Nemecko odmieta mimoriadne clá na solárne panely z Číny
Nemecké ministerstvo hospodárstva oficiálne informovalo Európsku komisiu, že nepodporí plánované zavedenie mimoriadnych ciel na solárne panely z Číny. Oznámila to tlačová agentúra Reuters.
Komisia ako výkonný orgán Európskej únie obviňuje Čínu zo snahy presadiť sa umelým znižovaním cien na európskom trhu solárnych panelov. Najväčšia európska ekonomika Nemecko sa však od návrhu zaviesť odvetné clá dištancuje. Kancelárka Angela Merkelová na stretnutí s čínskym premiérom Li Kche-čchiangom v Berlíne počas víkendu zdôraznila, že jej krajina ako najväčší obchodný partner Číny v Európe urobí všetko pre to, aby zabránila eskalácii obchodného sporu.
Agentúra Reuters medzitým dnes informovala, že iniciatívu Európskej komisie okrem Nemecka odmieta ďalších 13 štátov únie. Odvolávala sa pritom na výsledky prieskumu, v rámci ktorého oslovila predstaviteľov členských krajín európskej dvadsaťsedmičky. Európska komisia tento mesiac schválila mimoriadne clá na dovoz solárnych panelov z Číny. Výkonný orgán EÚ sa stotožnil s návrhom komisára pre obchod Karla De Guchta zaviesť s účinnosťou od 6. júna dočasné clá s priemernou sadzbou 47 percent.
Európska komisia začala vyšetrovanie dovozov solárnych panelov z Číny do EÚ minulý rok v novembri. K tomuto kroku pristúpila na podnet asociácie EU ProSun, podľa ktorej solárne panely z Číny profitujú z neférových vládnych dotácií. Z pohľadu hodnoty dovozov ide o doteraz najväčšie vyšetrovanie – len v roku 2011 Čína podľa údajov komisie exportovala do EÚ solárne panely a ich komponenty v celkovej hodnote 21 miliárd eur.
Čína je druhým najväčším obchodným partnerom EÚ a európska dvadsaťsedmička očakáva od Pekingu pomoc pri riešení dlhovej krízy, čo znamená, že Brusel musí v spore zvoliť opatrnú stratégiu. Komisia preto vyjadrila záujem o rokovania s cieľom nájsť dohodu pred vypršaním konečného termínu, ktorý stanovila na december tohto roku. Po jeho uplynutí by mohla Európska komisia uvaliť na čínske solárne panely mimoriadne clá s účinnosťou do piatich rokov.
Účelom tzv. vyrovnávacieho cla je zabezpečenie rovnakých podmienok pre súťaž, teda vyváženie negatívneho účinku, ktorý majú na konkurencieschopnosť podnikov v EÚ subvencie poskytované tretími štátmi. Čína má na globálnom trhu so solárnymi panelmi 65-percentný podiel.