Do komerčných nehnuteľností v SR sa tento rok investovalo ako vlani

20.12.2018, SITA | Štatistiky, analýzy, trendy

Celkový objem investícií do komerčných nehnuteľností v šiestich krajinách regiónu strednej a východnej Európy za prvých deväť mesiacov roku 2018 dosiahli 8,9 miliardy eur.

Solídne výsledky porovnateľné s vlaňajškom dosiahli Slovensko a Maďarsko, naopak, v Českej republike, Rumunsku a Rusku sa očakáva koniec roku 2018 v znamení medziročného poklesu. Investičná aktivita v Poľsku prevýšila objem dosiahnutý za celý rok 2017 a do konca roku by mala dosiahnuť rekord 6 miliárd eur. Ak sa v poslednom kvartáli 2018 uskutočnia všetky očakávané transakcie podľa plánu, celkový objem investícií v regióne strednej a východnej Európy (SVE) dosiahne zhruba 13 mld. eur, čo predstavuje medziročný pokles o 2,3 mld. eur. Uvádza to analýza realitnej spoločnosti Cushman & Wakefield (C&W).

City-Arena-Trnava-2-X.jpg

Inštitucionálni investori sa podľa C&W momentálne zameriavajú primárne na kancelárske a maloobchodné priestory, ktoré sa na celkovom objeme podieľajú 42 percentami, resp. 41 perc. V centre ich pozornosti sú však aj ďalšie druhy nehnuteľností, napríklad hotely.
"Záujem investorov naďalej smeruje na špičkové produkty a ceny zostávajú značne vysoké. Prispieva k tomu veľmi silný trh vo väčšine segmentov na strane nájomcov. Zdá sa, že globálni investori uprednostňujú región SVE pred inými trhmi s relatívnym rizikom. Napriek tomu sa zdá, že investorov teší návratnosť vyššia ako v západnej Európe," hovorí partner a vedúci investičného tímu pre strednú a východnú Európu v C&W Jeff Alson.

Celkový objem transakcií za prvé tri kvartály tohto roku na Slovensku dosiahol objem 500 miliónov eur. Do konca roku sa objem transakcií odhaduje až na úrovni 550 mil. eur, čo predstavuje približne 20-percentný nárast oproti vlaňajšku. Na slovenskom trhu sa v roku 2018 obchodovalo najmä s regionálnymi nákupnými centrami.

Takmer 60 perc. z celkového objemu transakcií tvorili maloobchodné nehnuteľnosti, teda nákupné strediská. Zvýšil sa aj záujem o kancelárske budovy, a to až o 33 perc. Najväčší dopyt po kancelárskych priestoroch C&W zaznamenáva v Bratislave. Až 64 perc. celkových investorov v SR bolo zo Slovenska a z Českej republiky. Zo zahraničných investorov išlo najčastejšie o subjekty z Južnej Afriky, z USA a Holandska.

Ilustračné foto: Matej Kováč