Začína sa Svetový týždeň zelených budov, po druhýkrát aj na Slovensku

17.09.2012, Romana Otočková | Budovy

Už po štvrtý raz na svete a druhýkrát na Slovensku patrí tretí septembrový týždeň tzv. zeleným budovám a udržateľnej výstavbe. Dnes sa začína Svetový týždeň zelených budov.

Cieľom tejto iniciatívy je zdôrazniť význam budov v rámci ochrany prírodných zdrojov, pri úspore finančných prostriedkov, ale aj vo forme vplyvu na životné prostredie. Podpora udržateľnej výstavby z roka na rok silnie a postoj verejnosti k energeticky úsporným stavbám sa postupne mení pozitívnym smerom.

Rady pre zelené budovy a udržateľnú výstavbu na celom svete sa do Svetového týždňa zelených budov zapájajú rozličnými podujatiami a aktivitami, ktoré odzrkadľujú pestrosť miestnych komunít a lokálneho stavebného trhu. Aj Slovenská rada pre zelené budovy (Slovak Green Building Council, SKGBC) pripravila v rámci tejto globálnej iniciatívy pestrý program, ktorý potrvá do piatka 21. septembra.

V rámci Týždňa zelených budov na Slovensku budú firmy, developeri, investori, architekti a odborná verejnosť diskutovať o stave trhu v tomto segmente výstavby. SKGBC pritom otvorí výstavy zelených budov v Bratislave i Košiciach a rozšíri svoje pôsobenie na Slovensku o regionálne kancelárie v Žiline a Prešove. Vo štvrtok 20. septembra je pripravená exkurzia s odborníkmi za zelenými stavbami do Viedne, diskutovať sa bude aj o európskej Smernici o energetickej efektívnosti. Počas celého týždňa budú mať pre záujemcov otvorené svoje dvere aj členské spoločnosti SKGBC.

„Svetový týždeň zelených budov je vynikajúca príležitosť, ako svetu i Slovensku pripomenúť, že zelená architektúra má zmysel a potenciál do budúcnosti. Sme radi, že sa nám toto podujatie podarilo zorganizovať už po druhýkrát a verím, že bude inšpiráciou pre developerov aj investorov, aby prehodnotili svoj pohľad a postoj k udržateľnej výstavbe,“ hovorí výkonný riaditeľ SKGBC Tomáš Guniš.

Na Slovensku sa pohľad na udržateľnú výstavbu pomaly mení. Kým pred rokom sa spomínali dva pripravované zelené projekty, tento rok sa ich počet zdvojnásobil a pribúdajú ďalšie. K zelenej administratívnej budove BBC 1 Plus a multifunkčnému komplexu Centrál v Bratislave pribúdajú aj mimobratislavské objekty. Medzinárodné i domáce korporácie si uvedomujú význam zelených budov, ich prínos a energetickú úspornosť. Čoraz viac firiem zakomponováva štandardy zelených kancelárskych priestorov do svojej firemnej kultúry. Práve tento prístup dáva zeleným budovám skutočnú zelenú.
 

► Čo sú to zelené budovy a udržateľná výstavba
Zelené budovy sú efektívne vo využívaní zdrojov – energetických, prírodných aj spoločenských, a ohľaduplné voči životnému prostrediu počas celého ich životného cyklu – od projektu a výberu pozemku, cez proces výstavby, ich prevádzku až po prípadnú renováciu alebo likvidáciu. Hlavným cieľom pri udržateľnej výstavbe a zelených budovách je minimalizovať škodlivý vplyv na zdravie ľudí a ekológiu efektívnym využítím energie, vody a ostatných prírodných zdrojov, ochranou zdravia a zvyšovaním produktivity používateľov týchto budov a obmedzením odpadu, znečistenia a degradácie životného prostredia.