Chcete predĺžiť život svojmu psíkovi? Pravidelne mu čistite zuby
Kým prv sa zdraviu psov nevenovala prílišná pozornosť, dnes každý zodpovedný majiteľ vie, že dôslednou starostlivosťou dokáže svojmu miláčikovi predlžiť život aj o niekoľko rokov. Jedným zo základných pilierov dlhého života psov je aj priaznivý stav ústnej dutiny.
Zdravá ústna dutina je dôležitou súčasťou celkového zdravotného stavu psíkov. Pri zanedbanej starostlivosti sa na chrupe môže v ranej fáze objaviť zubný povlak, z ktorého neskôr vyvinie nepríjemný zubný kameň. V dôsledku toho sa v papuľke zvieraťa množí kvantum škodlivých baktérií, ktoré prostredníctvom slín a krvného obehu kolujú v celom tele. V mnohých prípadoch môžu spôsobovať ďalšie zdravotné problémy.
Prečo sú zdravé zuby dôležité
"Správnou starostlivosťou o chrup domácich miláčikov predchádzame vzniku ochorení zubov, ďasien a ústnej dutiny, vzniku nepríjemného zápachu v ústnej dutine, strate zubov, bolestivosti, ako aj ďalším závažným zdravotným komplikáciám, ktoré môžu súvisieť s rozšírením bakteriálnej infekcie z dutiny ústnej," potvrdzuje veterinárna lekárka MVDr. Zuzana Kamienová.
Vysvetľuje, že zdravá ústna dutina psa by mala mať hladký, lesklý, nepoškodený povrch krevetovo-ružovej farby. Výnimkou sú plemená, pre ktoré je odlišnosť vo farbe ďasien normálna. "Zuby by mali byť biele, hladké bez usadenín a farebných nánosov. Podnebie a jazyk by mali byť bez erózií, opuchov, výrastkov a povlakov," hovorí Z. Kamienová a dodáva, že u psov by nemal byť prítomný ani výrazný zápach z papuľky.
Zubný povlak a zubný kameň nie je to isté
Je dôležité rozlišovať medzi dentálnym povlakom a kameňom. Zubný povlak je lepkavá, avšak voľným okom neviditeľná vrstva, ktorá sa začne na zubnom povrchu tvoriť už pár hodín po jedle a v prípade nevyčistenia zubov dochádza k jej postupnému zatvrdnutiu. Na zubnom povlaku sa následne zachytávajú minerálne látky zo slín a ich hromadením vzniká u psov dentálny kameň.
Zubný kameň má zvyčajne podobu usadeniny svetložltej až hnedej farby, jeho drsný povrch je ideálnym prostredím na zachytávanie patogénnych baktérií. Ich množenie a rast môžu spôsobiť napríklad gingivitídu (zápal ďasien), môžu tiež viesť aj ku krvácaniu z ďasien. Ignorovanie tohto stavu môže u psa spôsobiť zápal hornej a dolnej čeľuste, bolesti zubov a ich následnú stratu.
Prevencia je podstatná aj u psov
"Podobne ako ľudia aj psy by mali chodiť pravidelne, aspoň raz ročne k veterinárovi na kontrolu zubov a ústnej dutiny," odporúča zverolekárka. Na starostlivosť o zuby treba myslieť už od útleho veku psíka a obozretní by mali byť majitelia vzrastovo menších plemien. "Odporúča sa dbať na hygienu ústnej dutiny najmä pri plemenách, ktoré majú predispozíciu k tvorbe zubného kameňa," pokračuje Z. Kamienová.
Jedným zo spôsobov, ako predchádzať vytváraniu zubného kameňa u zvierat, je aj pravidelné čistenie ich chrupu. "Najlepšie je začať už od obdobia šteniatka, aby si psík postupne zvykol na čistenie zubov. Je dobré najprv prejsť po ďasnách a zúbkoch prstom, neskôr môžeme použiť zubnú kefku na prst. Pokiaľ si už pes na tieto činnosti zvykne a spolupracuje, prechádzame na zubnú kefku pre psov," spresňuje veterinárna lekárka.
V rámci prevencie môžu byť nápomocné aj dentálne maškrty a rozličné hračky so špeciálnym povrchom, ktoré masírujú ďasná a zároveň podporujú žuvanie, čo je pre zdravú ústnu dutinu u psa kľúčové.
Nezabúdajte na vitamínové doplnky
Súčasťou komplexnej starostlivosti o psa sú aj vitamínové produkty. Vhodné môžu byť napríklad doplnky na prírodnej báze s obsahom morskej riasy Ascophyllum nodosum, ktorá sa z tráviaceho traktu zvieraťa dostáva do krvného obehu a do slín.
Táto zložka vďaka pôsobeniu v organizme významne ovplyvňuje schopnosť zachytávať baktérie a účinne pôsobí na zuby a ďasná. Zároveň dokáže zmäkčiť už existujúci zubný kameň, čo zabezpečí jeho ľahšie odstránenie.
Prírodné doplnky neobsahujú žiadne genetické modifikácie, cukor, lepok ani umelé farbivá a sú vhodné pre psov v každom veku. Výhodou výživových doplnkov vo forme prášku je aj ich jednoduché podanie spolu s bežným psím krmivom.
Foto: Vitar Veterinae