Schüco AWS 112.IC prináša nový štandard pre pasívne domy

08.03.2013, Lenka Krnáčová | Materiály, technológie, konštrukcie

Projektovanie trvácnych plášťov budov si vyžaduje viac než len aplikáciu dnešných energetických štandardov. Dôležité sú aj ďalšie parametre a aspekty.

Vzhľadom na dôsledky klimatických zmien a legislatívne požiadavky na štandardy okenných výplní sa dnes môžu presadiť iba okná, ktoré zapadajú do takých konceptov, akými sú pasívny dom alebo energeticky prínosná budova.

Spoločnosť Schüco odpovedá na túto požiadavku svojím novým okenným systémom. Hliníkový okenný systém Schüco AWS 112.IC (Insulation Cover) je v celosvetovom meradle prvým hliníkovým oknom, ktoré zodpovedá prísnym certifikačným kritériám pre pasívny dom.

Spája obvyklé výhody hliníkových okien, ako sú odolnosť, rozmanité úpravy povrchu, masívnosť a dlhá životnosť, s mimoriadnou tepelnou izoláciou. Tá má hodnotu koeficientu Uw ≤ 0,8 W/(m²K), pri pohľadovej šírke 120 milimetrov, čím Schüco stanovuje nový štandard na trhu s hliníkovými oknami.

Okrem kvalitného stredového tesnenia a zvýšenej izolácie konštrukcie dosiahol produkt tieto pozoruhodné vlastnosti predsadením špeciálneho profilu a jeho upevnením bez tepelných mostov. Prednosti možno nájsť aj v dizajne – celistvejší vzhľad krídla umožňuje kombinovať úzke pohľadové šírky s veľkými presklenými plochami, nehovoriac o variabilite povrchových úprav. Krídla do hmotnosti 160 kilogramov sú kompatibilné so skrytým mechanickým kovaním Schüco AvanTec aj mechatronickou alternatívou Schüco TipTronic.

Spolu s hliníkovým dverným systémom ADS 112.IC vzniká optimálna energetická kombinácia, ktorá sa dá harmonicky začleniť do plášťov budov.

Autorka pracuje v spoločnosti Kharisma, s.r.o., Bratislava