Odovzdali Cenu ARCH 2012, získal ju bytový dom v Liptovskom Mikuláši

19.11.2012, ABC-bývanie.sk | Odborné akcie, veľtrhy, súťaže

V Bratislave odovzdali v poradí už pätnástu Cenu ARCH. Zámerom ceny, ktorú tentoraz získal bytový dom v Liptovskom Mikuláši - Palúdzke, je vyzdvihnúť pozoruhodné diela domácej architektonickej scény.

Ide o prestížnu cenu za architektúru, od roku 1998 udeľovanú mienkotvorným odborným časopisom ARCH o architektúre a inej kultúre, ktorý od roku 2006 vydáva Vydavateľstvo Eurostav.

Cena ARCH má vysoký profesionálny kredit, ktorý zabezpečuje účasť špičkových európskych architektov v porote. Jej špecifickým znakom je pravidlo, že sa do nej nemožno prihlásiť. Nominácie na Cenu ARCH udeľuje každoročne redakčná rada časopisu, ktorú tvoria významné osobnosti slovenskej a stredoeurópskej architektonickej tvorby.

O udelení Ceny ARCH 2012 rozhodovala od 26. do 28. septembra t.r. medzinárodná porota v zložení Andrea Bacová (šéfredaktorka časopisu ARCH, Slovensko), Irakli Eristavi (Slovensko), László Kalmár (Maďarsko), Pavol Paňák (Slovensko) a Ján Stempel (Česká republika).

Porota posudzovala desať architektonických diel, ktoré na tohtoročnú cenu nominovala redakčná rada časopisu. Boli to: Rodinný dom v Bratislave - Záhorskej Bystrici, Dom smútku v Uhorskom, Dom K v Bratislave-Rusovciach, Múzeum Ladislava Mattyasovszkého v Kláštore františkánov v Liptovskom Mikuláši - Okoličnom, Bytový dom s 34 bytmi v Liptovskom Mikuláši - Palúdzke, Vyhliadková veža Unimo v Detve, Rekonštrukcia Starej radnice v Bratislave, Administratívna budova Westend Square v Bratislave, Víkendový dom v Nosiciach a Chata 5xT v Senci.

Laureátom Ceny ARCH 2012 sa stal bytový dom v Liptovskom Mikuláši - Palúdzke. Je dielom architektov Martina Bobáka a Martina Bátika, spolupracoval s nimi Pavel Bobák.
 

Z hodnotenia poroty

Pavol Paňák: V tomto dome vidím najsilnejšie posolstvo v súčasnej mizérii developerských okolností, v stláčaní ceny domov dole. Je to príklad toho, že sa dá urobiť dobrý dom za málo peňazí... V prostredí mestečiek tejto veľkosti je to naprosto výborný príklad. Tento dom má v sebe výborné posolstvo a nemá význam hovoriť o nejakých čiastkových formálnych otázkach či chybách. Jeho zjav a posolstvo sú jednoducho skvelé... Posolstvo mladých mikulášskych architektov kultivuje najmasovejšiu architektonickú substanciu – bytové domy, stavané v réžii bezohľadne ziskuchtivého developerstva.

Irakli Eristavi: Bytovka je sympatická tou každodennosťou, bežnosťou a pritom veľmi príjemnou geometrickou hrou okenných otvorov. Hoci niekomu to môže pripadať banálne, podľa mňa sú to témy, ktoré vedia na takomto dome fungovať… Je to slušný dnešný barák za rozumné peniaze... Takýto dom v takomto prostredí môže pôsobiť až katarzne. A to je veľmi dôležité.

László Kalmár: Veľmi dobré je, že sú tam rôzne veľkosti bytov bez ohľadu na to, či to priniesol investor alebo architekt. Jedným z najväčších rizík takéhoto bývania je totiž to, že sa tam zhromaždí veľmi jednoliate spoločenstvo a dôjde k istej sociálnej segregácii. Záujmom mesta i štátu je, aby k čomusi takému nedochádzalo, a preto by mali takéto riešenia podporovať.

Foto: Jožo J. Jarošík