Ako sa pripraviť na rekonštrukciu bytu

24.11.2011, ABC-bývanie.sk | Bytové domy

Rekonštrukcia bytu je síce témou viac na jarné mesiace, no je dobré sa na ňu včas pripraviť. Na trhu je dnes navyše taká široká ponuka, že si treba starostlivo premyslieť, čo v byte chceme vylepšiť.

Fantázii sa pri zveľaďovaní bývania medze nekladú. Niekto už dopredu a presne vie, ako si chce svoj príbytok skrášliť, iný si nechá radšej poradiť v predajniach či v špecializovaných štúdiách. Pre dakoho sú zas inšpiráciou stránky na internete, kde je dnes všetko – od rád bytových dizajnérov až po trebárs pracovné odevy.

Kedysi bolo zútulnenie bývania skôr úlohou pre domách majstrov a veci na vybavenie a skompletizovanie bytu bolo treba doslova zháňať po obchodoch. A navyše bez internetu! Hoci efekt v podobe peknej a teplom dýchajúcej domácnosti stál za to.

Byty v novostavbách dnes poskytujú zväčša už taký komfort, že dorobiť v nich treba len máločo. Dostanete v nich všetko, napríklad od zariadenej predsiene až po detaily, aké vyhovujú práve vášmu vkusu. Stačí ich vybaviť nábytkom, namontovať svietidlá – a môžete sa sťahovať.

Aj zo staršieho bytu si však možno rekonštrukciou spraviť bývanie snov. Všetko závisí od rozpočtu, aký môžete do renovácie investovať, a trochu aj od šťastia – ak obnovu zadáte stavebnej firme, je dôležité nájsť skutočných profesionálov.

Skúsenosti vravia, že predbežný odhad nákladov na rekonštrukciu je dobré vynásobiť pre istotu dvoma a že nie každá firma, čo sa tvári profesionálne, naozaj tak aj pracuje.

Ak má dom – bytový či rodinný, najlepšie roky už za sebou, je vhodné vymeniť v byte rozvody elektriny či vody a v záujme energetickej úspornosti určite namontovať nové okná. Na trhu je dnes pestrý výber materálov a riešení, stačí si len zvoliť to, aké komu vyhovuje.

Pri doladení povedzme kúpeľne si zasa možno vybrať sanitu podľa náročnosti a peňaženky. Vane či sprchové kúty sú v ponuke obchodníkov zastúpené viac ako bohatým sortimentom.

Kto býva v rodinnom dome, ten o jeho údržbe vie svoje. Jeho udržiavanie v dobrom stave je akýsi nekonečný príbeh a starostlivosť si vyžaduje aj jeho okolie či záhrada pri ňom. Kto má pri dome septik, žumpu alebo inak riešený kanalizačný systém, mal by ho pred zimou skontrolovať.

Foto: Rigips

 

Podobné články