Stein v Bratislave získala za 8,5 mil. eur firma DreamField Property

25.07.2013, ABC.bývanie.sk, SITA | Budovy

Dražba pivovaru Stein v Bratislave mu až na tretí pokus priniesla nového majiteľa. V aukcii ho za 8,5 milióna eur získala bratislavská spoločnosť DreamField Property, s.r.o.

Pivovar Stein: všetko je tu v dezolátnom staveObjekt pivovaru Stein mal podľa znaleckého posudku hodnotu 11,48 mil. eur, vyvolávacia cena bola 12,3 mil. eur. Dražobnú zábezpeku zložila trojica uchádzačov, avšak na aukcii sa zúčastnili len dvaja.

Dražobná spoločnosť, a.s., očakávala síce súboj konkurentov, no tí vôbec nemali záujem cenu zvyšovať. Naopak, licitátor musel opakovane vyvolávaciu cenu znižovať. Zástupca úspešného uchádzača zdvihol ruku až pri spomínanej sume 8,5 mil. eur, jeho konkurent však na to nereagoval a licitátor po tretej výzve ponuku odklepol.

"Mal by tam byť pekný rezidenčný projekt a veľmi pekná administratívna časť," približuje záujmy nového investora jeho zástupca Roman Guniš z DreamField Property. Nevedel však bližšie povedať, či sa bude búrať celý objekt alebo len niektoré časti. Podľa jeho slov sa ešte čaká na vyjadrenie pamiatkarov a ďalších úradov.

 

Partnerom je YIT Reding

Na mieste bývalého pivovaru by mohlo vyrásť 300 až 350 bytov, hovorí R. Guniš. "No to je zatiaľ vyslovene nezáväzné," pokračuje. Nevylúčil, že spomienka na pivovar ostane v nejakej podobe zachovaná. "Čo sa týka názvu Stein, to budú musieť vyriešiť právnici," poznamenáva. Vydražená čiastka sa prerozdelí medzi veriteľov, pričom tým najväčším je VÚB banka.

Išlo už o tretí pokus o predaj bývalého pivovaru. Posledná aukcia sa uskutočnila v roku 2011, skončila sa však neúspechom. Podľa Dražobnej spoločnosti záujemcov odrádzala príliš vysoká cena. Partnerom projektu je fínsko-slovenský developer YIT Reding, spresňuje týždenník Trend.

Predstava nového majiteľa o využití areálu bola známa už pred dražbou, keď ateliér architekta Ivana Kubíka predložil štúdiu s názvom New Stein na hodnotenie vplyvov na životné prostredie. Projekt podľa Trendu počíta s výstavbou 386 bytov, kancelárií na ploche 11 500 štvorcových metrov, 2 350 m² obchodných plôch a s 830 podzemnými parkovacími miestami. Ide však len o prvotnú predstavu, ktorá sa môže do ukončenia pamiatkového, územného a stavebného konania ešte zmeniť.

 

Pamiatkové konanie bude ešte raz

"Začneme pracovať na územnom rozhodnutí a následne na stavebnom povolení. Až potom sa môžeme rozprávať o búracom povolení a búracích prácach," dodáva R. Guniš. Začať by však chceli čo najskôr. Štúdia I. Kubíka zahŕňa aj začlenenie historického objektu Spilky s kupolou, kde by mohol byť menší pivovar s reštauráciou a expozícia zameraná na pivovarníctvo.

"Pamiatkové konanie sa musí začať odznova. Časť objektov môže byť vyhlásená za pamiatky. Avšak vzhľadom na to, že všetko je v dezolátnom stave a niektoré objekty boli zatopené, je otázne, nakoľko môžu byť pamiatkovo chránené," upozorňuje Peter Vetrák, predseda predstavenstva Dražobnej spoločnosti.

Nový majiteľ bývalého pivovaru, firma DreamField Property, vznikla podľa údajov z obchodného registra iba začiatkom júla. Za jej vlastníkom, akciovou spoločnosťou MiddleCap Investments, je podľa R. Guniša domáci kapitál. Personálne sú firmy podľa Trendu prepojené napríklad so Sibamacom. DreamField Property sídli na rovnakej adrese ako spoločnosť YIT Reding.

Foto: Trend

Podobné články