Výstavbu solárnych zariadení v SR čaká útlm, tvrdí SAPI
Výstavbu solárnych zariadení v SR čaká útlm. Myslí si to Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu (SAPI) po tom, čo NR SR schválila novelizáciu zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energií.
"Prijatá novela by sa pokojne mohla nazývať zákonom o podpore pre fosílne palivá. Podpora pre slnečnú energiu sa oklieštila natoľko, že to znamená stop výstavbe takýchto elektrární na Slovensku. Nezjednodušila sa ani situácia občanov, ktorí si chcú obstarať takýto zdroj a sú vystavení neúmernej administratívnej záťaži," hovorí výkonná riaditeľka SAPI Veronika Galeková.
V roku 2011 pribudli na Slovensku fotovoltické inštalácie s výkonom zhruba 320 megawattov, v minulom roku to bolo už len 9,5 megawattu. "Po prijatí novely očakávame v roku 2013 prírastok blížiaci sa k nule," poznamenáva V. Galeková. Podľa novely zákona sa zúži podpora pre solárne elektrárne. Podpory sa dočkajú len výrobcovia elektriny prostredníctvom slnečných zariadení s výkonom do 30 kilowattov. Doteraz to bolo do 100 kilowattov.
"Zužuje sa rozsah podpory pre zariadenia výrobcov elektriny využívajúce ako zdroj solárnu energiu aj preto, aby sa eliminovalo premietnutie nákladov do koncovej ceny za dodávku elektriny pre všetkých odberateľov," zdôvodňuje úpravu Ministerstvo hospodárstva SR. Po novom sa nebude vzťahovať podpora ani na producenta elektriny, ktorý ju vyrába prostredníctvom vodnej elektrárne s inštalovaným výkonom nad päť megawattov.
Novelou zákona by sa mali podľa ministerstva hospodárstva obmedziť i nekalé praktiky niektorých výrobcov energie z obnoviteľných zdrojov, ako aj eliminovať negatívne vplyvy z ich podpory na koncovú cenu elektriny.
"Oblasť vzťahov týkajúcich sa obnoviteľných zdrojov energie sa neustále rozvíja, pričom sa hľadajú čo najefektívnejšie formy jej podpory. Právna úprava však musí obsahovať a zohľadňovať nielen oprávnené záujmy regulovaných subjektov pri výrobe elektriny a biometánu, ale taktiež musí obmedziť nekalé praktiky niektorých výrobcov elektriny pri výrobe elektriny, ako aj znížiť účinky na koncového odberateľa z dôvodu rastu cien elektriny," argumentuje ministerstvo.
Foto: etlsolar.cz