Bylinky na balkóne sa o svoje zavlažovanie postarajú samé
Čerstvé bylinky sú v lete neodmysliteľnou súčasťou taniera. Ba chutia nám vlastne po celý rok. Kam však po pár lístočkov bazalky, vetvičku rozmarínu alebo štipku tymianu, ak nemáte záhradu? Ak bývate v byte s balkónom či terasou, vyhrali ste. Bylinkové zákutie sa hravo zmestí aj do tých najmenších balkónových priestorov.
Bylinky majú široké využitie ako korenie či prísada do šalátov, ale sú vhodné aj do nápojov, ako smoothie alebo koktejly. Pripravíte z nich aj vynikajúce čaje. Mnohé z týchto rastlín majú nenahraditeľné liečivé účinky a hojne sa využívajú nielen v alternatívnej, ale dnes už aj v modernej medicíne. Môžete ich dokonca len jednoducho vysušiť a nechať, aby prevoňali váš byt, dom či šatňu.
Voňavým a čerstvým bylinkám sa darí v záhrade, na balkóne i priamo v kuchyni. Pre všetkých nadšencov pestovania máme dobrú správu: bylinky na balkóne si dokáže vypestovať skutočne každý. Ak ich zasadíte do samozavlažovacích hrantíkov, nemusíte si lámať hlavu ani s ich polievaním a pokojne môžete odísť na dovolenku. Rastlinky sa o seba postarajú samy a vy si tak na balkóne jednoducho vytvoríte skutočný bylinkový raj.
Nechajte zavlažovanie na rastliny
Samozavlažovací systém sa postará o to, že každá rastlina si vezme práve toľko vlahy, koľko potrebuje. Stačí ju jednoducho zasadiť spolu s pestovateľským kontajnerom, v ktorom ste ju kúpili, a plniacu šachtu doliať vodou a tekutým hnojivom.
"Pred pestovaním byliniek doma sa zamyslite nad voľbou vhodného umiestnenia a nad typom a veľkosťou hrantíka. Naši odborníci vám s výberom ochotne pomôžu," radí Daniel Brychta, odborník z oddelenia Záhrada v sieti projektových marketov Hornbach. O bylinky sa dokonale postará napríklad univerzálna súprava all-in-one značky Lechuza s knôtovým zavlažovaním vrátane ukazovateľa hladiny vody.
Šalviu na slnko, mätu do tieňa
Pestovateľom odporúčame kupovať už predpestované bylinky. Výpestky byliniek je najlepšie kúpiť tam, kde sa predávajú v dobrej kondícii a optimálne zalievané. Bylinky ako materina dúška, šalvia, oregano, rozmarín či levanduľa a medovka majú rady slnko. Tieň či polotieň je vhodný pre mätu, šťaveľ, trebuľku a ligurček. Pokiaľ je to možné, zbierajte ich vždy tesne pred použitím. Bylinky pestované doma majú väčšie nároky ako tie, ktoré sú vysadené v záhone.
Kvalitná výživa je dôležitá
Rovnako ako všetky rastliny aj bylinky potrebujú výživu. Na ich pestovanie preto kúpte vhodný a kvalitný substrát s prídavkom rašeliny. Zemina pre doma pestované bylinky by mala byť dobre priepustná a bohatšia na živiny ako pri rastlinách pestovaných v záhonoch. Dbať treba aj na kvalitné hnojivá. Tekuté hnojivo FloraSelf, ktoré sa dá primiešať do zavlažovacej vody, kúpite v predajniach Hornbach, kde sa na celý sortiment vzťahuje navyše aj záruka trvale najnižších cien.
Foto: Hornbach