektov zohráva dôležitú úlohu.

Guardian-vin-Bordeaux-1-X.jpg


Ako si architekti vyberali sklo

Firma XTU Architects chcela použiť to najlepšie, vysokokvalitné sklo práve z dôvodu jeho špeciálnej úlohy pri odrážaní svetla smerom von aj dnu, ako aj pre jeho vzhľad, ktorý navodzuje dojem nespútanosti. V snahe nájsť to správne riešenie pre tento prestížny projekt si architekti prizvali na pomoc francúzsku oplášťovaciu spoločnosť Coveris. Obrátili sa aj na firmu Guardian Glass Europe, popredného výrobcu vysokokvalitného architektonického skla. Technická podpora a skúsenosti Guardianu sa ukázali ako neoceniteľné.

"Výber skla trval dosť dlho. Kľúčové bolo zvoliť si vhodné druhy, aké sa nám najviac hodili, a to z technického aj estetického hľadiska. Museli sme si preveriť mnohé aspekty, od výberu plášťa až po zabezpečenie toho, aby sklo mohlo byť prehnuté či vyduté smerom von. Počas tohto procesu panovala medzi Guardianom a architektmi veľmi dobrá spolupráca," hovorí zástupca spoločnosti Coveris.

Guardian-vin-Bordeaux-3-X.jpg

Guardian-vin-Bordeaux-4-X.jpg

Guardian-vin-Bordeaux-5-X.jpg


Prvá voľba nejedného projektanta

"Príprava návrhu si vyžadovala, aby sme našli sklo so zlatistým leskom. Skúmali sme mnohé typy a pritom sme robili testy potlače. Sklo od Guardianu malo najlepšie výsledky a zároveň vynikalo najmodernejším vzhľadom," potvrdzujú A. Legendre a N. Desmazières z XTU Architects.

Vybrali si dva typy skla: Guardian SunGuard Solar Gold 20 a Guardian UltraClear. SunGuard Solar Gold 20 je prvou voľbou mnohých architektov a projektantov. Vrstva zlatej farby sa nanáša na plavené sklo Guardian ExtraClear, ktorá má oproti tónovanému sklu viaceré prednosti. Nielenže účinne chráni pred slnečným žiarením, ale vďaka dobrému indexu zobrazenia farieb sa odtiene, aké možno vidieť z budovy smerom von, veľmi blížia skutočnému vzhľadu.

Guardian-vin-Bordeaux-6-X.jpg

Guardian-vin-Bordeaux-7-X.jpg


Finálna plocha plášťa má 2 700 m²

Oproti tradičným druhom sa sklo Guardian UltraClear s nízkym obsahom železa vyznačuje vysokou priepustnosťou svetla a lepšou neutralitou farieb. Vďaka tomu prepúšťa skutočné denné svetlo a v interiéri tým znásobuje dobrý pocit s ohľadom na svetelné podmienky.

Na hlavnej veži malo sklo vytvoriť samostatný plášť obaľujúci budovu a maximálne zvýrazniť jej vzhľad. Celkovo sa použilo 900 samostatných sklenených panelov s potlačou v 20 rozmanitých vzoroch. Všetky panely majú rozličnú veľkosť a maximálne rozmery 5,1 metra x 1,5 metra. K dispozícii boli tri druhy panelov: monolitické, laminované a s trojitým laminovaním. Posledný spomínaný typ má aplikovanú vrstvu SunGuard Solar Gold 20. Všetky panely sa individuálne osadili priamo na mieste inštalácie a vložili do 4 500 samostatných upevňovacích rámov vo výške 50 až 270 milimetrov. Upevňovací systém sa pre netypickú geometriu budovy musel naprogramovať pomocou špeciálneho softvéru. Finálna plocha skleneného plášťa má 2 700 m².

Pri potlači, ktorá vytvorila taký úžasný výsledný efekt, sa na paneloch použilo 20 rozličných vzorov. To všetko prispelo k unikátnemu spôsobu, akým obe sklá SunGuard Solar Gold aj UltraClear zlepšili architektúru objektu a jeho vzhľad. "Veľmi nás teší konečný výsledok, pretože sme presvedčení, že sme našli to najlepšie riešenie," komentuje riešenie spoločnosť XTU Architects.

Guardian-vin-Bordeaux-8-X.jpg

Foto: XTU Architects

Podobné články