Výstavba veterných a solárnych elektrární sa tak skoro neobnoví
Výstavba solárnych a veterných elektrární na Slovensku sa tak skoro zrejme neobnoví. Elektrizačná sústava v SR nie je pripravená na výstavbu ani obnoviteľných, ani ďalších energetických zdrojov.
Vyplýva to zo štúdie, ktorú si dala odborníkom z bratislavskej Slovenskej technickej univerzity (STU) vypracovať spoločnosť Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s. (SEPS). Slovensko podľa analýzy potrebuje najprv zvýšiť kapacitu svojej prenosovej siete.
„Nie je možné do konca roku 2016, resp. až do obdobia ďalšieho zvýšenia prenosovej kapacity na profile Slovensko - Maďarsko, uvažovať s ďalšou výstavbou obnoviteľných zdrojov energií ani v rozsahu zostávajúceho zvyšku Národného akčného plánu SR. Taktiež by sa malo veľmi vážne posúdiť, aké iné zdroje elektriny než obnoviteľné vôbec povoliť budovať na území Slovenska, okrem už rozostavaných blokov v Mochovciach,“ uvádza sa v štúdii.
Z jej výsledkov vyplýva, že nárast inštalovaného výkonu prostredníctvom obnoviteľných aj ostatných zdrojov energií v slovenskom elektrizačnom systéme bez adekvátneho rozvoja prenosovej siete „môže vážne ohroziť bezpečnú a spoľahlivú prevádzku prenosovej sústavy“. „Prevádzkovateľ prenosovej sústavy nemá technické možnosti na zabezpečenie plnenia základného bezpečnostného kritéria,“ píšu odborníci.
Ohrozené obnoviteľné zdroje
Ak sa Slovensko bude riadiť výsledkami štúdie, hrozí mu, že nebude schopné splniť svoj záväzok člena Európskej únie stanovený v schválenom Národnom akčnom pláne pre energiu z obnoviteľných zdrojov.
„Ministerstvo hospodárstva SR by malo preto prehodnotiť prístup pri vydávaní osvedčení na výstavbu nových zdrojov elektriny a prehodnotiť aj už vydané platné osvedčenia na budovanie nových zdrojov elektriny tak, aby bolo možné splniť hodnotu inštalovaných výkonov obnoviteľných zdrojov energií stanovenú v Národnom akčnom pláne a splniť tak záväzok Slovenska,“ uvádza sa v štúdii.
Okrem zvýšenia prenosovej kapacity na profile Slovensko - Maďarsko by sa mala SEPS zamerať i na zvýšenie kapacity na profile Slovensko - Ukrajina. „Treba však upozorniť, že aj v prípade zvýšenia prenosovej kapacity na profiloch Slovensko - Maďarsko a Slovensko - Ukrajina výstavbou nových vedení prenosovej sústavy, resp. zvýšením ich prenosovej schopnosti, bude potrebné opätovne prepočítať, akú výšku inštalovaného výkonu bude možné povoliť na výstavbu pre zabezpečenie splnenia cieľov v Národnom akčnom pláne pre energiu z obnoviteľných zdrojov,“ konštatuje štúdia.
SEPS skúma vplyv vydaných osvedčení
SEPS v súčasnosti intenzívne analyzuje možnosti odstránenia príčin, ktoré majú negatívny vplyv na rozhodovanie o pripájaní akýchkoľvek nových zdrojov. „Aktuálne sme dosiahli pokrok v rokovaniach s maďarskou prenosovou sústavou o posilnení prenosovej kapacity na profile Slovensko - Maďarsko vo forme podpísaného memoranda o porozumení,“ dodal slovenský prevádzkovateľ prenosovej sústavy.
Firma zároveň analyzuje vplyv množstva už vydaných osvedčení od ministerstva hospodárstva na výstavbu elektroenergetických zariadení s cieľom zreálniť očakávanú výstavbu. „V tejto súvislosti budeme intenzívne spolupracovať s ministerstvom hospodárstva, avšak prvé analýzy naznačujú, že je potrebná úprava primárnej legislatívy, čo si vyžiada určitý časový priestor,“ uzatvára SEPS.
Záujem o výstavbu bol a je
Výstavba veterných elektrární na Slovensku je pozastavená od konca roku 2009. SEPS odvtedy nevydáva kladné stanoviská pre účely získania osvedčenia na výstavbu veterného zdroja elektriny od ministerstva hospodárstva. Neskôr sa k veterným elektrárňam pridali aj solárne.
Investori, ktorí sú členmi Združenia pre veternú energiu Slovenska, plánovali v SR postaviť približne 290 veterných elektrární. Celkový inštalovaný výkon týchto veterných elektrární mal byť na úrovni 670 megawattov. Nie všetky spoločnosti, ktoré chceli postaviť veterné turbíny na Slovensku, však boli aj členmi združenia, takže v konečnom dôsledku bol záujem o výstavbu veterných parkov ešte väčší. Slovensko má v súčasnosti solárne elektrárne s inštalovaným výkonom 480 megawattov.
SEPS považuje solárne aj veterné elektrárne za nestabilné zdroje s veľkou fluktuáciou výroby, preto ich už dávnejšie zaradila medzi tzv. nepredikovateľné obnoviteľné zdroje elektriny (NOZE). Podľa prenosovej sústavy nekontrolovateľná výstavba veterných či solárnych elektrární na Slovensku môže ohroziť prevádzkovú bezpečnosť a spoľahlivosť prenosovej elektrizačnej sústavy a môže "naštartovať neudržateľný, vopred neodhadnuteľný tlak na nárast koncových cien elektriny pre spotrebiteľov na území SR, prípadne neriešiteľný tlak na štátny rozpočet".
Foto Siemens