V Prahe sa prepadol rozostavaný tunel Blanka

07.07.2010, ABC-bývanie.sk | Správy zo stavebníctva

V Prahe sa v noci na 6. júla 2010 prepadol rozostavaný tunel Blanka. V závale zostal niekoľko hodín uväznený bagrista aj so svojím strojom, záchranárom sa ho podarilo vyslobodiť až ráno.

Muž nemal vonkajšie zranenia a po lekárskom ošetrení ho neskôr prepustili do domáceho liečenia, uviedol český server ihned.cz. Podľa prvých informácií sa tunel prepadol na dvoch miestach neďaleko seba – pri Ulici Milady Horákovej v blízkosti českého ministerstva kultúry a pri Myslbekovej ulici.

Miroslav Polák, hovorca stavebnej spoločnosti Metrostav, ktorá tunel razí, však spresnil, že zával je len jeden, a to južne od budovy ministerstva. K závalu sa chodí portálom tunela na Myslbekovej ulici, kde sa takisto razí, sú tam i kancelárie a stroje firmy.

Hovorca uviedol, že skúmaním príčin zosuvu pôdy sa už zaoberá vyšetrovacia komisia pod vedením Českého banského úradu. Firma podľa M. Poláka zastavila raziace práce a začala so sanáciou a zabezpečovacími činnosťami, aby sa zával ďalej nerozšíril.

Na stavbu sa už dávnejšie sťažujú Pražania, ktorí bývajú v jej blízkosti. Okrem iných aj obyvatelia na Letnej, ktorí sa v súvislosti s budovaním tunela obávali vznikajúcich trhlín v domoch. Inde zasa pri raziacich prácach odpadávali kusy fasád. Už v roku 2008 sa pri stavbe prepadla pôda v pražskej Stromovke, kde vznikol kráter s priemerom zhruba 30 metrov.

Tunelový komplex Blanka má byť súčasťou severozápadnej časti mestského okruhu v Prahe. Dlhý bude vyše 6 300 metrov, z toho samotné tunely budú mať približne šesť kilometrov. Za stavebné práce na komplexe má Praha zaplatiť 21,2 miliardy Kč, technológie budú stáť ďalších 4,5 mld. Kč. Ukončenie výstavby tunela je naplánované na rok 2012.

Podobné články