Chyby pri varení kávy, ktoré ovplyvňujú jej chuť, silu a vôňu
Káva je celosvetovo azda najobľúbenejším nápojom, jej konzumácia sa odhaduje na obrovské množstvá. Ak je pravidelné vychutnávanie si kávy súčasťou vášho života a neviete si predstaviť bez nej ani deň, mali by ste spoznať zopár faktorov, ktoré ovplyvňujú jej chuť, silu i vôňu.
Hoci sa varenie kávy pomocou moderných spotrebičov dnes už zdá pomerne jednoduché, niektoré malé detaily môžu mať na celkový výsledok negatívny vplyv. Ide o chyby, ktorým by sme sa mali pri varení kávy vyhnúť, pretože inak prichádza o svoje pozitívne vlastnosti a nemá pre nás v podstate žiadny prínos.
Nesprávny čas a spôsob mletia
Jednou z prvých a najčastejších chýb pri príprave kávy je nesprávny čas a spôsob mletia kávových zŕn. Ak kávu zomeliete niekoľko dní, hodín či minút pred jej prípravou, stráca čerstvosť, kvalitu, chuť a výraznú vôňu. Kvalitné kávové zrno by malo byť mleté tesne pred jeho použitím na ďalšie spracovanie, aby sa zachovala jeho čerstvosť a chuť.
Pokiaľ nemáte kávovar, nekupujte si do zásoby veľké balenia mletej kávy, keďže jej chuť a vôňa po otvorení rýchlo vyprchá. Aj na klasickú zalievanú kávu môžete využiť čerstvosť pražených zŕn spracovaných kvalitným ručným mlynčekom na kávu. Ani dlhé skladovanie zŕn v zásobníku automatického kávovaru nie je pre intenzitu nápoja vhodné.
Nesprávne skladovanie
Ďalšou častou chybou je nesprávne skladovanie kávy. Surovina by mala byť uložená v suchom a tmavom prostredí, pretože teplo, vlhkosť a svetlo môžu ovplyvniť jej chuť a vôňu. Ideálnym miestom na skladovanie kávy je preto vzduchotesná nádoba uložená na chladnom a tmavom mieste.
Nízka kvalita a teplota vody
Aj kvalita a teplota vody majú na chuť a silu kávy zásadný vplyv. Použitie nižšej kvality alebo znečistenej vody môže spôsobiť nepríjemný zákal a mať vplyv na chuť nápoja. Okrem toho, ak je voda príliš horúca alebo, naopak, príliš chladná, môže to ovplyvniť extrakciu a chuť kávy.
Ideálna teplota vody na prípravu kávy je medzi 90 a 96 stupňami Celzia, čo je v automatických kávovaroch nastavené, takže sa nemusíte o nič starať. Aj moderné rýchlovarné kanvice majú v sebe už zabudované senzory, vďaka ktorým zobrazujú aktuálnu teplotu vody. Zloženie tekutiny môžete kontrolovať špeciálnymi filtrami.
Nevhodne zvolená nádoba
Či už použijete na varenie kávy automatický kávovar, kanvicu alebo praktický Aeropress, dôležitá je aj správna nádoba na samotné pitie nápoja. Niektoré materiály, napríklad plast, môžu do kávy uvoľňovať nežiaduce látky, ktoré poznačia jej chuť a vôňu. Ideálnou voľbou je sklenená, keramická alebo nerezová nádoba, ktorá neprepustí do nápoja žiadne neželané nečistoty, chute ani vône materiálu.
Nesprávny pomer kávy a vody
Poslednou, lež závažnou chybou, je nesprávny pomer kávy a vody. Príliš veľa kávy môže viesť k horkému a nie príjemnému nápoju, kým príliš málo zmesi spôsobí slabú chuť a vôňu. Odporúčaný pomer je približne jedna až dve lyžičky kávy na 180-240 mililitrov vody, v závislosti od preferencií.
Varenie kávy je zavše vskutku umenie, pretože každý detail má veľký vplyv na celkový výsledok. Ak sa však týmto a iným chybám pri jej príprave vyhnete, vaša káva bude mať bohatú chuť, potrebnú silu a nádhernú vôňu, aká vám prinesie skutočný kulinársky zážitok.
Foto: leszekglasner/AdobeStock.com