ErP smernica a nové investície v závode Protherm Production

16.06.2016, Oľga Gluštíková | Správy z firiem

Vyše 374-tisíc kusov vyrobených kotlov, inštalácia nových výrobných liniek a ďalšie nové investície. V tomto znamení sa niesol minulý rok v závode na výrobu kotlov Protherm Production v Skalici.

Skalická spoločnosť Protherm Production, ktorá sa zaoberá výrobou kotlov, preinvestovala v minulom roku 4,3 milióna eur. Tieto prostriedky podľa firmy smerovali do nových liniek a začiatku výroby stacionárnych kondenzačných kotlov. Okrem toho viac ako 1 mil. eur spoločnosť investovala do modernizácie testovacieho centra.

V tomto roku plánuje podnik, ktorý vlani vyrobil 374 300 kotlov, preinvestovať ďalších 6 mil. eur. Podľa manažérky pre ľudské zdroje spoločnosti Zuzany Šimoničovej majú prejsť zásadnou rekonštrukciou vstupné priestory závodu. Investície pôjdu aj do vývoja nových produktov a dokončiť sa má tiež posledná fáza modernizácie testovacieho centra.

Protherm-2-X.jpg

 Časť novej výrobnej linky v Protherme Production


 

V septembri 2015 začala v krajinách Európskej únie platiť nová ErP smernica o energetickej účinnosti výrobkov (Erp – Energy related Products). Až na niekoľko výnimiek sa v únii môžu predávať už len plynové kondenzačné kotly. Táto zmena ovplyvnila aj výrobu vykurovacích technológií v Protherme Production, ktorý je popredným producentom kotlov pre 24 trhov Európy, Ázie a Afriky. Závod dovtedy vyrábal najmä nekondenzačné kotly, keďže tie mali najväčší podiel v strednej a vo východnej časti Európy.

"Pre ErP smernicu v našom závode z pôvodných 13 liniek zostalo len sedem," hovorí Z. Šimonovičová. Ide o dve novoinštalované linky na výrobu novej generácie nekondenzačných kotlov, jedna slúži na montáž elektrických kotlov a na štyroch sa naďalej zhotovujú stacionárne kotly. Tie závod produkuje pre celý koncern Vaillant Group, do ktorého patrí.

V súčasnosti v skalickom Protherme Production doinštalovali novú montážnu linku pre kondenzačné kotly s objemom výroby na úrovni 100-tis. kusov. Ich produkciu závod odštartuje v druhej polovici tohto roku. Kondenzačné kotly s názvami Ecovit a Medveď Condens budú určené pre európske trhy. V druhej polovici roku sa rozbehne aj výroba elektrických prietokových ohrievačov vody.

Protherm-1-X.jpg

 Areál závodu na výrobu kotlov Protherm Production v Skalici


 

Foto: Protherm Production

Podobné články