Bratislava má najmenej nájomných bytov spomedzi hlavných miest V4

22.10.2019, SITA | Bytové domy

Bratislava má najmenší počet nájomných bytov zo všetkých hlavných miest Visegrádskej štvorky (V4), hovorí primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Bratislavský magistrát chce zlú situáciu zlepšiť vyhlásením architektonických súťaží na stavanie nových nájomných bytov či rekonštrukciou existujúcich bytov. Plánujú tiež vytvoriť koncepciu s developermi aj finančnými skupinami, aby sa počet nájomných bytov v hlavnom meste SR zvýšil.

Dom-4-byvanie-1-X.jpg


Peniaze na výstavbu aj z ŠFRB

Metropolitný inštitút Bratislavy zároveň vyhlásil prvú architektonickú súťaž. Ide o súťaž na nájomný bytový súbor na Terchovskej ulici s predpokladaným počtom 81 nájomných bytov. "Do konca roku spustíme ešte päť ďalších architektonických súťaží, napríklad Komenského námestie, predĺženie promenády na Železnej studničke," uvádza primátor. Výstavbu má sprevádzať aj odhlučnenie niektorých oblastí, nové parkovacie miesta či ďalšia zeleň. Do konca roku 2019 chce dať magistrát do obehu prvých 11 bytov, ktoré zrekonštruujú.

"Mesto bude stavať vlastné nájomné byty, môžeme sa stať developermi, máme na to ľudí aj know-how," pokračuje M. Vallo s tým, že do roku 2022 chcú mať rozpracovaných 722 ďalších bytov. Mesto chce výstavbu financovať aj z dotácií zo Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB), z ktorej by hradili 70 percent nákladov.

"Bratislava potrebuje nájomné byty, aby si vedela plniť svoju zákonnú povinnosť poskytnúť náhradné bývanie obyvateľom reštituovaných domov, ktorých máme v evidencii vyše 500," vysvetľuje magistrát Bratislavy s tým, že nájomné bývanie by chceli poskytovať aj rodinám, ktoré sa dočasne dostali do zlej životnej situácie, či zamestnancom v profesiách, aké Bratislava potrebuje. "Hovoríme o mestských policajtoch, učiteľoch, zdravotných sestrách, hasičoch, ale aj zamestnancoch mesta," poznamenáva hovorca Bratislavy Peter Bubla.


Bratislave chýba 40-tis. nájomných bytov

Z vyše 204-tisíc bytov v hlavnom meste SR má približne jedno percento štatút nájomných bytov, v absolútnom počte je to asi 2 300 bytov. Tie sú v priamej správe mesta alebo v správe či vo vlastníctve mestských častí. "Na porovnanie, Brno má k dispozícii 29-tis. nájomných bytov, čo je 15 perc. z celkového počtu bytov v meste. Vo Viedni, ktorá nájomné bývanie buduje už od 30. rokov minulého storočia, tvoria nájomné byty až 60 perc. bytového fondu," spresňuje P. Bubla s tým, že priemer Európskej únie v podiele verejných nájomných bytov na celkovom počte bytov je okolo 10 perc.

"Aktuálne máme 593 záujemcov o byt. Tí spravidla čakajú na pridelenie aj šesť-sedem rokov," doplnil M. Vallo. Podľa európskej štatistiky chýba Bratislave 40-tis. bytov. Podľa vedenia hlavného mesta chcú dosiahnuť, aby Bratislava dokázala ponúknuť 200 nájomných bytov ročne počas nasledujúcich desiatich rokov. Ako dodal primátor, momentálne majú rozpracované objekty v lokalitách ako Zámocké schody, Ventúrska či Pri Habánskom mlyne.

Ilustračné foto: ABC-bývanie.sk

Podobné články

 • Na rekonštrukciu bytových domov pôjdu úvery za vyše 56 mil. eur

  Dom-Petrzalka-1-2-X.jpg

  Slovak Investment Holding a OTP Banka úvermi za viac ako 56 miliónov eur podporia rekonštrukciu bytových domov. Prvé žiadosti o úvery budú môcť žiadatelia podávať už v druhej polovici tohto roku.

 • ÚVO uložil Šali za byty pokutu 330-tis. eur, mesto sa chce súdiť

  Úrad pre verejné obstarávanie uložil mestu Šaľa v súvislosti s výstavbou nájomných bytov pokutu vo výške piatich percent z hodnoty zákazky. Predstavuje to zhruba 330-tisíc eur.

 • Bývanie v bytovke nebýva vždy idylické. Čo vám ho môže strpčiť?

  Seocentrum-Vila-Rustica-2-X.jpg

  Bývanie je jedna z hlavných ľudských potrieb, bez jej uspokojenia sa nezaobídeme. Človek bez strechy nad hlavou stráca nádej a ťažko hľadá zmysel života. Vlastné bývanie je základom spokojného života.

 • Slovensko zaostáva v budovaní a ponuke nájomného bývania

  Dom-bytovy-2-X.jpg

  Slovensko značne zaostáva v ponuke finančne dostupných nájomných bytov. Prístup k nájomnému bývaniu v SR je na úrovni 6 percent z celkového počtu bytov, čo nepriaznivo vplýva na možnosti mobility pracovnej sily, na podporu bývania mladých rodín či hendikepovaných ľudí.

 • Najlepšie obnovený bytový dom za rok 2017 je v Bratislave

  Obnova-PSS-dom-2-X.jpg

  Už desať rokov sa oceňujú najlepšie obnovené bytové domy na Slovensku. Jubilejný, desiaty ročník priniesol šťastie objektu na Prievozskej ulici v Bratislave, ktorý získal prvé miesto za najlepšie obnovený bytový dom a zároveň aj cenu za architektonické stvárnenie. Ocenenia sa tento týždeň odovzdávali na stavebnom veľtrhu Coneco v Bratislave.

 • Nepoistený bytový dom je značným rizikom, nepodceňujte to

  shutterstock_320650082-2-X.jpg

  Nedávny požiar obytného vežiaka v Londýne šokoval ľudí na celom svete. Nik totiž nečakal, že sa niečo podobné môže stať. Aj u nás sa ľudia skôr boja poškodenia menších vecí v domácnosti ako zničenia celého bytového domu. Stať sa však môže všeličo, preto je dobré byť pripravený na všetko.