Víťaz súťaže Najlepšie obnovený bytový dom 2012 je z Košíc

20.04.2013, ABC.bývanie.sk | Bytové domy

Súťaž Najlepšie obnovený bytový dom 2012 už pozná svojich víťazov. Príklady z praxe potvrdzujú, že komplexná rekonštrukcia vie vlastníkom bytov ušetriť až polovicu nákladov na energie.

Približne polovica Slovákov býva v bytových domoch. Väčšina týchto budov, predovšetkým staršie ako 20 rokov, nevyhnutne potrebuje ozdravenie v podobe zásadnej obnovy. Energie z bytoviek doslova unikajú do vzduchu a vzhľadom na časté systémové poruchy je otázna aj ich bezpečnosť, uvádza Prvá stavebná sporiteľňa, a.s. (PSS), vo svojej tlačovej správe.

Práve preto sa do rekonštrukcie pustili aj obyvatelia bytového domu na Michalovskej ulici v Košiciach, ktorí potom získali prvenstvo v súťaži Najlepšie obnovený bytový dom 2012. Rozsiahly projekt spustili ešte v roku 1998. Osemposchodový panelák odvtedy prešiel rozsiahlou rekonštrukciou od strechy až po pivničné priestory. Dom má dnes novú strechu, stúpačky, okná aj výťah, zateplenú fasádu a zmodernizované vykurovanie.
 

Košice: ročne ušetria 16-tis. eur

"S obnovou bytovky sme začali hneď, ako sme byty prevzali do osobného vlastníctva. Práce sme vzhľadom na výšku investícií realizovali postupne, krok za krokom," hovorí zástupca vlastníkov bytového domu Ivan Rexa.

Cenný je najmä výsledok – zníženie energetickej náročnosti domu bezmála o polovicu. Pre majiteľov 32 bytov to predstavuje ročnú úsporu približne 16-tisíc eur. Náklady na takmer úplnú obnovu bytovky boli zhruba 300 tis. eur, úver na zateplenie a odstránenie systémových porúch poskytla PSS.
 

Myjava: obnovu financovali z troch zdrojov

Druhé miesto v súťaži získali obyvatelia bytového domu na Pažického ul. v Myjave, ktorý má vyše 30 rokov. Zástupca vlastníkov Miroslav Čechmánek predpokladá, že "vzhľadom na použité materiály a elimináciu únikov tepla by mohli náklady na energie klesnúť o viac ako 50 percent".

Obnovu, ktorá zahŕňala aj odstránenie systémových porúch a statických chýb, výmenu výťahu, rekonštrukciu balkónov, lodžií a spoločných priestorov, urobili Myjavčania približne približne za osem mesiacov a stála vyše 330-tis. eur. Rekonštrukciu vlastníci financovali z troch zdrojov – z vlastných úspor vo fonde opráv, z úveru od PSS a z úveru od Štátneho fondu rozvoja bývania.
 

Bratislava: presvedčiť museli 140 vlastníkov

Na Kadnárovej ul. v Bratislave museli iniciátori komplexnej obnovy domu presvedčiť až 140 vlastníkov bytov. "V našom prípade išlo o rozsiahlu rekonštrukciu deviatich vchodov, silným argumentom však bola projektovaná úspora energií až 53 perc.," vysvetľuje zástupkyňa vlastníkov Janka Ďubeková. Projekt s celkovými nákladmi vyše 700-tis. eur začali realizovať vlani v júni, dokončili ho na začiatku tohto roku.
 

Do súťaže sa prihlásilo 23 bytových domov

Potreba obnovy bytových domov na Slovensku je čoraz aktuálnejšia. Dôvodom je nielen vysoký vek budov, ale i rastúce ceny energií a zároveň až 2,5-násobne vyššia energetická náročnosť bývania oproti vyspelým krajinám Európskej únie. Tieto problémy sa nedajú odstrániť iba čiastkovými riešeniami, ako je zateplenie domu či výmena okien. Najvýhodnejším riešením je komplexná rekonštrukcia, ktorá prináša až polovičné zníženie nákladov na energie.

PSS poskytuje úvery na obnovu bytových domov spoločenstvám vlastníkov bytov, bytovým družstvám a iným správcom už od roku 2000. "Vlastníci bytov v komplexne obnovenom bytovom dome sa už neraz presvedčili, že dosiahnuté úspory môžu byť dokonca vyššie ako splátka úveru. Vďaka takto ušetreným peniazom sa tak v krátkom čase môžu rozhodnúť pre ďalšiu investíciu, čím si v konečnom dôsledku zabezpečia ešte kvalitnejšie bývanie," hovorí Imrich Béreš, predseda predstavenstva PSS.

Do súťaže Najlepšie obnovený bytový dom 2012 sa prihlásilo 23 bytoviek z celého Slovenska. Už po piaty raz ju zorganizovala PSS v spolupráci so Združením na podporu obnovy bytových domov a s vydavateľstvom V.O.Č. Slovakia.
"Popri podpore odborných podujatí, seminárov a konferencií zameraných na obnovu bytových domov je táto súťaž jednou z najlepších akcií, ktorými chceme v spolupráci s expertmi motivovať vlastníkov bytov, aby sa o svoj majetok starali zodpovedne a s využitím najnovších technických poznatkov. A spravovali bytové domy čo najefektívnejšie," dodáva I. Béreš.

Foto: Prvá stavebná sporiteľňa

Podobné články