Thermo|Solar pomohol vybudovať výcvikové stredisko v Kábule

22.12.2018, Štefan Kuča | Správy z firiem

Najväčšiemu európskemu nezávislému výrobcovi slnečných kolektorov, firme Thermo|Solar Žiar, sa tento rok podarilo dostať svoje výrobky do krajiny, ktorá nie je na každodennom zozname odberateľov.

K exotickým krajinám ako Nepál, Botswana, Omán, Maroko a ďalšie, kde solárne systémy zo Žiaru nad Hronom spoľahlivo pracujú celé roky, pribudol aj Afganistan, hovorí Ján Tomčiak, technický pracovník Thermo|Solaru Žiar, s.r.o., zo Žiaru nad Hronom.

TermoSolar-Afganistan-1-X.jpg


Príprava odborníkov na OZE

"Afganistan je v našich končinách vnímaný skôr v negatívnych súvislostiach. Thermo|Solar do tejto exotickej krajiny dodal svoje zariadenia a poskytol služby v rámci projektu Tréningové stredisko pre obnoviteľnú a čistú energiu v Kábule. Ten financovala Slovenská agentúra pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu, nositeľom projektu bola spoločnosť Elvosolar, a.s., z Bratislavy. Zámerom projektu je odborná príprava a vyškolenie afganských partnerov projektu v oblasti obnoviteľných zdrojov energií (OZE)," vysvetľuje A.Tomčiak.

K naplneniu cieľov projektu došlo sčasti počas pobytu afganských partnerov na Slovensku v školiacom stredisku Thermo|Solaru v Žiari nad Hronom a neskôr dodávkou a inštaláciou konkrétnych zariadení priamo v Kábule.


Vhodné riešenie pre Afganistan

"Inštalácia zariadení sa uskutočnila v areáli Kábulskej univerzity, kde vzniklo moderné, plne vybavené školiace centrum so zameraním na poskytovanie praktického výcviku v oblasti solárnych systémov. Okrem funkčného solárneho zariadenia na praktické použitie sa dodali a nainštalovali ďalšie demonštračné, výučbové a propagačné materiály. Mimoriadne dôležitou súčasťou je malá fotovoltická elektráreň so špičkovým výkonom 10 kW. Na slávnostnom uvedení školiaceho strediska do činnosti sa koncom novembra zúčastnili ministri, vedenie univerzity aj slovenskí zástupcovia," pokračuje J.Tomčiak.

Solárne zariadenia sú podľa neho pre Afganistan veľmi vhodné, keďže tu nie sú dostatočne rozvinuté rozvodné siete energií. Dokážu tak aj v nepriaznivých afganských podmienkach zabezpečiť výrazné pokrytie spotreby tepla a výrobu elektrickej energie v tzv. ostrovných prevádzkach.

TermoSolar-Afganistan-3-X.jpg


Presvedčivé referencie

Thermo|Solar Žiar je mimoriadne úspešný pri prenikaní na zahraničné trhy, či už priamo alebo prostredníctvom svojich zmluvných zástupcov. Ploché slnečné kolektory z produkcie Thermo|Solaru Žiar dnes spoľahlivo a bez akýchkoľvek porúch pracujú dlhé roky v extrémnych horských, púštnych či mrazivých podmienkach v 50 krajinách sveta. V podstate jedinou údržbou zariadení je pravidelná výmena nemrznúcej zmesi zhruba raz za 6-8 rokov tam, kde je to potrebné. Pred niekoľkými rokmi v Čile odolalo približne 300 plochých kolektorov zo Žiaru bez problémov zemetraseniu, ktoré poškodilo mnohé konkurenčné trubicové kolektory v rovnakej lokalite.

Thermo|Solar je najväčším výrobcom slnečných kolektorov v postkomunistickej Európe a patrí do prvej desiatky najväčších európskych zhotoviteľov termických slnečných kolektorov. Ojedinelý je v ňom aj rozsah výroby, pretože v jednom výrobnom závode v Žiari nad Hronom má firma nielen montáž slnečných kolektorov, ale aj produkciu selektívnych konverzných vrstiev, lisovňu kolektorových vaní a výrobu podporných konštrukcií na kolektory. Silnou stránkou spoločnosti je aj výskum a vývoj realizovaný vlastnými silami alebo v kooperácii so slovenskými univerzitami a zahraničnými inštitúciami.

Foto: Thermo|Solar Žiar

Podobné články

 • Systémy Schüco s tromi cenami zo súťaže iF Design Award 2019

  Schueco-if-design-4-X.jpg

  V súťaži iF Design Award 2019 sa v kategórii Produkt presadila aj nemecká spoločnosť Schüco. Porota sa tri dni radila v Hamburgu, výsledky boli vyhlásené v stredisku BMW Welt v Mníchove.

 • Penta predala Rakúšanom Business Centrum Tesla 2 v Košiciach

  Penta-BCT-Kosice-2-X.jpg

  Penta Real Estate predala kancelárie Business Centrum Tesla 2 v Košiciach rakúskej spoločnosti European City Estates. V komplexe je 14,6-tisíca m² prenajímateľných priestorov, medzi najväčších nájomcov patria firmy T-Systems Slovakia, Deloitte, Diebold-Nixdorf či Colonnade.

 • HB Reavis ide do Nemecka, aktivity začína kúpou dvoch pozemkov

  HB-Reavis-London-2-X.jpg

  Spoločnosť HB Reavis, medzinárodný poskytovateľ kancelárskych priestorov, potvrdila svoje plány na expanziu v Nemecku. V tlačovej správe informovala o dvoch akvizíciách v Berlíne a Drážďanoch s celkovou rozlohou 3,5 hektára.

 • Immofinanz nakupuje, prevádzok Stop Shop bude mať teraz 80

  Immofinanz-Stop-Shop-2-X.jpg

  Spoločnosť Immofinanz rozširuje geografický záber svojej značky Stop Shop. Firma nedávno zhruba za 90,5 milióna eur kúpila osem retailových parkov v Slovinsku, Srbsku a Chorvátsku.

 • Protišmykové rohože na pracovisku zaručia bezpečnosť aj čistotu

  Rohoze-2-X.jpg

  Vybavenie pracoviska nie je jednoduchá záležitosť. Zamestnávateľ nesmie zabudnúť na mnohé dôležité prvky a musí myslieť nielen na dizajn, ale aj na praktickú stránku veci a bezpečie svojich pracovníkov. Jedným z prvkov, ktoré by nemali chýbať v žiadnej kancelárii, predajni ani vo výrobni, sú protišmykové rohože.

 • Dánsky Rockwool vyrába izolácie v Bohumíne už 20 rokov

  Rockwool-3-X.jpg

  Spoločnosť Rockwool dosiahla v poslednom účtovom období najlepšie hospodárske výsledky za posledných päť rokov. Bohumínsky výrobca izolácií z kamennej vlny mal tržby takmer 1,5 miliardy českých korún (Kč, 58,8 milióna eur) a výsledok hospodárenia vyše 100 mil. Kč (3,9 mil. eur).