ČR: stavebné firmy sú ochotné pracovať za minimálnu cenu

09.02.2013, ABC-bývanie.sk | Správy zo stavebníctva

Verejní obstarávatelia v Českej republike dostávajú v poslednom čase ponuky od stavebných firiem, ktoré sú ochotné pracovať za polovicu, niekedy aj tretinu cien uvedených v predbežných rozpočtoch.

Ako príklad český denník e15.cz uvádza, že Správa železniční dopravní cesty mala v úmysle modernizovať v ČR jednu trať za 8 miliárd Kč (312,44 milióna eur), uchádzači však ponúkajú realizáciu obnovy za 4 mld. Kč. Ředitelství silnic a dálnic ČR odhadovalo, že na rekonštrukciu piatich úsekov D1 bude potrebovať 4,4 mld. Kč, no ukazuje sa, že zhotovitelia sa uspokoja s celkovou sumou 2,7 mld. Kč. Pražský magistrát dostal ponuku od záujemcu, že postaví protipovodňové bariéry v Karlíne za 77 mil. Kč, hoci zadávateľ odhadoval náklady na 200 mil. Kč.

Predstavitelia verejnej sféry, či už starostovia alebo riaditelia najväčších štátnych investorských organizácií, neprekypujú nadšením. Vedia, že nemajú nad čím jasať, pokračuje e15.cz. Nízke ponuky nemôžu byť podľa denníka len dôsledkom "odvatovania" cien projektantov, ukončenia podozrivého súťaženia stavbárskych kolosov či novelizácie českého zákona o verejných zákazkách, ktorá v obstarávaniach skomplikovala korupciu a to, aby v súťažiach presadzovali "osvedčené firmy".
 

Nebezpečne blízka hranica "bezpečnej ceny"

V poslednom prieskume analytickej spoločnosti CEEC Research ôsmi z desiatich zástupcov stavebných podnikov v ČR priznali, že najnižšia ponúknutá cena vo výberovom konaní býva pod ich vypočítanými nákladmi na samotnú zákazku. Veľké spoločnosti, ktoré sa zaoberajú najmä inžinierskym staviteľstvom, to potvrdzujú všetky.

Až 60 percent riaditeľov v prieskume uviedlo, že diela realizujú na samotnej hranici "bezpečnej ceny", teda takej, aká umožňuje zhotoviť stavbu tak, aby pre užívateľa bola bezriziková. Takmer 7 perc. šéfov firiem však pripúšťa, že sa už dostali za bezrizikovú hranicu.

Jeden z účastníkov čitateľskej diskusie k informácii uviedol, že znižovanie ceny sprevádza ďalší jav – výrazný pokles kvality. Neverí tomu, že sa dá ísť s cenou na 50 perc. predpokladanej hodnoty zákazky. Možné je to len vtedy, ak sa neplatí subdodávateľom či zamestnancom. A k tomu bežne dochádza, pokračuje denník.
 

Kríza ohrozuje aj výrobcov materiálov a architektov

Kríza v stavebníctve sa v tomto roku preleje v ČR medzi výrobcov stavebných hmôt, zatepľovacích materiálov a skla, problémy budú mať aj architekti, hovorí pre e15.cz prezident českého Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš.

"Pre mnohé stavebné firmy bude úspech, ak sa v tomto roku neprepadnú do straty. Nádej, že sa trend v dohľadnom čase otočí, je mizivá," poznamenáva Petr Novotný z realitného tímu advokátskej kancelárie Vilímková, Dudák & Partners.

Analytik ČSOB banky Petr Dufek považuje stavebníctvo za odvetvie, ktoré v ČR stále ešte hľadá svoje dno. "Ako hlboko to bude, o tom rozhodne najmä balík peňazí na investície vo verejnom sektore aj nálada investorov a ich chuť pustiť sa do nových komerčných projektov," myslí si P. Dufek.
 

Developerský segment je v útlme

Štatistické čísla zo závera vlaňajška poukazujú tiež na pokračujúci pokles bytovej výstavby v ČR. "Developerský segment je v dlhodobom útlme a naďalej padá do priepasti dvojciferným tempom," vysvetľuje P. Novotný.

"Dopyt po bytoch je v Českej republike napriek priaznivým cenám hypoték veľmi nízky, a tak sa developeri nepúšťajú do nových veľkých projektov. To isté platí aj pre dopravné stavby, ktoré prakticky stoja a rozbiehajú sa len sporadicky, na pár miestach v ČR. Dlhoočakávaná rekonštrukcia diaľnice D1, ktorá by pôsobila ako symbol obnovenia stavebného ruchu, je stále v nedohľadne, preto nie je nádej na zlepšenie v blízkej budúcnosti príliš vysoká. Ak by sa malo stavebníctvo rozbehnúť spolu s oživením ekonomiky, museli by sa stavby pripravovať po administratívnej stránke už dnes," uzatvára pre denník e15.cz analytik Home Creditu Michal Kozub.