Bývanie v bytovke nebýva vždy idylické. Čo vám ho môže strpčiť?

19.08.2018, ABC-bývanie.sk | Bytové domy

Bývanie je jedna z hlavných ľudských potrieb, bez jej uspokojenia sa nezaobídeme. Človek bez strechy nad hlavou stráca nádej a ťažko hľadá zmysel života. Vlastné bývanie je základom spokojného života.

Taký je uhol pohľadu človeka, ktorý sa o strechu nad hlavou musí ešte len usilovať. Kto už býva vo vlastnom a v bytovke, ten zasa rieši iné problémy. Starosti mu môže spôsobovať povedzme aj bývanie pod jednou strechou s inými ľuďmi. Spolunažívanie nemusí byť vždy ideálne a susedské vzťahy spôsobujú komplikácií viac ako dosť.

Seocentrum-Vila-Rustica-1-X.jpg


Konfliktní susedia

Nie je azda nič horšie, ako mať suseda, s ktorým dobre nevychádzate a nemožno s ním nájsť rozumnú reč. Navyše, ak je problém dlhodobý, oberá vás o pokoj a nahlodáva vám psychiku, zdravotné komplikácie sa zrejme skôr či neskôr dostavia. Aj keď to znie čudne, konfliktné situácie sú súčasťou nášho života, hoci dosť nepríjemnou. Dá sa im však vyhnúť alebo riešiť ich napríklad s pomocou mediátora v Bratislave. Tretia, objektívna a nezaujatá strana dokáže do situácie často vniesť potrebné porozumenie a správny pohľad na vec.


Kvalita domu a bytu

Bývanie je o uzavretých priestoroch, ktoré nás však majú chrániť pred nepriaznivými účinkami počasia, vysokými alebo, naopak, nízkymi teplotami. Uzavreté priestory, čo navyše "nedýchajú", sú často náchylné na vytváranie vlhkosti a následných plesní, ktoré môžu ohroziť vaše zdravie. Pri plánovanej rekonštrukcii bytu preto nezabudnite na izoláciu proti vode a vlhkosti. Je to základ, na ktorom bude postavené vaše spokojné a samozrejme, aj pohodlné bývanie.


Nespoľahlivý správca

Riešenie viacerých problémov súvisiacich s bývaním v bytových domoch závisí od toho, ako sa k nim postaví správca. Ak si subjekt, ktorý by mal vždy stáť na vašej strane, nepočína podľa vašich predstáv, vyberte si správu bytov Bratislava. Firma sa postará o všetko potrebné, a to promptne, bezodkladne. Spoľahlivý a schopný správca bytov a nebytových priestorov musí zabezpečiť chod obytného domu po stránke

 • prevádzkovej a technickej,
 • ekonomickej a finančnej,
 • poradenskej a právnej.

Ak si myslíte, že váš správca svoje povinnosti nezvláda a nie je spôsobilý zodpovedne vykonávať činnosť, za ktorú ho platíte, vymeňte ho. Upratať si pred vlastným vchodom dokáže zrejme každý, ale na opravovanie ustavične haprujúceho výťahu, sanovanie vlhkosti v dome, neúnosné správanie susedov a riešenie iných problémov, na to guráž každý mať veru nemusí.

Ilustračné foto: Skanska

Podobné články

 • Na rekonštrukciu bytových domov pôjdu úvery za vyše 56 mil. eur

  Dom-Petrzalka-1-2-X.jpg

  Slovak Investment Holding a OTP Banka úvermi za viac ako 56 miliónov eur podporia rekonštrukciu bytových domov. Prvé žiadosti o úvery budú môcť žiadatelia podávať už v druhej polovici tohto roku.

 • Slovensko zaostáva v budovaní a ponuke nájomného bývania

  Dom-bytovy-2-X.jpg

  Slovensko značne zaostáva v ponuke finančne dostupných nájomných bytov. Prístup k nájomnému bývaniu v SR je na úrovni 6 percent z celkového počtu bytov, čo nepriaznivo vplýva na možnosti mobility pracovnej sily, na podporu bývania mladých rodín či hendikepovaných ľudí.

 • Najlepšie obnovený bytový dom za rok 2017 je v Bratislave

  Obnova-PSS-dom-2-X.jpg

  Už desať rokov sa oceňujú najlepšie obnovené bytové domy na Slovensku. Jubilejný, desiaty ročník priniesol šťastie objektu na Prievozskej ulici v Bratislave, ktorý získal prvé miesto za najlepšie obnovený bytový dom a zároveň aj cenu za architektonické stvárnenie. Ocenenia sa tento týždeň odovzdávali na stavebnom veľtrhu Coneco v Bratislave.

 • Nepoistený bytový dom je značným rizikom, nepodceňujte to

  shutterstock_320650082-2-X.jpg

  Nedávny požiar obytného vežiaka v Londýne šokoval ľudí na celom svete. Nik totiž nečakal, že sa niečo podobné môže stať. Aj u nás sa ľudia skôr boja poškodenia menších vecí v domácnosti ako zničenia celého bytového domu. Stať sa však môže všeličo, preto je dobré byť pripravený na všetko.

 • Najlepšie obnovený bytový dom 2015 je v bratislavskej Devínskej Novej Vsi

  Jednou zo sprievodných akcií 37. ročníka medzinárodného stavebného veľtrhu Coneco, ktorý sa včera skončil v Bratislave, bolo vyhlásenie výsledkov súťaže Najlepšie obnovený bytový dom roku 2015.

 • Na obnovu bytoviek najviac úverov od PSS išlo do Košického kraja

  PSS-obnova-X.jpg

  Obnovu bytovky je najlepšie robiť na jar a v lete. Limitujúcim faktorom sú spravidla poveternostné podmienky a počasie, preto je na rekonštrukciu bytového domu ideálne obdobie od marca do septembra.