Príprava na budúcoročné zateplenie bytovky sa začína už dnes

11.03.2012, ABC-bývanie.sk | Bytové domy

Štátny fond rozvoja bývania podporí obnovu bytových domov v tomto roku sumou 30 miliónov eur, na zatepľovanie má pripravených 14 mil. eur. V roku 2011 uspokojil fond takmer všetkých žiadateľov.

K 6. marcu 2012 priznal Štátny fond rozvoja bývania (ŠFRB) finančnú podporu 17,77 mil. eur pre 85 žiadateľov bývajúcich v 4 313 bytoch. Všetky tieto peniaze sú určené na obnovu bytových domov. Najväčší záujem registruje fond o podporu pri rekonštrukcii bytoviek. Na tento účel chce 272 žiadateľov získať 57,96 mil. eur pre 13 497 bytov. Požadovaná suma je pritom takmer dvojnásobne vyššia ako rozpočet na tento druh podpory bývania.

Od fondu si možno vziať výhodný úver so splatnosťou 20 rokov a s jednopercentným úrokom. Pri podmienkach, za akých ŠFRB požičiava peniaze, je dôležité takisto vedieť, že vlastníci bytov ručia za úver pravidelným platením úhrad za bývanie a dopĺňaním fondu opráv.

Do rekonštrukcie bytového domu a zatepľovania sa teda rozhodne oplatí pustiť. Záujem o úvery od ŠFRB je však značný a keďže ich sprevádza aj primeraná administratíva, podklady treba pripravovať v patričnom predstihu. Vlastníci bytov, ktorí chcú svoj dom obnoviť a zatepliť trebárs v roku 2013 a uvažujú dostať na to peniaze od ŠFRB, musia už teraz zapnúť na plné obrátky.

Ešte pred rekonštrukciou je vhodné v bytoch a na dome vymeniť staré okná za nové plastové alebo eurookná. O tom, či to vlastníci urobia vo svojich bytoch na vlastné náklady alebo to pôjde zo spoločného a bude súčasťou rozpočtu na obnovu, sa môžu dohnodnúť na schôdzi.

Od ŠFRB možno získať peniaze aj na bývanie v rodinnom dome. Na výstavbu bytov v bytových, rodinných alebo polyfunkčných domoch má fond v tomto roku rezervovaných niečo vyše 15 mil. eur. Úverové podmienky sú však striktné, a tak keby ste uvažovali, či do stavebných nákladov môžu ísť povedzme aj garážové dvere či iné podobné položky, treba sa o tom poradiť priamo s pracovníkmi fondu.

Blížiaca sa jar volá zároveň i po zútulnení interiéru. Tu sa fantázii medze nekladú. Čím začať? Možnosťou sú dajme tomu interiérové doplnky, led svietidlá na spríjemnenie bývania či farebné doladenie príbytku.

Foto: BASF

Podobné články