Veterné elektrárne na Slovensku: štúdia SEPS povie, ako s nimi ďalej

16.08.2012, SITA, ABC-bývanie.sk | Správy zo stavebníctva

Na Slovensku sa možno znovu budú stavať veterné elektrárne, pripustil minister hospodárstva Tomáš Malatinský. Podľa neho by sa aj vďaka nim mohol zvýšiť podiel obnoviteľných zdrojov energií v SR.

Hovorca ministra Stanislav Jurikovič však upozorňuje, že budúcnosť veternej energie na Slovensku bude závisieť aj od štúdie, na ktorej v súčasnosti pracuje Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS). “Ak výsledkom štúdie bude, že je možný určitý výkon z veterných elektrární, ministerstvo hospodárstva v spolupráci so SEPS cez aukciu ponúkne investorom ich výstavbu,“ hovorí.

Rezort hospodárstva zatiaľ nemá predstavu, koľko veterných elektrární by sa mohlo na Slovensku postaviť. "Štúdia o možnej výstavbe veterných elektrární tu ešte nebola, preto budeme rešpektovať, čo povie prevádzkovateľ prenosovej sústavy,“ dodáva S. Jurikovič.
 

Výstavba stojí od konca roku 2009

Ministerstvo zároveň pripomína, že pri schvaľovaní výstavby veterných elektrární na Slovensku treba brať ohľad na fakt, že tieto zdroje sa vyznačujú tzv. fluktuáciou, nestálosťou výroby, čo negatívne ovplyvňuje bezpečnosť a spoľahlivosť prevádzkovania elektrizačnej sústavy.

SEPS zatiaľ štúdiu o budúcnosti veterných a solárnych elektrární na Slovensku nezverejnila. Prevádzkovateľ prenosovej sústavy sa v apríli tohto roku nechal počuť, že už vypracoval analýzu, ktorá posudzuje vplyv obnoviteľných zdrojov elektriny na elektrizačnú sústavu. Výsledok však nechcel konkretizovať, keďže chcel o tejto problematike rokovať ešte s ďalšími kompetentnými orgánmi.

Výstavba veterných elektrární na Slovensku je pozastavená od konca roku 2009. SEPS odvtedy nevydáva kladné stanoviská na získanie osvedčenia pre výstavbu veterného zdroja elektriny od Ministerstva hospodárstva SR. Neskôr sa k veterným elektrárňam pridali aj slnečné elektrárne.
 

Investori chceli postaviť aspoň 290 veterných zdrojov

Investori, ktorí sú členmi Združenia pre veternú energiu Slovenska, plánovali na Slovensku postaviť približne 290 veterných elektrární, ich celkový inštalovaný výkon mal byť 670 megawattov. Nie všetky spoločnosti, ktoré chceli postaviť veterné turbíny na Slovensku, však boli aj členmi združenia, takže v konečnom dôsledku bol záujem o výstavbu veterných parkov ešte väčší.

SEPS považuje solárne aj veterné elektrárne za nestabilné zdroje s veľkou fluktuáciou výroby, preto ich už dávnejšie zaradila medzi tzv. nepredikovateľné obnoviteľné zdroje elektriny (NOZE). Podľa firmy "nekontrolovateľná výstavba veterných či slnečných elektrární na Slovensku môže ohroziť prevádzkovú bezpečnosť a spoľahlivosť prenosovej elektrizačnej sústavy a naštartovať neudržateľný, vopred neodhadnuteľný tlak na nárast cien elektriny pre koncových spotrebiteľov v SR, prípadne neriešiteľný tlak na štátny rozpočet".

Foto: Siemens