Firmy v ČR si myslia, že stavebníctvo v tomto roku ešte klesne

01.09.2012, SITA, ABC-bývanie.sk | Správy zo stavebníctva

Stavebná produkcia v ČR by podľa predpokladov tamojších stavebných spoločností mala v tomto roku klesnúť o 6,9 percenta. Návrat k rastu trhu českí stavbári nepredpokladajú ani v budúcom roku.

Tlak na cenu podľa riaditeľov firiem vedie aj k zhoršovaniu kvality stavebných prác, pričom očakávajú, že skrachuje ďalších 12 perc. stavebných firiem. Vyplýva to z najnovšej kvartálnej analýzy českého stavebníctva, ktorú pripravila spoločnosť CEEC Research v spolupráci s českou pobočkou poradenskej firmy KPMG.

Riaditelia stavebných spoločností očakávajú, že klesajúci trend na stavebnom trhu z prvej polovice tohto roku bude pokračovať. České stavebníctvo v prvom polroku 2012 podľa údajov Českého statistického úřadu kleslo o 6,7 perc.
 

Hlavným problémom je slabý dopyt

"Sektor v roku 2012 podľa odhadov stavebných firiem v medziročnom porovnaní ochabne o 6,9 perc., výrazne sa pritom prepadá hodnota realizovaných zákaziek. Situácia je dramatická najmä v inžinierskom staviteľstve, kde sa oproti roku 2011 hodnota nových prác prepadla takmer o polovicu,“ uviedol riaditeľ CEEC Research Jiří Vacek.

"Pokles českého stavebníctva je dlhodobý proces a možno realisticky očakávať, že prípadné zlepšenie situácie na trhu povedie len k veľmi pomalému rastu. Základným problémom zostáva slabý dopyt,“ povedal partner KPMG v Českej republike Pavel Kliment.

Dvom z troch stavebných spoločností v dôsledku negatívneho vývoja trhu v tomto roku klesnú tržby. Tie sa budú znižovať vo všetkých stavebných segmentoch o 3,6 perc. Najhoršie očakávania vo vzťahu k tržbám majú opäť podniky, ktoré sa venujú inžinierskemu staviteľstvu.
 

Bankroty v odvetví budú ešte pokračovať

Takmer všetci oslovení riaditelia očakávajú, že i napriek bankrotom firiem v predchádzajúcich rokoch opustí trh ešte ďalších 12 perc. stavebných spoločností. Podľa ich odhadov pôjde najmä o stredné a malé podniky.

"Problémy sa týkajú všetkých. Veľké firmy prežívajú, ale už dávno riešia úsporné opatrenia, zmeny stratégií a podobne. Terajšia situácia má aj očisťujúci charakter, keď z trhu zmizne veľa pokútnych subjektov,“ komentoval vývoj Petr Novotný z realitného tímu advokátskej kancelárie Vilímková, Dudák & Partners.

Šéfovia stavebných firiem odpovedali takisto na otázku, či vysoký tlak zo strany zadávateľov na znižovanie ceny zákazky má vplyv i na znižovanie kvality realizovaného diela. Jeden zo štyroch riaditeľov potvrdzuje, že na zníženie kvality stavebných prác v dôsledku tlaku na cenu jeho podnik skutočne pristúpil.

"S ohľadom na súčasnú situáciu v českom stavebníctve nebudem ďaleko od pravdy, keď vyslovím domnienku, že o päť rokov budeme rekonštruovať niektoré stavby, ktoré sa vybudovali za nereálnu a pravdepodobne najnižšiu cenu," poznamenal Vlastimil Kaňovský, riaditeľ stratégie spoločnosti Prominecon CZ.
 

Zlepšenie sa nedá očakávať ani o rok

Hoci návrat k rastu trhu českí stavbári neočakávajú ani v roku 2013, oproti analýze CEEC Research z apríla t.r. však stavebné firmy mierne zlepšili svoje prognózy celkového vývoja sektora pre budúci rok.

"Povedal by som, že sme niekde uprostred prepadu odvetvia stavebníctva. Verím, že to najhoršie máme zväčša za sebou, no ešte nás určite veľká časť cesty čaká," tvrdí Omar Koleilat, generálny riaditeľ skupiny Crestyl.

"Žiaľ, všetko nasvedčuje tomu, že môže byť ešte horšie, a to z viacerých dôvodov. Hovoria o tom i čísla o celkovej výstavbe bytov, stavebných povoleniach a o objeme stavebných objednávok. Stavebníctvo sa samo nespasí, pretože je odzrkadlením celkovej ekonomickej situácie. Ak sa vláde nepodarí naštartovať prorastové opatrenia, bude stav ešte horší, keďže budú chýbať zdroje na strane príjmov do štátneho rozpočtu a veľmi rýchle môže vzniknúť zostupná špirála," myslí si, naopak, Robert Mikeš, marketingový riaditeľ Divízie Weber spoločnosti Saint-Gobain Construction Products CZ.

"Českému stavebníctvu by pomohli prorastové opatrenia, ktoré však ČR na rozdiel od mnohých krajín EÚ ešte nepodnikla," dopĺňa generálny riaditeľ Metrostavu Pavel Pilát.
 

Práce v zahraničí nie sú riešením

Pre väčšinu stavebných firiem nie sú riešením nedostatku tuzemských prác ani zahraničné zákazky, ako by sa mohlo zdať. Túto alternatívu využívajú skôr veľké spoločnosti, ale aj tak, zahraničné objednávky negenerujú podstatnú časť ich obratu. Tí, čo pracujú v zahraničí (menšina), uvádzajú len 5 až 20 perc., veľké podniky spravidla menej ako 5 perc.

"Stavebníctvo je veľmi lokálna záležitosť, takže sa nedá predpokladať, že pôsobením v zahraničí česká firma plne pokryje výpadok z domáceho trhu. Navyše ide o projekty s oveľa vyššími rizikami s ohľadom na menšiu znalosť miestnych pomerov, čo môže vo finále znamenať skôr prehĺbenie problémov podniku," vysvetľuje Leoš Vrzalík, člen predstavenstva spoločnosti Skanska CZ.

Najčastejšie spomínanou destináciou je pre české stavebné firmy Slovensko, o niečo menej Poľsko a len v zriedkavých prípadoch potom i vzdialenejšie krajiny. Šéfom stavebných podnikov tak nezostáva nič iné, len ďalej tlačiť najmä na zefektívnenie svojej spoločnosti. Zhodujú sa na tom zástupcovia všetkých stavebných segmentov.

Českému stavebníctvu by podľa J. Vacka prospelo predovšetkým to, keby z trhu odišli nekvalitné firmy. "Ponúkaná kapacita je i po troch rokoch trvajúcej krízy stále príliš vysoká. Niektoré podniky, ktoré sú už teraz tesne pred zánikom, ponúkajú vo výberových konaniach nereálne podmienky, čím škodia nielen schopným, ale následne aj investorovi,“ dodal J. Vacek.